نقشه برداری از شیرهای آب برای اطمینان از زیرساخت WASH و آب آشامیدنی سالم برای کل جمعیت کومبا (کامرون)

نقشه برداری از شیرهای آب برای اطمینان از زیرساخت WASH و آب آشامیدنی سالم برای کل جمعیت کومبا (کامرون)

اب

تضمین آب سالم و تمیز برای مردم در سراسر آفریقا یکی از بزرگترین مشکلات در این قاره است. منابع آب اغلب مایل‌ها از شهرها و روستاها فاصله دارند، بنابراین مردم مجبورند ساعت‌ها را صرف یافتن و انتقال آب آشامیدنی به خانه‌های خود کنند.

در شهر کومبا (کامرون) ، آوارگانی که در مزارع خود مستقر شده‌اند ، دسترسی به آب سالم ندارند و بیشتر آنها و میزبانانشان نیز با افزایش خطر بیماری‌های مربوط به WASH مواجه هستند. این پروژه غیرانتفاعی برای نقشه برداری از منابع آب با استفاده از GIS آنلاین و یک برنامه جمع آوری داده ها طراحی شده است.

برای بهبود نقاط آبی موجود در کومبا (کامرون) با ایجاد تدارکات بسیاری از خروجی‌ها و بازسازی نقاط آبی که کارایی ندارند، با هدف افزایش دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بهبود شرایط بهداشتی مردم محلی.

فهرست مطالب:

از اواخر سال ۲۰۱۷، تنش های طولانی مدت در مناطق شمال غربی و جنوب غربی کامرون تشدید شده است که منجر به درگیری مسلحانه شده است. حدود ۳۵۱۰۰۰ آوارگان داخلی (آوارگان داخلی) و ۳۷۲۰۰۰ نفر در جامعه میزبان نیاز به آب، بهداشت و خدمات بهداشتی دارند.

تصفیه آب خانگی مرسوم نیست و معمولاً بسیاری از مردم فاقد ابزار و دانش لازم برای اطمینان از اقدامات ایمن بهداشت محیطی هستند . بنابراین، زیرساخت های آب و فاضلاب و توزیع پشتیبانی به طور قابل توجهی محدود است. Tabong Phillip Nucha Junior، مدیر پروژه در New Generation For Christ (NG4C) 

سازمان غیردولتی کومبا، کامرون، تصمیم گرفت برای کمک به جامعه خود برای مسابقه روز GIS ما در سال ۲۰۱۹ درخواست دهد.

هدف اصلی آنها ترسیم نقشه نقاط آبی موجود و دسترسی به آب در شهر کومبا، کامرون و مقابله با منابع آب جابجا شده و شیرهای آب غیرعملکردی، برای اطمینان از دسترسی به منابع آب سالم بود.

ما متوجه نیاز شدید به پروژه‌های پایدار در بخش آب پاک و فاضلاب در سرتاسر جهان شده‌ایم و تصمیم گرفتیم تا سهم خود را برای کمک انجام دهیم، بنابراین به آن پروژه‌ها اشتراک رایگان GIS Cloud و حمایت خود را اهدا کردیم. ما پروژه او را در میان پروژه‌های دیگر انتخاب کردیم، زیرا NG4C یک استراتژی نقشه‌برداری کاملاً توسعه‌یافته در مورد چگونگی دسترسی به آب آشامیدنی تمیز داشت که تأثیر زیادی بر جامعه محلی خواهد داشت.

بیماری های مرتبط با بهداشت و بهداشت آب (WASH)، چالش ها و اهداف پروژه

منابع آب کمیاب و زیرساخت ناکافی WASH در کومبا فشارهای مالی را بر خانوارهای آسیب دیده در مناطق شهری افزایش می دهد و استفاده از منابع آب ناامن را افزایش می دهد . در نتیجه، اکثر جمعیت های آواره و میزبانان آنها نیز با افزایش خطر  بیماری های مربوط به WASH مواجه هستند . طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، آب، بهداشت و شرایط مرتبط با بهداشت (WASH) هر ساله باعث مرگ افراد بیشتری در کشورهای در حال توسعه آفریقا می شود.

پاسخ‌های WASH در درجه اول از طریق توزیع اقلام برای فعال کردن اقدامات بهداشتی و بهداشتی ایمن در میان جمعیت‌های آسیب‌دیده بوده است. تعمیرات خدمات تامین آب در گذشته انجام شده است. با این حال، برخی از آنها با توجه به ظرفیت کم محلی برای حمایت از توزیع آب و کمک های فنی آن، هنوز در مرحله برنامه ریزی برای آینده هستند.

بزرگترین  چالشی که N4GC در اجرای این پروژه با آن مواجه بود کمبود منابع مالی بود. آنها مجبور شدند از درآمد ماهانه خود برای راه اندازی پروژه و پرداخت هزینه برای جمع آوری کننده های داده اضافی استفاده کنند.

هدف نهایی این پروژه، تامین آب آشامیدنی سالم برای کل جامعه، با نقشه برداری از منابع آب موجود برای یافتن شیرهای آب غیرعملکردی و احیای آنها و همچنین پیش بینی خروجی ها محقق خواهد شد و بنابراین:

 • افزایش دسترسی به آب آشامیدنی
 • بهداشت آب و بهداشت را ترویج کنید، در نتیجه بیماری های مربوط به آب و بهداشت نامناسب بهداشتی مانند وبا، مالاریا، اسهال و غیره را کاهش دهید.
 • امکان دفع مناسب فاضلاب (فاضلاب) در خانه ها و کاهش بیماری های مربوط به WASH.

سازمان غیرانتفاعی NG4C قصد دارد از طریق این پروژه به بسیاری از اهداف ارزشمند و پایدار دست یابد که تأثیر قابل توجهی نه تنها بر کل جمعیت کومبا بلکه بر جامعه به طور کلی خواهد داشت :

 • بهبود شرایط بهداشتی مردم محلی
 • خطر اپیدمی ناشی از بهداشت و بهداشت نامناسب را کاهش دهید
 • افزایش دسترسی به آب آشامیدنی
 • هزینه آبرسانی دریافتی از ذینفعان به پایداری این نقاط آبی و ایجاد سایر خروجی های آب در آینده نزدیک کمک خواهد کرد.
 • با مشارکت دادن جامعه در طراحی، اجرا، نظارت و ارزیابی پروژه، تجربه را افزایش دهید
 • بهبود عملکرد تحصیلی دختران در مدارس. زمانی که آنها برای آوردن آب صرف می کنند اکنون به مطالعات اختصاص داده می شود.

این نوع رویکرد جامعه محلی را در زمینه پایداری برای اطمینان از استفاده موثر از نقاط آبی از طریق آموزش توانمند می کند.

همچنین مسافت‌های طولانی را که مردم باید پیاده‌روی کنند تا آب آشامیدنی به دست آورند کاهش می‌یابد و نابرابری در دسترسی به آب و سرویس‌های بهداشتی کاهش می‌یابد.

یکی از اهداف اساسی این پروژه نیز ایجاد حس مالکیت در پروژه های عمومی آب به ویژه از نظر پایداری پروژه است.

هنگامی که دسترسی به آب آشامیدنی تمیز را برای جمعیت محلی افزایش می دهید، به جامعه محلی نیز یاد می دهید که چگونه از نقاط آب به طور موثر و پایدارتر استفاده کنند. 

تابونگ فیلیپ

همکاری بین سازمان غیرانتفاعی و جامعه محلی

نسل جدید برای مسیح (NG4C) یک سازمان غیردولتی متشکل از جوانان با پیشینه های مختلف است. آنها متخصصان جوانی هستند که دیدگاه و تمایل مشترکی برای ایجاد تغییر دارند. آنها یک سازمان غیردولتی عملیاتی هستند، به این معنا که  پروژه‌های روی زمین را برای دستیابی به اهداف و وظایف خود مانند این پروژه با برنامه‌ریزی دقیق، ارتباطات و مشارکت محلی انجام می‌دهند.

داوطلبان قبلاً پروژه‌های توسعه اجتماعی متعددی را انجام داده‌اند که تغییری در جامعه ایجاد کرده است و به توسعه سریع ادامه می‌دهند، مانند ساخت‌وساز جاده‌ها، مخفی کردن، منفجر کردن زهکشی‌ها، مدارس. آوردن آب تمیز و آشامیدنی برای مردم کامرون یکی دیگر از ماموریت های افتخارآمیز است که آنها می خواهند با شروع شهر کومبا به انجام برسانند.

با مشارکت دادن داوطلبان و مردم محلی در ملزومات پروژه؛ طراحی، اجرا، نظارت و ارزیابی تجربه جامعه را  در اجرای پروژه های توسعه افزایش می دهد.

استراتژی و برنامه ریزی برای حصول اطمینان از نقشه برداری موفقیت آمیز شیرهای آب با استفاده از GIS آنلاین

تصفیه آب خانگی در منطقه شهر کومبا استاندارد نیست و بسیاری از مردم فاقد ابزار و دانش لازم برای اطمینان از شیوه های آب زیست محیطی ایمن و دوستانه هستند. افراد آواره در روستاها و مناطق شهری دسترسی ناکافی و ناایمن به سیستم های آبرسانی دارند. این می تواند فشارهای مالی و خطرات استفاده از منابع آب خطرناک را افزایش دهد.

NG4C برای بهبود نقاط آبی موجود در این منطقه و ایجاد تمهیداتی برای بسیاری از خروجی‌های احتمالی آینده ، طرحی را به فازهای پروژه تقسیم کرد:

 • جمع آوری داده ها و نقشه برداری

مرحله اول شامل یک ارزیابی کلی از سیستم تامین آب، عملکرد زیرساخت WASH و دسترسی به مردم محلی است.

نقطه شروع جمع آوری داده ها در میدان با برنامه GIS Cloud Mobile Data Collection برای نقشه برداری از منابع آب موجود است. این مرحله همچنین شامل حساس کردن جمعیت محلی و ذینفعان از طریق درک درک محلی از آب در منطقه و برقراری یک استراتژی بین جمعیت و ذینفعان است.

 • تجزیه و تحلیل داده ها و نظارت

مرحله دوم شامل تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده برای ارزیابی وضعیت سیستم تامین آب و به دنبال آن هماهنگی و فعالیت های کارکنان است. نظارت و ارزیابی روزانه فعالیت ها، موفقیت در جمع آوری داده های دقیق و با کیفیت را برای رسیدن به نتیجه مطلوب تضمین می کند. این مهم است زیرا داده های جمع آوری شده باید با موقعیت آن بر روی نقشه مطابقت داشته باشد و اطلاعات جغرافیایی دقیقی ارائه دهد. آنها با کمک ویرایشگر نقشه ، روند پروژه را تجزیه و تحلیل و نظارت کردند.

 • گزارش و ارزیابی پیشرفت

این مرحله بیشتر شامل تهیه گزارش و ارزیابی پیشرفت پروژه است. نظارت و به روز رسانی اطلاعات جغرافیایی کافی از خروجی های آب واقع در صورت تغییرات در دسترس بودن آب در مورد شیر خاص، مهم است. تیم های حاضر در زمین و محل کار باید هماهنگ و آماده باشند تا اطلاعات را به روز کنند.

 • راه اندازی پورتال نقشه

آخرین مرحله پروژه راه اندازی و به اشتراک گذاری عمومی شامل نقشه با مکان ها و دسترسی به آب آشامیدنی تمیز است. این برنامه GIS به عموم اجازه می دهد تا داده های جغرافیایی همه مکان های آبی را روی نقشه جستجو، تجسم و کاوش کنند.

جمع آوری داده های میدانی و مسئولیت مالی مصرف آب

فعالیت‌های پروژه در ۲۳ ژانویه ۲۰۲۰ آغاز شد، زمانی که مدیر پروژه یک جلسه توجیهی با جمع‌آوران داده‌های تلفن همراه برگزار کرد و نمونه‌های عملی از نحوه جمع‌آوری داده‌ها را برای اطمینان از پیش‌روی بدون مشکل پروژه نشان داد.آنها فرم دیجیتال سفارشی خود را برای انجام بررسی روی شیرهای آب جابجا شده و سایر منابع ایجاد کردند.
در حین نقشه برداری در امتداد خیابان های شهر، NG4C متوجه شد که شورای شهر کومبا قبلاً شیرهای عمومی را در کنار جاده اختصاص داده است تا توسط جمعیت محلی به طور پایدار استفاده شود. متأسفانه این استراتژی مؤثر نبود زیرا جامعه محلی قوانین را رعایت نمی کرد. افرادی که مسئول دریافت هزینه روزانه برای حاملان آب بودند، کار خود را به درستی انجام نمی دادند.

در نتیجه، شورای شهر مسئول پرداخت قبوض ماهانه آب مصرفی به شرکت تامین کننده Camérounaise des Eaux بود. این یک مسئولیت اضافی برای شورای شهر شد و متأسفانه مجبور شدند شیرها را ببندند .

شورای شهر به مالکان زمینی که شیرهای آب در آن سکونت دارند  ، در صورت ادامه جریان دائمی این شیرها، شرط کرد که آب روزانه را دریافت کنند و قبوض آب ماهانه را رسیدگی کنند. این امر به‌علاوه دسترسی عمومی به آب را دشوار می‌کند، زیرا مردم جامعه فقیر هستند و پول ندارند.

برخی از شیرهای آب به دلایل سیاسی محلی کارایی نداشتند و لوله اصلی که آب مردم محلی را تامین می کند بسیار کوچک است. بنابراین، آب در هر خانه به طور مساوی توزیع نمی شود. شیرهایی که عملکردی دارند نیز در طول فصل بارندگی به خطر می‌افتند و جمعیت مجبور می‌شوند به منابع آب ناامن تکیه کنند.

Tabong امیدوار است که این شیرهای آب را نقشه برداری کندبه دولت محلی برای هماهنگی فعالیت ها و تعمیر یا ساخت شیرهای جدید و به مردم در مصرف مسئولانه آب و کاهش قبوض آب ماهانه کمک خواهد کرد.

تیم NG4C داده‌ها را با برنامه Mobile Data Collection جمع‌آوری کرد تا اطمینان حاصل شود که اجرای پروژه به درستی انجام می‌شود. جمع‌آوری داده‌های باکیفیت ضروری بود و با اپلیکیشن MDC، آن‌ها این فرآیند را بدون هیچ مشکلی اتخاذ کردند و شروع به جمع‌آوری داده‌ها در محل، یادداشت‌برداری و ضبط اینکه کدام یک از شیرها کار می‌کنند و کدام‌ها نیستند، کردند. کنترل و دقت داده هابا استفاده از فیلدهای فرم مورد نیاز و با دادن مجوزهای جمع آوری و به روز رسانی به جمع آوری کنندگان داده های تعیین شده ایمن می شود. داوطلبان همه این کارها را تنها با استفاده از گوشی های هوشمند خود انجام دادند.

تمام فعالیت ها توسط مدیر پروژه نظارت می شد و مطمئن می شد که داده های جمع آوری شده با موقعیت آن بر روی نقشه مطابقت دارد. حالت آفلاین

GIS Cloud در گزینه Mobile Data Collection و Offline Maps به تیم NG4C با قطع مداوم برق و اتصال بد اینترنت کمک کرد. مجموعه‌های آفلاین در تلفن ذخیره می‌شوند و پس از آنلاین شدن به‌طور خودکار همگام‌سازی می‌شوند. این بسیار سودمند بود و به سازماندهی کارآمد خدمه میدان کمک کرد.

 


برنامه های جمع آوری داده های تلفن همراه و ویرایشگر نقشه.

در طول و بعد از فرآیند جمع‌آوری داده‌ها ،  مدیر پروژه یک دید کلی بصری داشت و می‌توانست پیشرفت داده‌های میدانی جمع‌آوری‌شده را در زمان واقعی در ویرایشگر نقشه دنبال کند. این برنامه به آنها امکان تجزیه و تحلیل، ویرایش داده ها و به اشتراک گذاری نقشه ها را در محل به ذینفعان داد و جایگزین کاغذبازی های قدیمی شد.

همچنین، ویرایشگر نقشه آنها را قادر می سازد تا نمادهای سفارشی خود را برای شیرهای آب ایجاد کنند.

قرنطینه ستیزه جو و همه گیر کووید ۱۹ پروژه را کند می کند و NG4C مستندی درباره وضعیت آب در کومبا می سازد 

در حالی که این پروژه در فوریه ۲۰۲۰ ادامه داشت، تابونگ و تیمش از قرنطینه یک هفته ای ستیزه جویانه توسط گروه های مسلح غیر دولتی برای جلوگیری از برگزاری انتخابات شهرداری و قانونگذاری در مناطق انگلیسی زبان کامرون رنج بردند .

این وضعیت را پیچیده تر کرد و جمع آوری داده های میدانی در این پروژه پیچیده را به تعویق انداخت.

ناامنی و خشونت بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرده است و همچنان عواقب جدی بر معیشت و شرایط زندگی دارد.

تابونگ فیلیپ

پس از قرنطینه، آنها پروژه را دوباره شروع کردند و یک مستند ویدئویی را  در یکی از زیرمجموعه های شهر کومبا – بارومبی، فیلمبرداری کردند تا وضعیت فعلی آب در منطقه را به تصویر بکشند. این ویدئو اطلاعات دست اول از مصاحبه با افراد آواره را در مورد چالش هایی که برای غلبه بر آن ها نیاز داشتند را نشان می دهد و نشان می دهد که چگونه NG4C پروژه خود را با استفاده از برنامه های GIS Cloud برای به دست آوردن نتایج و برنامه ریزی اقدامات بعدی اجرا کرد.

فیلم مستند را به طور کامل تماشا کنید:

تیم Tabong باید بداند که این افراد در انزوا با چه شرایطی از نظر آب تمیز، بهداشت و بهداشت مواجه هستند. متأسفانه، این امر مردم محلی را مجبور می کند به آب ناسالم تکیه کنند و بیماری های مربوط به WASH را افزایش می دهد.

در مارس ۲۰۲۰، با شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ در کامرون، تابونگ و تیم اختصاصی او با مشکلات بیشتری مواجه شدند و در می ۲۰۲۰ فعالیت های پروژه در رابطه با جمع آوری داده ها به طور موقت به حالت تعلیق درآمد.

اول از همه، آنها تعداد ناکافی داوطلب برای شرکت در جمع آوری داده های تلفن همراه داشتند. آنها نیاز به استخدام و دستمزد جمع آوری کنندگان داشتند تا بتوانند به طور موثر نقشه برداری پروژه را ادامه دهند.

همچنین، در طول این بحران، اکثریت شهروندان در مناطق شمال غربی و جنوب غربی کامرون نسبت به هرگونه اقدامی که به مواد بهداشتی و غذایی مربوط نمی شود به طور منطقی شک داشتند و بنابراین از ترسیم نقشه شیرهای خود خودداری کردند.

پذیرش تغییر برای برخی افراد چالش برانگیز است و اغلب در برابر فعالیت های بیرونی مقاومت می کنند حتی زمانی که پروژه برای آنها سودمند باشد. این، متأسفانه، برخی از شیرهای پروژه NG4C را در حال حاضر بدون نقشه باقی می‌گذارد.

ارائه اطلاعات دسترسی به آب برای عموم با پورتال نقشه آنلاین و پیگیری بودجه بیشتر

هنگامی که بخش جمع‌آوری داده‌ها از پروژه به پایان رسید، NG4C از دو طبقه‌بندی در ویرایشگر نقشه استفاده کرد تا به راحتی شرایط را در میدان ارزیابی کند و داده‌ها را به وضوح روی نقشه برای همه افراد علاقه‌مند تجسم کند.

تیم Tabong یک Map Portal تعاملی ایجاد و منتشر کرد ، یک برنامه GIS با نام تجاری برای به اشتراک گذاری نقشه ها با عموم. این امکان را به عموم مردم می‌دهد تا داده‌ها، در این مورد، شیرهای آب کاربردی یا غیر کاربردی را جستجو، تجسم و کاوش کنند. پورتال نقشه نقشه را با داده‌های جمع‌آوری‌شده NG4C نشان می‌دهد، جایی که شیرهای آبی همه ضربه‌های کاربردی را نشان می‌دهند، در حالی که شیرهای قرمز نشان‌دهنده ضربه‌های غیرعملکردی هستند.


برای مرور نقشه پورتال در یک برگه جداگانه، این پیوند را باز کنید.

این گام بزرگی در کمک به جامعه محلی وایجاد دسترسی بصری و ایمنبه آب آشامیدنی تمیز بود. همچنین برایکمک به سایر سازمان‌های غیردولتیودولتبه راحتیکه نیاز بهبازسازی، یا محل ساختشیرهایجدیددر کومبا با استفاده از داده‌هایی که NG4C پس از تکمیل این پروژه در اختیار آنها قرار می‌دهد، پیدا کنند. برایاهداف پایداری، NG4Cنقشه

هر زمان که یک شیر آب عمومی برای اطمینان از دسترسی مردم محلی به آب سالم بازسازی شود یا به تازگی ساخته شود، که توسط هر NGO یا دولت کامرون انجام می شود.

در دسترس بودن داده ها با کمک وزارت کارهای عمومی، شوراهای محلی و سایر سازمان های غیر دولتی محلی که در توسعه یکپارچه روستایی و شهری در جامعه مداخله می کنند، تضمین می شود.

در طول فعالیت های نقشه برداری خود یکپس از ارزیابی نیازهای جامعه محلی بارومبی کانگ در کومبا، NG4C متوجه شد که در حال حاضر با سطح بالایی از کمبود آب مواجه هستند که به دلیل ناهماهنگی تامین آب توسط CAMWATER است و اکثر مردم سخت افزار WASH را در خود ندارند. خانه ها آنها مجبور به مصرف منابع آب تصفیه نشده هستند که برای سلامت کل خانواده و جامعه به طور کلی مضر است.

NG4C قصد دارد با بازسازی سه نقطه آب غیرعملکردی و افزایش تعداد خروجی آب به ده در هر نقطه توزیع آب، در حل این مشکل مشارکت کند. با این حال، برای دستیابی به این، آنها نیاز به بودجه اضافی دارند .

علیرغم تمام تلاش‌های NG4C و کمک برنامه‌ها، خدمات و فناوری GIS Cloud که به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا عملکرد کاری و کیفیت داده‌ها را با کاهش هزینه‌های عملیاتی و کارآمدتر کردن آنها افزایش دهند، نسل جدید مسیح همچنان با چالش‌های مالی ناگوار مواجه است. که این پروژه را کند می کنند.

سازمان غیردولتی در جستجوی بودجه اضافی استتا بتوانند از طریق کامرون به تلاش خود ادامه دهند و رویکردهای جدیدی را معرفی کنند و داده هایی برای پشتیبانی از پروژه خود دارند!

شما همچنین می‌توانید با کمک مالی به سازمان غیردولتی در وب‌سایت آن‌ها مشارکت کنید و به آنها در هزینه‌های پروژه‌شان کمک کنید تا از دسترسی به منابع آب سالم در کومبا، کامرون اطمینان حاصل کنید.

ما مفتخریم که می‌توانیم در این پروژه شرکت کنیم و به تابونگ و تیمش در تامین و تضمین دسترسی به آب سالم برای جمعیت مضطر کومبا، کامرون کمک کنیم.

آیا به راه حل های GIS Cloud برای سازمان های غیردولتی و غیرانتفاعی علاقه مند هستید؟

تماس با ما ؛ ما بسیار خوشحال خواهیم شد که یک نسخه نمایشی زنده به شما ارائه دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما