دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(کار با نقشه های جهان)

دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(کار با نقشه های جهان)

کار با نقشه های جهان

دو نوع سیستم مختصات وجود دارد سیستم مختصات جغرافیایی و پیش بینی شده. سیستم های مختصات جغرافیایی از مختصات طول و عرض جغرافیایی برای مکان های روی سطح کره استفاده می کنند در حالی که سیستم های مختصات پیش بینی شده از تبدیل ریاضی به یک سطح صاف و مختصات مستطیلی استفاده می کنند.

پیش بینی های جهانی را تنظیم کنید

ArcMap بیش از ۱۰۰ پیش بینی دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. با این حال، به طور معمول، فقط تعداد نسبتا کمی برای بیشتر اهداف مورد نیاز است.

  1. Tutorial5-2.mxd را از پوشه Maps باز کنید و سند نقشه را در پوشه Chapter5 ذخیره کنید.
  2. مکان نما خود را روی غربی ترین نقطه آفریقا قرار دهید و مختصات را در پایین پنجره ArcMap بخوانید (تقریباً ۱۷-، ۲۰ درجه اعشار).

نقشه و چارچوب داده ها در مختصات جغرافیایی، درجات اعشاری هستند که زوایای چرخش شعاع زمین از نصف النهار اول در خط استوا هستند. این مختصات برای مشاهده روی یک سطح صاف مانند صفحه نمایش رایانه شما در نظر گرفته نشده است، بنابراین در صورت انجام این کار، اعوجاج های زیادی ایجاد می شود. به عنوان مثال، نقاط قطب شمال و جنوب خطوط افقی هستند که بالا و پایین نقشه را محدود می کنند. به جای مختصات جغرافیایی، باید از یکی از سیستم های مختصات پیش بینی شده مناسب برای مشاهده نقشه های مسطح جهان استفاده کنید. ArcMap چندین دارد و می تواند به راحتی نقشه را در پرواز نمایش دهد.

طرح نقشه را به Mercator تغییر دهید

  1. در فهرست مطالب، روی Layers راست کلیک کنید، روی Properties > زبانه Coordinate System کلیک کنید.
  2. در panel انتخاب یک سیستم مختصات، به پایین بروید و روی علامت مثبت (+) در کنار Projected Coordinate Systems کلیک کنید و روی علامت مثبت در کنار پوشه World کلیک کنید.
  3. سیستم های مختصات را به پایین اسکرول کنید، روی Mercator (world) > OK کلیک کنید.
  4. بزرگنمایی کامل

هدف از طرح Mercator برای ناوبری است. خطوط مستقیم روی پروجکشن یاتاقان های قطب نما برای اتصال دو نقطه هستند. این برجستگی نواحی نزدیک به نواحی قطبی را تا حد زیادی منحرف می کند و فواصل را در امتداد تمام خطوط به جز خط استوا منحرف می کند. برجستگی Mercator یک برجستگی منسجم است، به این معنی که اشکال کوچک و روابط زاویه ای را حفظ می کند.

مراحل تمرین قبلی را تکرار کنید، اما این بار در مرحله سوم طرح Hammer-Aitoff را انتخاب کنید. این برجستگی که در تصویر اول نشان داده شده است، تقریباً برعکس Mercator است. Hammer-Aitoff برای استفاده در نقشه جهان خوب است، زیرا یک طرح با مساحت مساوی است که منطقه را حفظ می کند. با این حال، جهت و فاصله را منحرف می کند. مراحل را دوباره تکرار کنید، این بار طرح رابینسون را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر دوم نشان داده شده است، این طرح اعوجاج انواع مختلف را به حداقل می‌رساند و تعادلی بین پیش‌بینی‌های منسجم و مساحت ایجاد می‌کند. فایل نقشه را ذخیره کنید.

پروجکشن Hammer-Aitoff

پروجکشن رابینسون

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما