پایش هجوم پشه با ابر GIS (مطالعه موردی)

پایش هجوم پشه با ابر GIS (مطالعه موردی)

پایش آلودگی پشه با GIS

مرکز گونه های مهاجم در تلاش است تا هجوم پشه های شبه جزیره ایستریا را کاهش دهد. آنها در تلاشند تا از گسترش آلودگی جلوگیری کنند و از ورود هر گونه پشه جدید به اکوسیستم جلوگیری کنند. برای هماهنگ کردن حجم وسیع کار میدانی و نظارت بر منابع پشه، آنها از پلت فرم GIS Cloud استفاده کردند. در ادامه بخوانید و یاد بگیرید که چگونه از برنامه های تلفن همراه و GIS مبتنی بر وب برای نظارت بر محیط زیست استفاده کنید.

 

درباره مرکز گونه های مهاجم (ISC)

مرکز گونه های مهاجم (ISC) در شهر کوچک Poreč در منطقه ساحلی کرواسی واقع شده است. اهداف اصلی ISC انجام فعالانه تحقیقات علمی و نقشه برداری از گونه های مهاجم گیاهی و جانوری است. آنها همچنین همه نهادهای مرتبط در پورچ و فراتر از آن، و همچنین کودکان و شهروندان را تشویق می کنند تا در حفظ سلامت و میراث طبیعی منحصر به فرد ایستریا مشارکت کنند.

آموزش بخش بزرگی از کار ISC است، مانند پروژه های علمی شهروندی و افزایش آگاهی عمومی در مورد اثرات زیست محیطی گونه های مهاجم. هفته کاری معمولی در ISC ترکیبی از نقشه برداری از حیوانات و گیاهان مهاجم در میدان، تحقیق و نگارش علمی، تفکر خلاق و طوفان فکری، برنامه ریزی پروژه های جدید و ارائه کارگاه های آموزشی برای شهروندان و گردشگران محلی است.

 

مشکل گونه های مهاجم

منطقه ایستریا ترکیبی از آب و هوای معتدل مدیترانه ای و آب و هوای معتدل قاره ای دارد. این در تقاطع بسیاری از زیستگاه های مختلف است، به همین دلیل است که گونه های مهاجم اغلب ظاهر می شوند. در ایستریا، دهه گذشته با تغییرات قابل توجهی در تنوع زیستی و گسترش گونه های مهاجم مانند Mnemiopsis leidyi دریایی یا گونه های گیاهی Ailanthus altissima مشخص شد. بنابراین، به دلیل نیاز به یک رویکرد هماهنگ برای تعیین و نقشه برداری گونه های مهاجم، ISC این پروژه را آغاز کرد.

نظارت بر هجوم پشه کار میدانیتیم ISC در حال جمع آوری نمونه ها

در حال حاضر، چندین گونه مهاجم بزرگترین تهدید هستند:

  • گونه پشه ببر ( Aedes albopictus )
  • انگور دریایی ( Caulerpa cylindracea )
  • درخت بهشت ​​( Ailanthus altissima )

ISC در حال انجام پایش اکولوژیکی چندین گونه پشه و حوضچه های مدیترانه و همچنین منابع مصنوعی است. هدف این پروژه جلوگیری از ورود گونه های جدید به اکوسیستم و همچنین جلوگیری از گسترش گونه های فعلی است.

 

مبارزه با هجوم پشه با برنامه های GIS Cloud

ISC نقشه برداری از گونه های مهاجم را با نقشه های گوگل و برنامه های ساده ردیابی رایگان آغاز کرد. هنگام کار در این زمینه، آنها با جمع آوری داده ها، مکان های GPS، صادرات داده ها و تجسم داده ها مشکل داشتند. فقط داده های خام در دسترس بود، بدون امکان ایجاد یا ویرایش نقشه ها. آنها متوجه شدند که به نرم افزار GIS نیاز است.

نظارت بر هجوم پشه با کار میدانینظارت بر منابع پشه

ما به یک ابزار GIS مناسب برای کار میدانی با گزینه هایی برای تجسم داده های جمع آوری شده نیاز داشتیم. — Mirela Uzelac، مرکز گونه های مهاجم

آنها GIS Cloud را انتخاب کردند زیرا مجموعه ای از برنامه های کاربر پسند را برای جمع آوری داده های میدانی، ویرایش نقشه و تجزیه و تحلیل ارائه می کرد. برنامه های GIS Cloud همچنین به آنها کمک کرد تا یک گردش کار میدانی موثر ایجاد کنند.

گردش کار روزانه از دفتر ISC شروع می شود، جایی که آنها فرم جمع آوری داده ها را ایجاد می کنند. این فرم برای ارزیابی و نظارت بر منابع پشه مانند برکه ها، باتلاق ها و دریاچه ها استفاده می شود.

فرم معمولا شامل بسیاری از فیلدهای ورودی است:

  • عکس ها،
  • توضیحات مکان،
  • سطح آلودگی پشه ها،
  • تراکم جمعیت گونه های مهاجم،
  • تاریخ و زمان،
  • ارزیابی تنوع زیستی و
  • دیگران.

پشه های جمع آوری داده های میدانیفرم مجموعه و نمای نقشه در برنامه Mobile Data Collection

هنگامی که فرم تکمیل شد، زمان کار میدانی است. خدمه میدانی ISC داده های میدانی را با گوشی های هوشمند مجهز به برنامه های Mobile Data Collection جمع آوری می کند. داده های میدانی به محض پر کردن فرم، نقشه آنلاین را در ویرایشگر نقشه پر می کنند. ذکر این نکته ضروری است که آنها از برنامه ها در مناطق دور افتاده و بدون اتصال به اینترنت استفاده می کنند و بعداً داده ها را همگام می کنند.

وقتی کار میدانی انجام شد، تیم ISC یک محصول نقشه برداری در Map Editor ایجاد می کندبرای استفاده داخلی و عمومی ویرایشگر نقشه ویرایش و انتشار نقشه ها را با گزینه های بسیار عالی برای تجسم نقشه آسان می کند. این نقشه‌ها معمولاً در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت ISC ارسال می‌شوند یا به نهادهای محلی و مطبوعات مربوطه ارسال می‌شوند.

نقشه هجوم پشه هامنابع پشه نظارت شده (نقاط قرمز).

“مزایای اصلی GIS Cloud برای پایش و تجزیه و تحلیل زیست محیطی عبارتند از: برنامه های کاربر پسند که به صورت آنلاین و آفلاین کار می کنند، امکان واردات و صادرات داده ها و تجسم داده ها.” Mirela Uzelac، مرکز گونه های مهاجم

تیم علمی ISC همچنین می گوید که این نوع فناوری GIS می تواند در سطح ملی به عنوان ابزاری منحصر به فرد برای تحقیقات اکولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد.

 

نتایج پروژه و برنامه های آینده

ISC به ما گفت که نتایج مستقیم و غیرمستقیم استفاده از ابزارهای GIS Cloud در پروژه وجود دارد. Direct نقشه ها و پایگاه های داده گسترده ای هستند که به روشی ساده و کاربرپسند تجسم شده اند. غیرمستقیم، همکاری‌ها و پروژه‌های جدید با موفقیت است که محصول نقشه‌هایی است که ISC با Map Editor طراحی کرده است. می‌توانید نقشه در دسترس عموم را در اینجا کاوش کنید .

ISC قصد دارد زمینه تحقیقات را گسترش دهد و تعداد گونه های مهاجم تحت نظارت را افزایش دهد و داده های جدید را جمع آوری کند. داده ها برای تجزیه و تحلیل و جلوگیری از معرفی یا گسترش گونه های مهاجم جدید استفاده خواهد شد. همچنین، برای افزایش آگاهی عمومی از طریق کارگاه های آموزشی، اقدامات علمی شهروندی و رسانه های اجتماعی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما