GIS برای تاسیسات برق

GIS برای تاسیسات برق

GIS برای تاسیسات برق

نرم افزار GIS چندین دهه است که صنعت برق را توانمند کرده است. این یک چارچوب قوی برای مدیریت دارایی و نیروی کار و همچنین ابزارهایی برای برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل فراهم می کند. امروزه، چشم انداز مملو از راه حل های دسکتاپ مانند راه حل های ESRI، نرم افزار منبع باز مانند QGIS، و همچنین مجموعه ای از راه حل های آنلاین GIS است.

در این مقاله، مروری بر کاربردهای GIS برای تاسیسات برق و ارائه یک مثال واقعی از یک شرکت توزیع برق به شما می دهیم. همچنین، نحوه استفاده از GIS Cloud را به شما نشان خواهیم داد، راه حل خودمان برای عملیات میدانی و همکاری نیروی کار در تاسیسات برق.

فهرست مطالب:

•  استفاده از GIS در تاسیسات برق

          •  موجودی دارایی و بینش زیرساخت

          •  بهینه سازی عملیات میدانی

          •  همکاری و به اشتراک گذاری داده های مکانی

•  گردش کار راه حل ابر GIS

          •  ۱٫ ایجاد پروژه های جمع آوری داده های میدانی

          •  ۲٫ جمع آوری داده های فیلد

          •  ۳٫ ویرایش داده ها و نظارت بر کار میدانی

          •  ۴٫ به اشتراک گذاری داده ها با مشتریان، پیمانکاران فرعی و مدیران

•  مطالعه موردی – شرکت توزیع برق ENUGU

•  مزایای کلیدی GIS برای تاسیسات برق

 

استفاده از GIS در تاسیسات برق

می توان گفت که یک سیستم اطلاعات جغرافیایی برای شرکت های برق ضروری است. این لایه اساسی فناوری را برای مدیریت مؤثر دارایی و همچنین انطباق با مقررات فراهم می کند. شرکت‌ها از GIS برای اهداف متعدد، از مدیریت عملیات میدانی گرفته تا انجام تحلیل فضایی استفاده می‌کنند. بیایید غواصی کنیم و یاد بگیریم که چگونه از GIS و به خصوص برنامه های GIS آنلاین در تاسیسات برق استفاده کنیم.

 

موجودی دارایی و بینش زیرساخت

داشتن موجودی دقیق دارایی با تیرهای برق، ترانسفورماتورها، خطوط کابل، پست‌ها و سایر دارایی‌های تاسیسات برقی که به درستی نقشه‌برداری شده باشند ، بسیار مهم است. GIS به شما این امکان را می دهد که داده های دارایی را بسیار ساده تر مدیریت کنید و به شما امکان می دهد از زیرساخت بینش بگیرید.

با یک مجموعه GIS که به درستی راه اندازی شده است، می توانید بینش شگفت انگیزی از داده های زیرساخت به دست آورید:

 • تجزیه و تحلیل الگوهای استفاده
 • شناخت مشکلات و خطراتی مانند قطع برق
 • نظارت بر مصرف انرژی
 • یافتن تهدیدات بالقوه برای شبکه برق
 • مدیریت تعمیرات دارایی های شهری

قبل از شروع تجزیه و تحلیل، داشتن داده های با کیفیت ضروری است. شما باید وضعیت دارایی ها، مکان آنها و سایر اطلاعات را بدانید. که ما را به نقطه بعدی می رساند.

 

بهینه سازی عملیات میدانی

عملیات میدانی در تاسیسات برق معمولاً در مورد نقشه برداری زیرساخت و انجام بازرسی های معمول است. اما برای به دست آوردن داده های میدانی با کیفیت بالا، به یک گردش کار میدانی مؤثر و یک خدمه میدانی مجهز به تجهیزات نقشه برداری یا برنامه های جمع آوری داده نیاز دارید .

در اکثر شرکت ها، گردش کار روزانه با چاپ فرم های بازرسی و نقشه های منطقه بررسی شروع می شود. خدمه میدانی سپس به ثبت مکان دارایی ها و انجام بازرسی می پردازند. سپس داده های میدانی به دفتر راه می یابند که در آنجا به یک نرم افزار GIS رومیزی یا اتوکد رونویسی می شود. این یک گردش کار معمولی مبتنی بر کاغذ است که دارای معایب بسیاری مانند فرم‌های بازرسی ناخوانا، عکس‌های دارایی اعتبار نشده، فرم‌های کاغذی گم شده و غیره است. برای بهبود گردش کار، ما قویاً استفاده از برنامه‌های GIS آنلاین را پیشنهاد می‌کنیمگردش کار را بدون کاغذ و کارآمدتر کنید.

GIS برای تاسیسات برق - نقشه برداری GIS الکتریکیخدمه میدانی از فناوری کد جهانی (شریک GIS Cloud) با استفاده از برنامه Mobile Data Collection.

برای رسیدن به آنجا، باید از برنامه های جمع آوری داده ها برای بررسی ها و بازرسی ها و همچنین برنامه های وب Cloud GIS برای مدیریت داده ها استفاده کنید. نقشه های کاغذی را با برنامه های تلفن همراه تعاملی که داده های زیرساخت لازم را دارند جایگزین کنید . از برنامه های جمع آوری داده های تلفن همراه به عنوان جایگزینی برای فرم های کاغذی نامرتب استفاده کنید. و در نهایت، با استفاده از برنامه‌های وب که با برنامه‌های جمع‌آوری داده تلفن همراه همگام هستند، رونویسی داده‌ها را برای همیشه پایان دهید.

اکنون می دانید که چگونه از GIS برای بهبود عملیات میدانی خود استفاده کنید، اما در مورد افزایش همکاری بین پیمانکاران فرعی، مشتریان و مدیریت شرکت چطور؟

 

همکاری و به اشتراک گذاری داده های مکانی

برای استفاده حداکثری از فناوری GIS، بهتر است همه افراد در جریان کار را به هم متصل کنید: کارگران میدانی، مهندسان، مدیران، تصمیم گیرندگان و مشتریان. برنامه های GIS مبتنی بر وب به شما این امکان را می دهد که داده های خود را در یک مکان متمرکز نگه دارید و همه را قادر می سازد تا در یک مجموعه داده جغرافیایی یکسان با یکدیگر همکاری کنند.

هنگامی که کارگران میدانی داده ها را جمع آوری می کنند، بلافاصله یک نقشه آنلاین را پر می کنند. این به تیم دفتر اجازه می دهد تا بازخورد مستقیمی در مورد کیفیت داده ها ارائه دهد. همچنین مدیریت را قادر می سازد تا بهره وری را برای تک تک کارگران پیگیری کند.

پس از انجام یک نظرسنجی، وقت آن است که داده ها را با سایر بخش ها، مشتریان یا پیمانکاران فرعی به اشتراک بگذارید. در اینجا می‌توانید از نقشه‌های آنلاین کمک زیادی دریافت کنید و بتوانید آنها را تقریباً با هر کسی که در پروژه مشارکت دارد به اشتراک بگذارید. در فصل بعدی به جزئیات خواهیم پرداخت، جایی که به شما نحوه اشتراک گذاری داده های مکانی با برنامه های GIS Cloud را نشان خواهیم داد.

 

گردش کار راه حل ابر GIS

در این فصل، نحوه استفاده از برنامه‌های GIS Cloud را برای پروژه‌های تاسیسات برق به شما نشان خواهیم داد. این برنامه‌ها برای پشتیبانی از کل گردش کار عملیات میدانی شما، از جمع‌آوری داده‌های میدانی گرفته تا خودکارسازی وظایف اداری خسته‌کننده، طراحی شده‌اند. ابتدا نحوه ایجاد یک پروژه نقشه برداری در پورتال جمع آوری داده های موبایلی را به شما نشان خواهیم داد.

 

۱٫ ایجاد پروژه های جمع آوری داده های میدانی

قبل از اینکه بتوانید جمع آوری داده ها را شروع کنید، باید یک پروژه (فرم نظرسنجی) در پورتال جمع آوری داده های تلفن همراه (MDCP) ایجاد کنید. در آنجا می توانید هر تعداد فرم تلفن همراه را ایجاد و ویرایش کنید و داده های فیلد جمع آوری شده را مدیریت کنید.

ایجاد یک فرم آسان است: فرم را نامگذاری کنید، آنچه را که جمع آوری می کنید (نقطه، خط یا چند ضلعی) انتخاب کنید، تمام فیلدهای مورد نیاز را اضافه کنید و تمام.

انواع فیلدهایی که می توانید به فرم موبایل اضافه کنید:

 • موارد استاندارد (متن، شماره، تاریخ و زمان، چک باکس ها…)
 • رسانه ( عکس‌ها ، ضبط‌های صوتی، QR/بارکد)
 • دستگاه و کاربر (نام کاربری، شناسه دستگاه، نسخه دستگاه…)
 • مکان (طول و عرض جغرافیایی، طول جغرافیایی، ارتفاع، عنوان GPS، دقت…)

ویژگی های زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای ایجاد فرمی متناسب با نیاز خود استفاده کنید. شما می توانید هر فیلدی را به صورت مورد نیاز ، فقط خواندنی ، دائمی یا تکمیل خودکار مشخص کنید. همچنین، می توانید فیلدهای وابسته ایجاد کنید که به شما امکان می دهد مجموعه ای از وابستگی ها را بین فیلدها مدیریت کنید. وقتی یک فیلد وابسته باشد، تنها در صورتی در دسترس خواهد بود که وضعیت فیلد والد قانون درست را برآورده کند. اگر این قانون رعایت نشود، امکان مشاهده یا ویرایش فیلد فرم وابسته وجود نخواهد داشت.

در هنگام ایجاد یک فرم تلفن همراه چگونه به نظر می رسد:GIS برای تاسیسات برق - ایجاد پروژهنمونه ای از فرم بازرسی قطب ابزار در پورتال جمع آوری داده های تلفن همراه (MDCP).

برای شروع جمع آوری داده های میدانی، باید پروژه را با کارگران میدانی خود به اشتراک بگذارید. فقط پروژه را باز کنید، با یک نام کاربری خاص به اشتراک بگذارید و امتیازات مورد نظر (مشاهده، اشتراک گذاری، ویرایش، صادرات، جمع آوری و/یا به روز رسانی) را به آن اختصاص دهید.

 

۲٫ جمع آوری داده های فیلد

اکنون که یک فرم تلفن همراه ایجاد کرده‌اید و آن را به کارگران میدانی خود اختصاص داده‌اید، وقت آن است که جمع‌آوری داده‌ها را با برنامه Mobile Data Collection شروع کنید. این کار آسان است، پروژه MDCP مورد نظر (فرم) را انتخاب کنید، فرم را پر کنید و ارسال را فشار دهید. داده ها و مکان فوراً در برنامه وب MDCP و ویرایشگر نقشه نشان داده می شوند.

GIS برای تاسیسات برق - فرم های موبایلفرم‌های بازرسی قطب ابزار در برنامه Mobile Data Collection (MDC).

اگر خود را در منطقه ای دیدید که سیگنال GPS ضعیفی دارد، بهتر است از ابزار دقیق استفاده کنید. این به شما امکان می دهد تا با مشخص کردن مکان روی نقشه دقت خوبی را حفظ کنید. در صورت قطع اتصال به اینترنت،

برنامه MDC به صورت آفلاین نیز کار می کند. داده‌های جمع‌آوری‌شده در صف منتظر می‌مانند تا تلفن همراه به اینترنت متصل شود و سپس داده‌ها را آنلاین می‌کشد.

بیایید گردش کار میدانی را به پایان برسانیم و نگاهی بیاندازیم به اینکه چگونه برنامه های GIS Cloud می توانند به شما در بهبود کارایی در دفتر کمک کنند.

 

۳٫ ویرایش داده ها و نظارت بر کار میدانی

برنامه‌های GIS Cloud به شما امکان می‌دهند گردش کار دفتر خود را دیجیتالی کنید. نیازی به رونویسی فرم های کاغذی یا چاپ نقشه نیست، همه اینها در یک مکان و همیشه در دسترس است. توصیه می کنیم از ویرایشگر نقشه برای کارهای درون دفتری مانند ویرایش داده های میدانی، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری نقشه ها و گزارش ها استفاده کنید.

Map Editor برنامه مرکزی در مجموعه GIS Cloud است. این برنامه از تعدادی فرمت های برداری و شطرنجی، نمادشناسی غنی GIS پشتیبانی می کند و دارای قابلیت های همکاری داخلی است که امکان ویرایش و اشتراک گذاری بلادرنگ را فراهم می کند. ویرایشگر نقشه مجهز به مدیر فایل و پایگاه داده است و به راحتی با ArcGIS و QGIS ادغام می شود.

GIS برای تاسیسات برق - برنامه ریزی توزیع برققطب های کاربردی و لایه های ترانسفورماتور در ویرایشگر نقشه

همچنین می توانید پیشرفت نظرسنجی خود را پیگیری کنید. داده‌های جمع‌آوری‌شده در میدان فوراً نقشه را در MDCP یا برنامه ویرایشگر نقشه پر می‌کند و به شما نظارت بی‌درنگ بر آنچه در میدان می‌گذرد، می‌دهد. این به شما امکان می دهد کیفیت داده های میدانی را نظارت کنید ، داده های جمع آوری شده را بررسی کنید و به سرعت به کارگران یا پیمانکاران فرعی بازخورد ارائه دهید.

ردیابی بهره وری نیز آسان است. اگر می خواهید بدانید که هر یک از کارگران میدانی چند دارایی جمع آوری کرده اند، یک فیلتر در شبکه داده ایجاد کنید و داده ها را به فرمت CSV صادر کنید.

 

۴٫ به اشتراک گذاری داده ها با مشتریان، پیمانکاران فرعی و مدیران

برای اشتراک‌گذاری داده‌ها با مشتریان، احتمالاً از Dropbox، درایوهای فلش یا DVD استفاده می‌کنید، که این فرآیند را با داده‌های پراکنده در اطراف به یک فرآیند نامرتب تبدیل می‌کند. برای رفع این مشکل، بهتر است تمام داده های خود را با آپلود آن در GIS Cloud و استفاده از برنامه Map Viewer متمرکز کنید تا به مشتریان، پیمانکاران فرعی یا مدیریت خود دسترسی داشته باشید.

Map Viewer همکاری در مجموعه داده های بزرگ را امکان پذیر می کند. همه افراد درگیر به یک مجموعه داده دسترسی دارند و می توانند داده ها را فیلتر و صادر کنند. نیازی به وارد کردن داده ها به نرم افزار GIS دسکتاپ مانند ArcGIS یا QGIS نیست تا ببینید چگونه به نظر می رسد.

اگر هنگام اشتراک‌گذاری داده‌ها با مشتریان، به یک رابط مارک نیاز دارید، می‌توانید با رنگ‌های سفارشی و نشان‌واره خود، Map Viewer خود را برچسب سفید بزنید.

در اینجا یک نمونه از یک رابط با برچسب سفید از مشتریان ما شرکت توزیع برق ENUGU آورده شده است:

GIS برای تاسیسات برق - کاربرد gis در ابزار توزیع برق

 

مطالعه موردی – شرکت توزیع برق ENUGU

اکنون که اصول اولیه نحوه عملکرد برنامه‌های GIS Cloud را می‌دانید، بهتر است آنها را در عمل ببینید. ما یک مورد استفاده از ENUGU ، بزرگترین شرکت توزیع برق در نیجریه را برای شما آورده ایم. این شرکت مشکلات جدی با سرقت برق داشت و منابع زیادی را از اتصالات غیرقانونی به شبکه از دست می داد. برای مقابله با این مشکل، آنها برنامه ریزی کردند که یک کنتور هوشمند در هر خانه تعبیه کنند. اما قبل از هر چیز این شرکت نیاز به نقشه‌برداری از شبکه توزیع برق و فهرست‌بندی مشتریان داشت.

آنها برای نقشه‌برداری از قطب‌های برق، ترانسفورماتورها، پست‌های فرعی و همچنین مکان‌های مشتریان، برنامه‌های Mobile Data Collection را برای ۱۵۰ کارگر میدانی مستقر کردند. تیم های میدانی به فرم های سیار از پیش ساخته شده برای هر نوع دارایی (به عنوان مثال فرم بازرسی قطب شهری) مجهز شدند تا جمع آوری داده ها و بازرسی دارایی ها در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

برای نظارت بر کیفیت داده‌های میدانی، مدیران عملیات ENUGU از برنامه ویرایشگر نقشه برای بررسی داده‌های هر دارایی ابزار استفاده کردند. اگر داده ها کافی نبود، آنها می توانستند به سرعت به کارگران و پیمانکاران فرعی بازخورد بدهند. ویرایشگر نقشه همچنین به آنها اجازه داد تا پیشرفت نظرسنجی را در زمان واقعی و برای کارگران فردی نظارت کنند.

GIS for Electric Utilities - نرم افزار مدیریت دارایی های تاسیسات برقنمای کلی شبکه برق ENUGU در Map Viewer

برنامه Map Viewer برای این پروژه بسیار مفید بود زیرا به ذینفعان اجازه می داد نقشه ها و داده های میدانی را به صورت آنلاین مشاهده و به اشتراک بگذارند. پیمانکاران فرعی می توانند نقشه های تکمیل شده را برای بررسی با ناظران ENUGU به اشتراک بگذارند. در مورد نحوه استفاده ENUGU از GIS Cloud برای بهینه سازی هزینه عملیات میدانی در این مطالعه موردی

جامع بیشتر بیاموزید .

 

مزایای کلیدی GIS برای تاسیسات برق

راه های زیادی وجود دارد که عملیات میدانی و همکاری کلی شما می تواند از برنامه های GIS و Cloud GIS بهره مند شود. ما در مقاله به تعداد زیادی از آنها اشاره کرده ایم، اما در اینجا یک جمع بندی سریع وجود دارد:

 • کاهش هزینه ها با استفاده از بدون کاغذ
 • بینش در زمان واقعی – فورا در دسترس است
 • بازخورد فوری از میدان
 • به یک مشکل پروژه فوراً واکنش نشان دهید
 • تعمیر و نگهداری، کنترل کیفیت، برنامه ریزی از قبل
 • همه در یک راه حل – آپلود داده ها / جمع آوری، به اشتراک گذاری، انتشار، همکاری
 • فقط برنامه‌هایی را که در این ماه نیاز دارید دریافت کنید – هر لحظه پرداخت کنید

با توجه به آخرین نکته در مورد مدل پرداخت هزینه، برخی از ارائه دهندگان آنلاین GIS یک مدل قیمت گذاری دارند که به شما امکان می دهد با توجه به نیاز خود مقیاس یا مقیاس را کاهش دهید. به عنوان مثال، در اینجا در GIS Cloud، شما فقط برای آنچه استفاده می کنید هزینه می پردازید . اگر محدوده پروژه تغییر کند، می توانید به راحتی اشتراک خود را لغو کنید یا برای مجوزهای جدید مشترک شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما