مدیریت داده ها در صنعت انگور با استفاده از GIS آنلاین (مطالعه موردی – کرواسی)

مدیریت داده ها در صنعت انگور با استفاده از GIS آنلاین (مطالعه موردی – کرواسی)

Ana Jantoš یک دانشجوی جغرافیا – GIS از دانشگاه علوم در زاگرب این مطالعه موردی را نوشت تا نشان دهد که چگونه GIS آنلاین می تواند بهبودی اساسی در مدیریت تاکستان ایجاد کند. علاوه بر ایجاد یک پایگاه داده آنلاین برای مدیریت موجودی و تصمیم گیری، وی بیان می کند که GIS همچنین به شناسایی مناطقی کمک می کند که می توانند تأثیر خوبی بر گسترش آینده کشت انگور به عنوان یک فعالیت و افزایش قابل توجه تولید و عملکرد داشته باشند.

انگورکاری شاخه ای از کشاورزی است که شامل کشت و تولید انگور می شود و به همین دلیل مستلزم تلاش و زمان زیادی است. همانطور که ضرب المثل می گوید: “انگور به دنبال خدمتکار است نه ارباب.” 

انگورسازی و شراب‌سازی کرواسی سنت طولانی و غنی دارد. در گذشته از اهمیت حیاتی برخوردار بود و به لطف تنوع شرایط اقلیمی و خاک شناسی، تعداد زیادی گونه های بومی توسعه یافت که از ویژگی های خاص انگور و شراب سازی کرواسی است.

سر و کار داشتن با کشت انگور برای نیازهای خانوادگی خود باعث شد به سهم GIS در کشت و تولید انگور فکر کنم. هدف اصلی پروژه ایجاد یک پایگاه داده همراه با نقشه ای بود که گونه های انگور و ویژگی های آنها را که برای تولید تاک بسیار مهم هستند، نشان می دهد. این ویژگی ها همچنین برای نگهداری و مدیریت آسان تر کل فرآیند بسیار مهم هستند.

با توجه به تلاش برای بهبود کشت انگور و شراب سازی، مطلوب است که یکپایگاه داده ای که می تواند دائماً به روز شود . همچنین لازم است نظارت بر وضعیت تاک و کار تمام شده در تاکستان ها بهبود یابد.

این را می توان به راحتی با برنامه های GIS Cloud به دست آورد. لایه هایی که به درستی ساخته شده با یک پایگاه داده صحیح می تواند کمک بزرگی باشد، به خصوص در مناطق بزرگ انگور که در آن ردیابی همه داده ها برای هزاران درخت انگور دشوار است.

جمع آوری داده های میدانی برای ایجاد نقشه تاکستان

برای ایجاد یک پایگاه داده و یک نقشه، لازم بود راهی برای نقشه برداری بیش از ۲۰۰۰ درخت انگور در تاکستان پیدا شود. برای سیستماتیک کردن پایگاه داده، ردیف‌ها و بسته‌های تاک باید نقشه‌برداری و همراه با داده‌های تاک جمع‌آوری شوند.

بهترین راه برای نقشه برداری از تمام داده های اولیه به دلیل تراکم زیاد انگورها، گرفتن  عکس هوایی از تاکستان با استفاده از پهپاد بود که حدود ۱۵ دقیقه طول کشید. پس از آن، تصویر هوایی یک تاکستان ۰٫۵ هکتاری باید ارجاع داده می شد و برجستگی اضافه می شد. حالا عکس هوایی آماده اضافه شدن به نقشه در Map Editor بود.

مرحله بعدی نقشه برداری از هر درخت و افزودن ویژگی ها و عکس های آن در برنامه ویرایشگر نقشه بود.

راه دیگری برای نقشه برداری از درختان انگور وجود داشت که شامل برنامه Mobile Data Collection (MDC) می شود. پس از افزودن یک عکس هوایی به نقشه، می توانید یک فرم سفارشی برای جمع آوری داده ها ایجاد کرده و آن را به نقشه پیوند دهید. در برنامه MDC، باید فرم خود را پیدا کنید، داده‌های ویژگی را پر کنید و عکس‌ها را اضافه کنید، و هر درخت را مشخص کنید تا یک ویژگی را روی نقشه بکشید.

ویژگی ها را می توان با داده های کشت انگور یا تولید شراب مرتبط کرد. در این مطالعه موردی، من ویژگی های زیر را برای لایه های تاک انتخاب کردم:

  • شناسه تاک
  • گونه های انگور
  • ردیف
  • وضعیت سلامت انگور
  • وضعیت کلی تاک
  • سال کاشت
  • و هرس درخت انگور

رایج ترین گونه انگور در این تاکستان فرانکوفکا است. خانواده Jukić به دلیل داشتن خاک آبرفتی و لسی که برای آن مناسب است این گونه های انگور را کشت می کنند. ثابت شده است که این نوع برای تولید شراب Feravino Frankovka و Rose که دارای کیفیت هستند عالی است.

هر گونه انگور با رنگ مناسب با نماد انگور مشخص شد:

  • آبی – Muškat Ottonel
  • زرد – Plemenka bijela
  • بنفش – فرانکوفکا

به منظور استفاده حداکثری از فضا و به ارمغان آوردن محصول و درآمد بیشتر، تصمیم گرفتم یک لایه نقطه ای دیگر بسازم که نشان دهنده مکان های کاشت احتمالی انگورهای جدید باشد. این لایه با نماد گیاهی مشخص شده است که در این مورد نشان دهنده کاشت است.

به منظور آسان‌تر کردن دیجیتالی شدن تاک ، ابتدا لایه خطی نشان‌دهنده ردیف‌های تاک و لایه چندضلعی منطقه مورد مطالعه در ویرایشگر نقشه ایجاد شد. لایه ردیف‌های انگور دارای تعداد و طول خود است، در حالی که لایه منطقه مورد مطالعه دارای ویژگی‌هایی در مورد داده‌های کاداستر است، از جمله دفتر کاداستر، شهرداری کاداستر، شماره قطعه، اطلاعات مالک و مساحت.

لایه منطقه مورد مطالعه بر اساس ZIS کرواسی (“سیستم اطلاعات ثبت زمین و کاداستر مشترک”) ساخته شده است.

همچنین می توانید هر ویژگی که به پرونده شما مربوط است اضافه کنید. به عنوان مثال، می توانید ویژگی هایی مانند لقاح، نوع بیماری تاک، مواد شیمیایی مورد استفاده برای درمان بیماری، تاریخ و زمان جمع آوری آن داده ها در مزرعه، تصاویر، ضبط صدا و غیره را اضافه کنید.

نمایش داده ها در یک برنامه GIS سفارشی و برند

اگر می خواهید داده های خود را از طریق یک رابط سفارشی نمایش دهید، برنامه Map Portal یک راه عالی برای انجام این کار است. Map Portal یک برنامه GIS سفارشی است که امکان نمایش آسان داده های نقشه برداری شما را برای عموم فراهم می کند. این راه حل خوبی است زیرا باعث کاهش تلاش، کاغذبازی، هزینه و صرفه جویی در زمان می شود.

نقشه عمومی بینندگان را قادر می سازد تا داده های ارائه شده را تجسم، جستجو و کاوش کنند. همچنین امکان دسترسی به نقشه ها را در هر دستگاه، گوشی هوشمند، تبلت یا دسکتاپ در هر زمان فراهم می کند.

یکی از ویژگی های پرتال نقشه این است که می توانید یک لوگو و دامنه شخصی سازی کنید ، همچنین می توانید رابط کاربری و ابزارهای سفارشی ایجاد کنید .. این یک راه عالی برای به دست آوردن بینش در مورد اطلاعات خاص یا یادگیری چیز جدیدی است. این در صنایعی که کارمندان در یک منطقه خاص کار می کنند بسیار مفید است، زیرا می توانند ببینند چه کارهایی باید انجام شوند یا قبلاً توسط همکارانشان انجام شده است.

به عنوان مثال، در این مطالعه موردی، می توانید وضعیت سلامت درختان انگور را مشاهده کنید. باید بررسی های بیشتری برای انگورهای ناسالم انجام شود و روش های درمانی خاصی باید اعمال شود. افرادی که مسئول درمان درختان انگور هستند می توانند به راحتی به داده ها دسترسی داشته باشند و مکان های دقیق تاک ها را که نیاز به بازرسی دارند، بدانند.

مزایای استفاده از GIS آنلاین در مدیریت تاکستان

ایجاد یک پایگاه داده کافی با لایه های زیر و نقشه می تواند به طور قابل توجهی داده ها را بهبود بخشد و سیستم کند. برنامه‌های GIS Cloud ایجاد سریع و آسان نقشه‌ها و مجموعه داده‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد که می‌توانند با افراد خاصی منتشر یا به اشتراک گذاشته شوند . بیشتر کارهایی که باید در تاکستان‌ها انجام شود را می‌توان به راحتی با برنامه MDC یا Map Editor ضبط و ردیابی کرد .

نقشه ها ابزاری عالی برای نمایش و مشاهده بهتر پدیده های خاص نسبت به داده های جداول هستند. به عنوان مثال، نقشه برداری و تجزیه و تحلیل باغ های انگور به ما امکان می دهد چیزها را از منظر دیگری ببینیم، بنابراین من متوجه مناطقی شدم که برای کاشت تاک های جدید مناسب است.

داده‌های مکانی (همراه با مختصات آن) ذخیره شده در برنامه، مکان‌های دقیق درخت انگور را که باید هرس، درمان و بارور شود ، به ما می‌دهد، بدون اینکه به خاطر بیاوریم کدام ردیف و شماره درخت مورد نظر است. تنها چیزی که لازم است تا برنامه حاوی تمام اطلاعات لازم باشد، این است که مکان تاک را با داده های زیر در برنامه بلافاصله در فیلد وارد کنید.

علاوه بر این، می توان ویژگی هایی را اضافه کرد که نشان دهنده تعداد انگورهای برداشت شده در یک ردیف، پاکت و غیره در طول سال و میزان شراب تولید شده در سال باشد. این داده ها می توانند برای تجزیه و تحلیل بیشتر بازده و درآمد در یک دوره زمانی طولانی تر استفاده شوند.

پایگاه های داده اطلاعاتی در مورد انواع ویژگی های درخت انگور می دهد که در مزرعه جمع آوری و ثبت شده است و ارتباط نزدیکی با مکان دارد و کار و مدیریت داده ها را آسان می کند. پایگاه داده را می توان به طور مداوم به روز کرد و داده های جدید را می توان اضافه کرد. واقعیت مهم این است که داده های قدیمی را می توان بایگانی کرد و به صورت آنلاین ذخیره کرد.

برنامه های GIS Cloud کاملاً شهودی هستند و می توانند توسط کاربرانی که برای اولین بار با GIS روبرو می شوند استفاده شوند. استفاده از GIS در کشت انگور می تواند تمرین خوبی باشد که می تواند کار را برای شما آسان کند. استفاده از آن ساده است و برای نقشه برداری و تجزیه و تحلیل داده ها مفید است.

یکی از مفیدترین مزیت ها ذخیره خودکار داده ها است، بنابراین نگران از بین رفتن داده ها نباشید، فراموش کرده اید آن را ذخیره کنید یا باتری دستگاه شما تمام شده است. به این ترتیب، در زمان، پول خود صرفه جویی می کنید و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارید زیرا نیازی به کاغذبازی زیادی ندارد.

اگر یک تاکستان را مدیریت می کنید و به یک راه حل ساده و سریع، اما قابل اعتماد برای ردیابی سلامت درختان درخت انگور و مشاغل مورد نیاز نیاز دارید، ثبت نام کنید و GIS Cloud را به صورت رایگان امتحان کنید، یا با GIS Cloud تماس بگیرید تا به شما در یافتن بهترین راه حل کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما