دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(اصلاح جدول اطلاعات)

دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(اصلاح جدول اطلاعات)

اصلاح جدول اطلاعات

بیشتر از آنچه در GIS پردازش یا نمایش داده می شود به مقادیر جدول عوارض بستگی دارد. بنابراین، موارد زیادی وجود دارد که باید در مورد کار بر روی جداول، از جمله حذف، اصلاح و ایجاد ستون ها بدانید.

حذف ستون های غیر ضروری

بسیاری از لایه‌های نقشه دارای عوارض اضافی یا غیر ضروری از نظر کاربر هستند که می‌توانید برای مرتب کردن آن‌ها را حذف کنید.

 1. در فهرست مطالب، روی Tracts کلیک راست کرده و Open Attribute Table را کلیک کنید.

حذف کلید اصلی ایجاد شده توسط ArcGIS، ObjectID یا ویژگی Shape امکان پذیر نیست. GEOID10 ژئوکد تراکتی است که برای پیوستن به جدول CensusTractData به لایه نقشه تراکت ها نیاز دارید، اما همه فیلدهای دیگر کاندید حذف هستند.

 1. در جدول، روی هدر ستون STATEFP10 کلیک راست کنید، روی Delete Field کلیک کنید و روی Yes کلیک کنید.
 2. به طور مشابه فیلدهای زیر را حذف کنید: TRACTCE10، NAME10، NAMELSAD10، MTFCC10 و FUNCSTAT10.
 3. جدول تراکت ها را ببندید.

GEOID10 یک شناسه شهر منحصر به فرد در ایالات متحده است. فیلدها را از لایه Cities حذف کنید تا فقط OBJECTID، Shape، GEOID10، NAME10، Shape_Length و Shape_Area باقی بماند. پس از اتمام، جدول شهرها را ببندید.

یک ژئوکد را اصلاح کنید

برای ایجاد یک جدول ترکیبی، اغلب لازم است دو جدول را به هم متصل کنید. به عنوان مثال، هزاران متغیر سرشماری وجود دارد، بنابراین غیرعملی است که همه متغیرهای سرشماری مورد نیاز برای تراکت‌ها در جدول ویژگی Tracts ذخیره شده باشند. در عوض،متغیرهای مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید، یک جدول مربوطه (که شامل ژئوکدهای تراکت است) را از وب‌سایت اداره سرشماری دانلود می‌کنید و جدول را به جدول پلیگونی تراکت بر اساس ژئوکد ملحق می‌کنید. ستون GEOID10 جدول ویژگی Tracts و ستون GEOid2 از جدول CensusTractData ژئوکدهای مربوط به این جداول هستند. این ویژگی ها مطابقت دارند، با این تفاوت که GEOID10 یک نوع داده متنی دارد در حالی که GEOid2 یک نوع داده عددی دارد. می توانید بگویید زیرا داده های متنی در ستون آن تراز چپ هستند در حالی که داده های عددی تراز راست هستند.

 1. در فهرست مطالب، روی CensusTractData کلیک راست کنید، روی Open کلیک کنید و GEOid2 را به صورت صعودی مرتب کنید.

می بینید که اولین مقدار مرتب شده این ویژگی عددی ۴۰۱۳۰۱۰۱۰۱ است.

 1. CensusTactData را ببندید. به طور مشابه، جدول ویژگی Tracts را باز کنید و GEOID10 را به صورت صعودی مرتب کنید.

اولین مقدار مرتب شده، مقدار متنی ۰۴۰۱۳۰۱۰۱۰۱ است، با صفر اول، اما در غیر این صورت با ژئوکد موجود در CensusTractData مطابقت دارد.

برای اینکه ژئوکد این جدول به آن در CensusTractData ملحق شود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک نسخه عددی از آن ایجاد کنید، که با Field Calculator آسان است. نسخه عددی صفر اول را کاهش می دهد.

 1. در جدول Tracts، روی فلش Table Options کلیک کنید و روی Add Field کلیک کنید.
 2. در کادر محاوره ای فیلدها، تایپ کنیدGEOID10شماره در قسمت Name، Type را به Double تغییر دهید و OK کنید.

برای ذخیره GEOID10 به Double نیاز دارید که می تواند مقادیری تا ۱۵ رقم داشته باشد.

 1. روی هدر GEOID10Num کلیک راست کرده و Field Calculator > Yes را کلیک کنید.
 2. در پنل Field، روی GEOID10 دوبار کلیک کنید (برای تنظیم GEOID10Num = GEOID10)، و روی OK کلیک کنید.

که ژئوکد مورد نیاز را برای پیوستن به جدول CensusTractData به جدول ویژگی Tracts فراهم می کند.

 1. جدول Tracts را ببندید و جدول CensusTractData را باز کنید.

قبل از اتصال، ابتدا تعدادی ستون محاسبه شده جدید در جدول CensusTractData مورد نیاز برای یک سند نقشه ایجاد می کنید.

یک ستون جدید را محاسبه کنید

جدول CensusData دارای جمعیت و درآمد سرانه برای کل جمعیت، سفیدپوستان، بومیان آمریکا و اسپانیایی‌ها است. برای نقشه برداری دو نسبت درآمد سرانه برای بومیان آمریکایی تقسیم بر سفیدپوستان و برای اسپانیایی ها تقسیم بر سفیدپوستان مورد نظر است.

 1. در جدول CensusTractData، روی فلش Table Options کلیک کنید و روی Add Field کلیک کنید.
 2. در پنجره افزودن فیلد، تایپ کنیدRNatWhtدر قسمت Name، Type را به Float تغییر دهید و OK کنید.

ستون جدید شامل نسبت درآمد سرانه بومیان آمریکا به درآمد سرانه سفیدپوست خواهد بود. هر جا که این نسبت بیشتر از یک باشد، بومیان آمریکا به طور متوسط ​​بیشتر از سفیدپوستان درآمد دارند. با این حال، ابتدا باید تنها رکوردهایی را انتخاب کنید که PCIncWht بزرگتر از صفر باشد، زیرا PCIncWht مقسوم علیه این نسبت است و برای محاسبه مقادیر RNatWht استفاده می شود. هر چیزی تقسیم بر صفر تعریف نشده است، بنابراین باید از این مورد اجتناب شود. این از طریق انتخاب انجام می شود.

 1. در جدول CensusTractData، روی فلش Table Options کلیک کنید و روی Select By Attributes کلیک کنید.
 2. در کادر محاوره ای Select By Attributes، لیست فیلدها را به پایین اسکرول کنید، روی WhtPCIncome دوبار کلیک کنید تا آن را به پانل Select پایینی اضافه کنید، روی دکمه > Symbol کلیک کنید، روی Get Unique Values ​​کلیک کنید و روی ۰ در لیست Unique Values ​​دوبار کلیک کنید.

این اقدامات عبارت WhtPCIncome > 0 را ایجاد می کنند.

 1. روی Apply کلیک کنید.
 2. روی هدر RNatWht راست کلیک کرده و Field Calculator > Yes را کلیک کنید.
 3. در پنجره Field Calculator، روی NatPCIncome در پنل Fields دوبار کلیک کنید، روی دکمه / کلیک کنید، بر روی WhtPCIncome در پانل Fields دوبار کلیک کنید و OK را کلیک کنید.

سطرهایی که مقادیر هم برای صورت و هم مخرج دارند، مقادیر داده را دریافت می کنند، آنهایی که مخرج مثبت دارند اما عددی ندارند، صفر می گیرند و آنهایی که ۰ یا تهی برای مخرج دارند، مقدار صفر را حفظ می کنند.

مراحل قبلی را برای محاسبه ستون جدیدی در جدول CensusTractData با نام RHisWht تکرار کنید که نسبت HispPCIncome بر WhtPCIncome است. این نسبت درآمد سرانه اسپانیایی ها تقسیم بر درآمد سرانه سفیدپوستان است. انتخاب را پاک کنید و پس از اتمام جدول را ببندید. سند نقشه خود را ذخیره کنید

پیوستن به جداول

سپس، جدول CensusTractData را به کلاس ویژگی Tracts چند ضلعی ملحق خواهید کرد. اگر لایه نقشه شما یک شکل فایل یا لایه نقشه در قالب دیگری باشد که توسط ArcMap پشتیبانی می شود، همین مراحل کار می کند.

 1. فایل نقشه خود را به عنوان آموزش ۴-۴٫mxdبه پوشه Chapter4ذخیره کنید.
 2. در فهرست مطالب ArcMap، روی لایه Tracts راست کلیک کنید، روی Joins and Relates > Join کلیک کنید.
 3. انتخاب های نشان داده شده در شکل را با ویژگی های Join از یک جدول در کادر بالا، GEOID10Num برای شماره، انجام دهید. ۱، CensusTactData برای شماره. ۲ و Geoid2 برای شماره. ۳٫ روی OK کلیک کنید.

۴٫جدول عوارض Tracts را باز کنید، در جدول به سمت راست اسکرول کنید و بررسی کنید که ArcMap جدول CensusTractData را به جدول Attributes of Tracts ملحق کرده است.

۵٫جدول تراکت ها را ببندید.

اکنون که داده‌های سرشماری را به لایه نقشه سرشماری متصل کرده‌اید، می‌توانید یک نقشه سریع از یک متغیر جالب بسازید. آیا مکان هایی در شهرستان ماریکوپا وجود دارد که بومیان آمریکا معمولاً درآمد سرانه بالاتری نسبت به سفیدپوستان دارند؟ با استفاده از ویژگی RNatWht (نسبت درآمد سرانه بومیان آمریکا تقسیم بر درآمد سرانه سفید) که ایجاد کردید، یک نقشه choropleth تهیه کنید. از چندک ها برای مقیاس عددی و Ramp رنگ قرمز به زرد تا سبز استفاده کنید. پس از اتمام، فایل نقشه خود را ذخیره کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما