نقشه برداری از منابع زمین گرمایی کرواسی

 نقشه برداری از منابع زمین گرمایی کرواسی

منابع زمین گرمایی کرواسی

انرژی زمین گرمایی به عنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر و جایگزینی برای مزارع خورشیدی و بادی در حال جذب است. برای درک بهتر پتانسیل زمین گرمایی یک کشور و افزایش آگاهی، بهتر است داده های منابع زمین گرمایی با نقشه های تعاملی ارائه شود. به همین دلیل است که Lea Petohleb، زمین شناس فارغ التحصیل از دانشگاه زاگرب، یک  پورتال GIS ایجاد کرد که تمام منابع زمین گرمایی کرواسی و بسیاری موارد دیگر را نشان می دهد.

فهرست مطالب:

•   درباره انرژی زمین گرمایی

          •   گرادیان زمین گرمایی در کرواسی

          •   منابع زمین گرمایی

•   ایجاد پورتال نقشه

          •   جمع آوری داده ها

          •   تجسم داده ها

          •   ایجاد رابط پورتال نقشه

•   نتایج

 

درباره انرژی زمین گرمایی

انرژی زمین گرمایی به عنوان انرژی ذخیره شده به شکل گرما در سطح زمین تعریف می شود. این یک منبع انرژی تجدیدپذیر است که می توانیم از پوسته زمین استخراج کنیم و برای اهداف مختلفی مانند تولید برق، بالنولوژی، کشاورزی، گردشگری، صنعت، گرمایش فضا و غیره استفاده کنیم.

انرژی زمین گرمایی

منبع تصویر و حق چاپ: https://arcticgreencorp.com/

 

گرادیان زمین گرمایی در کرواسی

دمای داخل زمین با افزایش عمق افزایش می یابد. گرما به طور مداوم از منبعی در داخل زمین به سمت سطح جریان دارد. این افزایش دما در واحد عمق، گرادیان زمین گرمایی نامیده می شود و یکی از اولین شاخص های یک مخزن بالقوه است . مقدار متوسط ​​گرادیان زمین گرمایی برای اروپا ۰٫۰۳ درجه سانتی گراد بر متر است.

مقادیر گرادیان زمین گرمایی و جریان گرما برای کرواسی را می توان به دو منطقه مجزا تقسیم کرد: دیناریدها با خط ساحلی آدریاتیک و حوضه پانونی. برای منطقه دیناریدها با خط ساحلی آدریاتیک، مقادیر گرادیان زمین گرمایی از ۰٫۰۱ تا ۰٫۰۲۵ درجه سانتی گراد بر متر با مقدار متوسط ​​۰٫۰۱۸ درجه سانتی گراد بر متر متغیر است. دبی گرمایی در این منطقه ۰۲۹/۰ وات بر متر مربع تعیین شد. در حوضه پانونی، گرادیان زمین گرمایی در محدوده ۰٫۰۴ تا ۰٫۰۷ درجه سانتی گراد بر متر، با جریان گرمایی متوسط ​​۰٫۰۷۶ W/m2 است.

نقشه شیب زمین گرمایی کرواسینقشه گرادیان زمین گرمایی نقشه

گرادیان زمین گرمایی مقادیر گرادیان زمین گرمایی در کرواسی را نشان می دهد. مقادیر گرادیان برای دو منطقه مجزا از رنگ های روی نقشه قابل مشاهده است. این نقشه ایجاد شده توسط درونیابی خطی بر اساس داده های مقاله “دما و جریان گرما در زمین کرواسی” نوشته شده توسط انجمن زمین شناسی کرواسی است.

داده های دمای آب زیرزمینی نیز بر روی نقشه زیر رسم شد. برای نمای کلی بهتر، مکان‌های چاه را با داده‌های دمای آب زیرزمینی نشان می‌دهد.

نقشه دمای آب زیرزمینی کرواسینقشه دمای آب زیرزمینی کرواسی 2داده های دمای آب زیرزمینی

 

منابع زمین گرمایی

منابع زمین گرمایی آب های زمین گرمایی هستند که در مخازن زیرزمینی بدون انرژی و همچنین در مخازن زیرزمینی که به طور طبیعی یا مصنوعی با تزریق تغذیه می شوند، موجود است.

امروزه اصطلاحات استاندارد بین المللی برای طبقه بندی منابع زمین گرمایی هنوز تعریف نشده است. اما روش های مختلفی برای طبقه بندی منابع زمین گرمایی وجود دارد:

  1. الف) با درجه اکتشاف و «ثابت شده» منبع،
  2. ب) از نظر نوع مخازن زمین گرمایی و
  3. ج) با دمای سیال مخزن.

برای ارائه منابع زمین گرمایی کرواسی، تصمیم بر این شد که منابع با توجه به درجه اکتشاف و دمای سیال مخزن که مربوط به کاربردهای معمولی انرژی زمین گرمایی است، ارائه شود.

در گذشته از انرژی زمین گرمایی برای گرمایش، شنا و تفریح ​​استفاده می شد. امروزه از منابع دمای پایین کمتر از ۱۵۰ درجه سانتیگراد برای گرمایش منطقه ای، گرمایش با استفاده از گلخانه، در حوضچه ها و فرآیندهای مختلف صنعتی استفاده می شود. نقشه همچنین شامل یک راهنمای ابزار برای به دست آوردن فوری اطلاعات است. منابع زمین گرمایی – نقشه کاربرد نقشه «کاربرد منابع زمین گرمایی» نمای کلی از کاربردهای معمولی انرژی زمین گرمایی و دمای مورد نیاز را بر اساس طبقه بندی GEOEN – «روش های اعمال انرژی زمین گرمایی و دمای مورد نیاز» ارائه می دهد.

گیف زمین گرمایی

ایجاد پورتال نقشه

جمع آوری داده ها

ابتدا، جمع آوری اطلاعات موجود در مورد منابع زمین گرمایی در کرواسی و اروپای مرکزی ضروری بود. منابع مورد استفاده از GEOEN (پتانسیل و بهره برداری از انرژی زمین گرمایی – نتایج اولیه و فعالیت های آینده) موسسه انرژی هرویه پوزار، کمیسیون اروپا و پروژه REPAM (حمایت و نظارت بر سیاست های انرژی های تجدیدپذیر) می باشد.

 

تجسم داده ها

داده های جمع آوری شده ذخیره شده به عنوان فایل CSV در  ویرایشگر نقشه آپلود شد و برای ایجاد لایه های مختلف با گزینه Import CSV یا XLS استفاده شد. پس از آپلود داده ها، گروه های خاصی از اطلاعات از فایل CSV برای ایجاد لایه ها برای هر نقشه استفاده شد. لایه های ایجاد شده نقطه ای یا چند ضلعی (مناطق اداری) و یک لایه چند ضلعی است ( گرادیان زمین گرمایی بر روی نقشه ” گرادیان زمین گرمایی ”).

گرادیان-افزودن-لایه

بعد از ایجاد لایه ها، مرحله بعدی طراحی نقشه ها بود. اپلیکیشن Map Editor گزینه‌های مختلفی را برای سفارشی‌سازی نقشه‌ها با تغییر رنگ نقاط، خطوط و چند ضلعی‌ها، تنظیم نقشه‌های پایه، افزودن آیکون‌های سفارشی و غیره ارائه می‌دهد.

 

ایجاد رابط پورتال نقشه

هنگامی که نقشه ها در ویرایشگر نقشه تکمیل شد، زمان ایجاد یک  پورتال نقشه فرا رسیده بود. از App Builder برای ایجاد رابط کاربری و افزودن چندین ویژگی و گزینه استفاده شد. این تنظیمات به شما امکان می دهد مجوزهای کاربران را مدیریت کرده و نقشه ها را سفارشی کنید. همچنین می توانید مشخص کنید چه کسی می تواند داده ها را از پورتال نقشه مشاهده، ویرایش یا صادر کند. همراه با آن، می توانید یک نام دامنه سفارشی انتخاب کنید، لوگوی سفارشی خود را انتخاب کنید و رنگ روبان را تغییر دهید.

نوار ابزار اصلی نیز می تواند سفارشی شود. گزینه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید شامل: ورودی جستجو، فهرست لایه‌ها، بزرگ‌نمایی، کوچک‌نمایی، نمایش/پنهان کردن نوار ابزار، اطلاعات، انتخاب، انتخاب ناحیه، بزرگ‌نمایی به موقعیت فعلی، و غیره.

اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، نگاهی بیندازید. در این راهنمای عملی در مورد نحوه تبدیل نقشه های خود به برنامه .

 

نتایج

نسخه نهایی پرتال نقشه شامل چهار نقشه است که اطلاعاتی در مورد منابع زمین گرمایی کرواسی نشان می دهد.

نقشه های زمین گرمایی را اینجا ببینید >>>

چاه ها و نیروگاه های زمین گرمایی

نقشه اول، “شیب زمین گرمایی”، ارتباط بین گرادیان زمین گرمایی و مکان های چاه را نشان می دهد.

نقشه “محل چاه ها و نیروگاه ها” اطلاعاتی در مورد نوع شی و موقعیت آن به ما می دهد. این نقشه همچنین مکان نیروگاه ها در اروپای مرکزی و مکان چاه ها در کرواسی را نشان می دهد.

نقشه «دمای آب» سنگ‌شناسی و سن زمین‌شناسی سنگ‌هایی که چاه در آن قرار دارد و همچنین دمای آب هر چاه را نشان می‌دهد.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما