بهینه سازی عملیات با GIS آنلاین در جنگلداری پایدار (مطالعه موردی)

بهینه سازی عملیات با GIS آنلاین در جنگلداری پایدار (مطالعه موردی)

 

Gozdno gospodarstvo Les از لیوبلیانا، اسلوونی بیش از ۲۰۰۰ هکتار از املاک متشکل از جنگل ها را مدیریت می کند. این تا حد زیادی به صورت خصوصی به استثنای جنگل های متعلق به شرکت، متعلق است. با استفاده از GIS آنلاین ، آنها از پشتیبانی کامل فناوری اطلاعات برای کسب و کار اصلی خود برخوردار هستند – برنامه ریزی، علامت گذاری درختانی که قرار است قطع شوند، برداشت و فروش چوب گرد.

علاوه بر این، آنها ۵۰٪ زمان کمتری را برای جهت یابی در جنگل صرف می کنند، خطاها را ۹۰٪ در هنگام تعیین مرزهای خود برای فرآیند علامت گذاری درختان کاهش داده اند، و کنترل را ۱۰۰٪ بر مکان نامزدهای درخت حراج و مکان درختان رویشگاه افزایش داده اند.

Marija Jakopin، مدیر عامل آنها ، به ما گفت که تجارت آنها شامل تولید چوب گرد و فروش آن به فروشندگان یا کاربران نهایی مانند کارخانه های اره و تولید کنندگان محصولات چوبی محلی است. آنها همچنین کشت جنگلی ، نگهداری و ساخت مسیرهای لغزنده ، اجاره علفزارها به کشاورزان محلی و غیره را مدیریت می کنند که اکنون همه آنها را در GIS مدیریت می کنند.

آنها برای فرآیندهای روزمره خود به یک راه حل GIS کافی و دقیق به عنوان جایگزینی برای Garmin GPSMAP 64 کند و قدیمی با بسته های مدیریت جنگلداری آپلود شده نیاز داشتند.

آنها با استفاده از برنامه‌های GIS Cloud ، گردش کار اطلاعات دقیق مکان را بدون کاغذبازی به دست آوردند و به همکاری بلادرنگ با ذینفعان و تیم‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات جنگلداری در اسلوونی دست یافتند.

 

 

اکنون دیگر به کاغذ وابسته نیستیم، تماس‌های تلفنی کمتری وجود دارد که به دروگرها/ جنگل‌کاران توضیح می‌دهد که کجا و چه کاری باید انجام شود، دیگر در جنگل گم نمی‌شوم، دیگر موقعیت‌هایی وجود ندارد که درختان را علامت‌گذاری کنیم. اگر می دانیم مرزها کجا هستند، از مرزهای ما سقوط می کنند، ما یک روند عمیق و پشتیبانی برای برنامه ریزی داریم.

Marija Jakopin مدیر عامل Gozdno gospodarstvo Les

 

فهرست مطالب:

 

 

مواجهه با چالش های مدرن مدیریت جنگل

 

قدمت مدیریت جنگل به اوایل قرن هفتم با قبیله آلمانی معروف به ویزیگوت ها باز می گردد. آنها مقرراتی را وضع کردند زیرا نگران حفظ جنگل های بلوط و کاج بودند که با کمبود فزاینده چوب مواجه بودند.

مدیریت مدرن جنگل همانطور که امروزه آن را می شناسیم، طیف گسترده و پیچیده ای از اهداف با معیارهای تجاری سخت است. از تهیه الوار، چوب سوخت، زیستگاه طبیعی و حیات وحش، مدیریت تنوع زیستی گرفته تا کنترل فرسایش و بسیاری موارد دیگر.

 

 

روز معمولی در Gozdno gospodarstvo Les با برقراری ارتباط با خدمات جنگل اسلوونی برای دریافت مجوز برای برداشت آغاز می شود. آنها درختانی را انتخاب می کنند که بعداً قطع می شوند.

در مکان‌هایی که تولید در حال انجام است، پیشرفت برداشت را نظارت می‌کنند و با فروشندگان چوب گرد هماهنگ می‌کنند که در آنجا چوب‌ها را برای حمل اندازه‌گیری و رتبه‌بندی می‌کنند.

 

 

جلسات متعدد با احزاب مختلف مانند اجاره‌کنندگان علفزار، شکارچیان، همسایگان، کشاورزان، دانشمندان، سازمان‌های محیط‌زیست فقط فعالیت‌های معمولی روزانه برای آنهاست. همه این کارها به صورت حضوری یا تلفنی و در حین انجام کار سخت جمع آوری و نظارت بر داده های میدانی انجام می شود.

در نهایت، هنگامی که کار میدانی انجام شد، آنها به دفتر برمی گردند تا روی برنامه ریزی و حسابداری وظایف کار کنند.

همه این کارها بر یک گردش کار به درستی تنظیم شده اصرار دارند به طوری که همه فرآیندهای تجاری بتوانند همگام و متقابل باشند.

Marija همراه با Gozdno gospodarstvo Les متوجه شدند که با کمک GIS آنلاین می توانند ارزش دارایی های خود را به حداکثر برسانند ، مدیریت جنگل را بهبود بخشند ، هزینه های روزانه را کاهش دهند و ارتباطات بین ذینفعان و تیم های مختلف را افزایش دهند.

 

 

یافتن راه حل مناسب آنلاین GIS

 

Gozdno gospodarstvo Les با چند بلایای طبیعی که در گذشته به آنها برخورد کرده است، مانند شکستن باد و یخ و درجه بندی سوسک پوست، برنامه ریزی چندانی از قبل نداشت و نیاز به ارتقای روند برنامه ریزی جنگلداری خود داشت.

 

 

نیاز ما به GIS به محض ورود من به شرکت (در سال ۲۰۱۷) به عنوان مدیر عامل شروع شد. هیچ راه حل جغرافیایی دیجیتال مناسبی وجود نداشت. مشکل اول جهت‌گیری، مشکل دوم برنامه‌ریزی و سوم مکان‌یابی مرزهای بسته‌های ملکی بود.

ماریا یاکوپین – مدیر عامل Gozdno Gospodarstvo Les

 

در پایان سال ۲۰۲۰ با یادآوری مفید یک جنگلبان منطقه، آنها نیاز به یک برنامه مدیریت طولانی مدت جنگل را احساس کردند. این فرصتی برای پیاده‌سازی یک راه‌حل مناسب GIS برای جایگزین کمتر جذاب – برگه‌های اکسل با داده‌های مکانی فضایی توده‌های جنگلی بود.

 

یافتن راه حل مناسب GIS یک تحقیق گسترده و زمان بر بود.

 

اولین راه حلی که آنها به آن دست یافتند Google Earth Pro بود. آنها بسته های املاک را (در قالب .kml) وارد کردند. این راه حل نسخه موبایلی نداشت، بنابراین برای اینکه ببینند آنها در کجای جنگل هستند، همچنان باید از نقشه های کاغذی استفاده می کردند. آنها یک دستگاه Garmin GPSMAP 64 را به دست آوردند، بسته های خود و تمام سازمان های جنگلداری (تقسیم جنگل های اسلوونی در بخش های جنگلداری دولتی) را آپلود کردند.

رابط کاربری گرافیکی دستگاه آسان نبود و نمایشگر ضعیف بود. آنها امیدوار بودند که راه حلی مقرون به صرفه بیابند که از فرآیندهای برنامه ریزی، تولید و فروش آنها پشتیبانی کند و یک برنامه تلفن همراه داشته باشد.

 

آنها همچنین با تولیدکنندگان محلی GIS تماس گرفتند، به ویژه به این دلیل که آنها فرآیندهای خدمات جنگلی اسلوونی را پوشش می دادند. آنها یک ارائه‌دهنده محلی GIS با یک راه‌حل اساسی برای وارد کردن خودکار اسناد خدمات جنگل اسلوونی و تازه‌سازی داده‌های بسته‌ها، با اتصال به سازمان نقشه‌برداری و نقشه‌برداری برای دریافت داده‌های بسته‌های تازه هر روز صبح پیدا کردند. اما از آنجایی که راه حل هایی مانند این برای سازمان های بزرگ طراحی شده است، قیمت آن غیرقابل دسترس بود !

 

آنها به یک راه حل ساده و مقیاس پذیر SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) نیاز داشتند، بنابراین آنها چند راه حل آنلاین را با یک آزمایش رایگان امتحان کردند. آنها تصمیم گرفتند به اسری فرصت بدهند، اما راه حل آنها آنطور که انتظار می رفت شهودی نبود. فایل های .kml (بسته های املاک) وارد نشدند، بنابراین آنها به پشتیبانی خود مراجعه کردند.

 

این یک مانع نمایش بود، زیرا حداقل می توان گفت که حمایت کمتر همکاری می کرد. این تجربه به من نشان داد که راه حل اسری برای ما بسیار پیچیده بود و حمایت بی‌نظیری داشت.

ماریا یاکوپین – مدیر عامل Gozdno Gospodarstvo Les

 

تلاش بعدی آنها نقشه های گوگل بود. فایل .kml به خوبی انجام شد، اما محدودیت ۱۰ لایه وجود داشت و هیچ ویژگی قفلی برای لایه ها وجود نداشت. هنگامی که آنها به میدان رفتند و سعی کردند روی تلفن همراه بزرگنمایی کنند، تنها چیزی که با لمس صفحه می توانستند به دست آورند جدول ویژگی بسته ای بود که در آن ایستاده بودند. همچنین امکان ساختاربندی لایه ها وجود نداشت، بنابراین آنها مجبور شدند چند صد بسته را به پایین اسکرول کنید تا به لایه بعدی برسید که در آن آنها می خواستند برخی از داده های برنامه ریزی را ذخیره کنند.

 

 

بزرگترین چالش یافتن راه حل مناسب و مقرون به صرفه برای جنگلداری پایدار و کمک به آنها در برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت مدیریت جنگل بود!

تبدیل عملیات جنگلداری با GIS Cloud

 

با کمک GIS Cloud، Marija همراه با Gozdno gospodarstvo Les، گردش کار و عملیات روزانه متعددی را تغییر دادند.

 

بالاخره GIS Cloud را پیدا کردم که مایه آرامش بود. توانایی من برای تنظیم محیط کار و فرآیندها هنوز یک ماراتن بود، اما پشتیبانی از GIS Cloud عالی بود. 

Antonija (مدیر حساب کلیدی در GIS Cloud) به من در طی سفر تعریف فرآیندها، تنظیم محیط، آموزش من و گروهم در مورد گردش کار کمک کرد. روحیه مثبت، حس شوخ طبعی، هوش و دانش قابل توجه او نه تنها در مورد راه حل GIS Cloud، بلکه GIS به طور کلی الهام بخش بود و ما را به جایی رساند که حتی نمی دانیم چگونه توانستیم تجارت خود را بدون GIS انجام دهیم.

ماریا یاکوپین – مدیر عامل Gozdno Gospodarstvo Les

 

 

اول از همه، دیگر کاغذ نیست. آنها به معنای واقعی کلمه درختان را نجات می دهند!

نقطه شروع برای عملیات مدیریت پایدار جنگل آنها جمع آوری داده ها در میدان با برنامه Mobile Data Collection (MDC) است. چیزی که آنها را به برنامه MDC کشاند، رابط قدرتمند اما بصری و کاربرپسند آن بود.

وارد کردن داده ها در میدان در انواع شرایط آب و هوایی و زمینی باید برای کارگران کار آسانی باشد. چه یک گوروی فناوری باشید و چه فقط یک کاربر کلاسیک، برنامه MDC را می توان برای نیازهای شما بهینه کرد.

در پورتال جمع آوری داده های تلفن همراه می توانید سفارشات کاری یا نظرسنجی را برای انواع مختلف مشاغل مزرعه مانند جنگلبان، دروگرها، کشاورزان و غیره تنظیم کنید.

 

یکی از بهترین ویژگی هایی که MDC برای هر کسب و کار مدیریت پوشش گیاهی دارد، حالت آفلاین است. مناطق وسیع جنگلی به طور کامل با سیگنال GPS پوشیده نشده اند، بنابراین حالت آفلاین واقعاً مفید است.

با MDC می توانید داده هایی را در طول مسیر وارد کنید، مانند راه رفتن در جنگل و علامت گذاری فوراً درجه بندی سوسک در دستگاه های تلفن همراه خود.

این داده‌ها برای دروگرها و جنگل‌بانان منطقه بلافاصله در وب یا برنامه تلفن همراه Map Viewer قابل مشاهده است. حتی برای افراد غیر حرفه ای نیز بهینه شده است و به شما امکان می دهد به نقشه ها در هر دستگاهی در زمان واقعی دسترسی داشته باشید.

Gozdno gospodarstvo Les حتی پیشرفت فروش خود را با برنامه های GIS Cloud ردیابی کرد. هیچ راهی بهتر از یک نقشه تعاملی برای درک داده ها وجود ندارد .

 

 

به محض اینکه کامیون سیاهه‌ها را بارگیری کرد، داده‌های مربوط به رتبه سیاهه‌ها و مقدار آنها در ویرایشگر نقشه وارد شد .   از تعدادی فرمت های برداری و شطرنجی، نمادشناسی غنی GIS با قابلیت های همکاری داخلی پشتیبانی می کند.

 

برنامه ها متصل هستند و همیشه همگام هستند.

 

 

برای صورتحساب و سایر گزارش هایی که شرکت برای پیمانکاران ارسال می کند، داده های مربوط به کار انجام شده باید شفاف باشد !

حتی سازمان جنگلداری اسلوونی نیز باید اطلاعات قابل ردیابی در مورد چوب های برداشته شده از جنگل داشته باشد. همه داده ها را می توان به راحتی از طریق Map Editor Datagrid فیلتر کرد تا به شما در درک بهتر آن کمک کند.

اکنون آنها دیگر به گردش کار کاغذ قدیمی وابسته نیستند.

 

من دیگر در جنگل «گم نمی‌شوم»، دیگر موقعیت‌هایی وجود ندارد که درختان را برای قطع شدن بر روی مرزهایمان علامت‌گذاری کنیم، زیرا اکنون می‌دانیم مرزها کجا هستند.

ماریا یاکوپین – مدیر عامل Gozdno gospodarstvo Les

 

با GIS Cloud، آنها یک فرآیند عمیق و پشتیبانی برای برنامه ریزی دارند و از وضعیت فعلی دارایی ها برای کاهش هر گونه مسئولیت و توزیع مجدد کار به طور موثرتر مطلع هستند!

Gozdno gospodarstvo Les همچنین داده های مربوط به:

 

 • کشت های جنگلی (برنامه ریزی و پیشرفت)
 • جلسات با مکان ها و یادداشت ها،
 • اطلاعات مربوط به قراردادهای اجاره علفزارها،
 • علامت گذاری های مرزی
 • کاندیداهای مزایده فروش ویژه که سالی یکبار انجام می شود
 • درختان اختصاص داده شده برای اهداف زیست محیطی
 • قطع غیر قانونی و دفع زباله و غیره

 

کاهش هزینه ها و افزایش درآمد شرکت

 

صرفه جویی قابل توجه در زمان و کنترل بیشتر بر کارهایی که باید انجام شود به خدمات Gozdno gospodarstvo Les کمک می کند تا هزینه های خود را کاهش دهند و هوشمندانه کار کنند .

تماس های تلفنی کمتری با توضیحات به دروگرها و کشاورزان جنگل وجود دارد که در کجا و چه کاری باید انجام شود. آنها دیگر در جنگل گم نمی شوند و دیگر موقعیتی وجود ندارد که درختانی را که باید خارج از مرزهایشان قطع شوند علامت گذاری می کنند.

اکنون آنها می دانند که تمام مرزهای جنگل کجا هستند و یک روند عمیق و پشتیبانی برای مدیریت پایدار جنگل دارند!

 

 

آنها فعالیت های جنگلداری روزانه خود را بهبود بخشیدند و نتایج قابل اندازه گیری عالی به دست آوردند:

 

 • ۲۵ درصد زمان کمتر در تماس های تلفنی (دیگر نیازی به توضیح به پیمانکاران محل برداشت نیست)
 • ۵۰ درصد زمان کمتر برای جهت یابی در جنگل
 • ۹۰ درصد اشتباهات کمتر در هنگام علامت گذاری درختان برای برداشت که خارج از مرزهای ما هستند
 • ۱۰۰٪ کنترل بیشتر بر مکان های نامزدهای درختان حراج و مکان درختان زیستگاه
 • وجود ساختار برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت
 • امکان نشان دادن صاحبان جنگل (مشتریان آنها) که در آن املاک آنها قرار دارد

 

در آینده، Gozdno gospodarstvo Les تمام فرآیندهای خود را از جمله واردات خودکار بسته‌های تازه از مقامات جغرافیایی در اسلوونی (GURS) و پیاده‌سازی یک گردش کاری برای پیمانکاران خود به منظور گزارش پیشرفت روزانه خود مستقیماً در بستر GIS Cloud، بهینه‌سازی و دیجیتالی می‌کند.

GIS Cloud یک زبان بصری جدید و هیجان انگیز را برای آنها به ارمغان آورد که در آن ذینفعان و تیم ها ارتباطات را بهبود می بخشند و به تهیه یک برنامه بهتر برای نمایش پیشرفت و نتایج پروژه کمک می کنند.

شناسایی و برنامه ریزی صحیح کلیه فعالیت های میدانی و اداری در ارتباط با بهینه سازی هزینه و اطمینان مشتری به بودجه کمک می کند . استفاده از هوش مکانی برای برقراری ارتباط ایده ها و حل مسائل در زمان واقعی به آنها یک مزیت استراتژیک تجاری می دهد!

GIS Cloud کاملاً مقیاس پذیر است، یک پلتفرم آنلاین با پرداخت هزینه برای آنچه شما استفاده می کنید، بدون نیاز به نصب دسکتاپ. می‌توانید به راحتی اشتراک‌های برنامه خود را در هر زمان بر اساس نیازهای پروژه خود مقیاس کنید، اشتراک‌های جدید دریافت کنید یا در صورت تغییر دامنه پروژه، آن را کاهش دهید.

 

اگر علاقه مند به استفاده از GIS Cloud برای پروژه های مدیریت پوشش گیاهی هستید، برای آزمایش ۱۴ روزه رایگان ثبت نام کنید.

 

همچنین می‌توانید با Antonija، مدیر حساب کلیدی ما که از Marija Jakopin – مدیرعامل Gozdno Gospodarstvo LES پشتیبانی می‌کند، تماس بگیرید تا به شما در راه‌اندازی یک راه‌حل دلخواه و سفارشی GIS Cloud برای نیازها و گردش کار خاص خود کمک کند.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما