انتقال داده‌های مکانی


انتقال داده‌های مکانی

انتقال داده‌های مکانی شامل وارد کردن داده‌های مکانی رقومی  موجود از منابع خارجی است.  قبل از شروع یک پروژه GIS  ما معمولاً داده‌های رقومی  لازم را از منابع مختلف جستجو می‌کنیم و در صورت وجود آنها را به دست می‌آوریم. داده‌های مکانی رقومی  از منابع خارجی اغلب در قالب‌های مختلف کدگذاری می‌شوند.جدول ۳-۱ برخی از فرمت‌های کلیدی داده‌های رقومی  را برای داده‌های برداری و رستری لیست می‌کند. اگر داده‌های به دست آمده در قالب پشتیبانی شده توسط سیستم GIS  مورد استفاده در پروژه باشند، می‌توانند مستقیماً در سیستم خوانده شوند. در غیر این صورت  آنها باید به یک قالب سازگار ترجمه شوند. به عنوان مثال، فرمت‌های داده بومی ArcGIS، فایل‌های شکل و پوشش‌هایی برای داده‌های برداری و GRID برای داده‌های رستری هستند. ArcGis همچنین می‌تواند مستقیماً بسیاری از فرمت‌های داده غیربومی مانند AutoCAD DXF و DWG، ERDAS IMG، TIFF (فرمت فایل تصویری برچسب‌گذاری شده)، GeoTIFF، GIF، JPEG و انتقال MicroStation DGN، Intergraph MGE، MapInfo MID/MIF و TAB، Oracle و Oracle Spatial، Intergraph GeoMedia Warehouse و سایر داده‌ها با استفاده از ابزارهای تبدیل و تبدیل داده یا از طریق فرمت‌های میانی را بخواند.

انتقال مستقیم اجازه می‌دهد تا داده‌های غیر بومی به سرعت ترجمه و با مجموعه داده‌های دیگر درGIS  نمایش داده شوند در حالی که مجموعه داده منبع در قالب اصلی خود باقی می‌ماند. با این حال انتقال مستقیم معمولاً اجازه ویرایش داده‌ها را نمی‌دهد. برای ویرایش داده ها، آنها باید با استفاده از ابزارهای تبدیل داده به یکی از فرمت‌های اصلی سیستم تبدیل شوند. علاوه بر این انتقال مستقیم عمدتا برای وارد کردن داده‌ها در قالب‌های نسبتاً ساده استفاده می‌شود.

فرمت‌های پیچیده، مانند SDTS و NTF، نیاز به پردازش پیچیده تری دارند و اغلب با استفاده از نرم افزارهای ترجمه تخصصی، مانند موتور دستکاری ویژگی (FME) تبدیل می‌شوند. FME از بیش از ۳۰۰ فرمت انواع داده‌های مکانی و غیر مکانی از جمله GIS مختلف، CAD، رستر، پایگاه داده، ۳D، XML و ابر نقطه (داده‌های LiDAR) پشتیبانی می‌کند. فناوری FME در ArcGIS گنجانده شده است. کادر ۳-۵ نمونه‌هایی از انتقال داده‌های مکانی در ArcGIS را ارائه می‌دهد.

جدول ۳-۱ فرمت‌های داده‌های  رقومی  مکانی

 

کادر ۳-۵ – انتقال داده‌های مکانی دیجیتال در ArcGIS

فنی

ArcGIS  تعدادی ابزار تبدیل داده را برای انتقال داده‌های مکانی رقومی  ارائه می‌دهد.  پسوند قابلیت همکاری اطلاعات آن می‌تواند بیش از صد فرمت داده غیر بومی را مستقیماً بخواند و به بیش از هفتاد فرمت داده صادر کند [۲]. در زیر برخی از ابزارهای تبدیل داده موجود در ArcToolBox > Conversion Tools وجود دارد که نیازی به فعال کردن پسوند قابلیت همکاری داده ندارند.
تبدیل KML به فایل geodatabase
 KML یک قالب محبوب مبتنی بر  XML برای نقشه برداری آنلاین و به اشتراک گذاری داده‌های مکانی در اینترنت است (  ۲۰۰۸ OGC) . نسخه فشرده آن یک فایلKMZ  است. در ابتدا توسط گوگل برای نمایش گرافیکی داده‌های مکانی در برنامه‌هایی مانند Google Earth و Google Maps  توسعه داده شد، به کاربرانGIS  اجازه می‌دهد داده‌های مکانی خود را به این برنامه‌ها اضافه کنند. از آنجا که KML از WGS84 به عنوان سیستم مختصات جغرافیایی پیش فرض استفاده می‌کند، داده‌های مکانی کدگذاری شده در  KML نیز می‌توانند وارد شده و در انواع برنامه‌های GIS نمایش داده شوند ArcGIS ابزارهای تبدیل را برای ترجمه فایلهای KML  یاKMZ  به کلاسهای ویژگی ارائه می‌دهد و بالعکس.
 KML به لایه ابزار در ArcGIS  یک فایل KML  یا KMZ  را به یک پایگاه داده فایل شامل یک کلاس ویژگی در یک مجموعه داده ویژگی و یک فایل لایه تبدیل می‌کند. یک فایل لایه (.lyr)  فایلی است که توسط ArcGIS ایجاد شده و مسیر مجموعه ای از داده منبع و سایر خصوصیات لایه از جمله symbology  را ذخیره می‌کند.  اینها داده‌های واقعی نیستند زیرا ویژگی‌ها یا هندسه ویژگی‌ها را ذخیره نمی‌کنند.  فایل لایه ایجاد شده توسط KML به لایه ابزاری که برای ترسیم ویژگی‌ها به ArcMap اضافه می‌شود، نماد شناسی موجود در فایKML  اصلی را حفظ می‌کند. بسته به ویژگی‌های اصلی در فایل KML ، کلاس ویژگی ممکن است نقطه، خط یا سطح باشد. هر کلاس ویژگی تولید شده توسط ابزار دارای ویژگی‌هایی است که اطلاعات مربوط به فایل اصلی KML را حفظ می‌کند، مانند ساختار پوشه اصلی، اطلاعات پاپ آپ و زمینه‌هایی که نحوه نشستن ویژگی‌ها بر روی سطح را مشخص می‌کند.  اگر فایل KML دارای رستر باشد ، یک کاتالوگ رستری در داخل پایگاه داده فایل با رسترهای منبع ذخیره شده در قالب‌های اصلی خود ایجاد می‌شود. خروجی ابزار KML To Layer در WGS84 است و می‌توان آن را با استفاده از ابزار Project به سیستم ارجاع جغرافیایی دیگری پیش بینی کرد (کادر ۲-۱ را ببینید).
دو ابزار تبدیل داده در ArcGIS برای ایجاد فایل‌های KML از داده‌های ArcGIS وجود دارد. ابزار Layer To KML اجازه می‌دهد تا ویژگی‌ها یا لایه‌های رستری جداگانه به KML تبدیل شوند و ابزار Map To KML اسناد نقشه ArcMap (mxd.) (شامل چندین لایه) را به KML ترجمه می‌کند. هر دو یک فایل KMZ در محل خروجی ایجاد می‌کنند که می‌تواند برای نمایش در Google Earth آپلود شود. قبل از اینکه بتوان آنها را به KML تبدیل کرد، مجموعه داده‌های ویژگی یا رستری باید ابتدا به صفحه نمایش اضافه شوند یا با استفاده از ابزارهای Make Feature Layer یا Make Raster Layer به یک لایه تبدیل شوند (در ArcToolBox > Data Management Tools > Layer and Table Views).

تبدیل GPX به کلاس ویژگی

GPX، فرمت تبادل GPS، یک فرمت داده XML برای تبادل داده‌های GPS بین گیرنده‌های GPS، نرم‌افزار دسکتاپ و موبایل و سرویس‌های مبتنی بر وب است. مجموعه ای متداول از برچسب‌های داده را برای توصیف داده‌های GPS (نقاط بین راه و مسیرها) در XML تعریف می‌کند. نقاط راه، نقاط منفرد غیر مرتبط هستند. مسیرها مسیری را تشکیل می‌دهند که با مجموعه ای از نقاط مرتبط تعریف شده است. نقاط راه و نقاط مسیر در WGS84 جمع‌آوری می‌شوند و به صورت جفت طول و عرض جغرافیایی، معمولاً با اطلاعات زمان و ارتفاع ذخیره می‌شوند. ابزار GPX To Features در ArcGIS به فایل‌های GPX اجازه می‌دهد تا به کلاس‌های ویژگی ترجمه شوند. خروجی یک کلاس ویژگی نقطه ای است که شامل هندسه و ویژگی‌های ویژگی، از جمله نام، توضیحات، نوع (نقاط راه یا نقاط مسیر)، تاریخ و زمان، و ارتفاع است. سپس نقاط آهنگ را می‌توان برای تولید یک کلاس ویژگی چند خطی با استفاده از ابزار Points To Line (در ArcToolBox > Data Management Tools > Features) انتخاب کرد.

تبدیل WFS  به کلاس ویژگی

ArcGIS همچنین می‌تواند از سرویس ویژگی‌های وب (WFS) به عنوان منبع داده استفاده کند. WFS یک پروتکل برای ارائه و انتقال داده‌های ویژگی در سراسر وب است که توسط کنسرسیوم مکانی باز توسعه یافته است. هر مجموعه داده URL پایه خود را دارد (Uniform Resource Locator که توسط مرورگرهای وب برای شناسایی یک منبع شبکه در اینترنت استفاده می‌شود). WFS عمدتاً یک سرویس دسترسی به ویژگی است که به مشتری اجازه می‌دهد تا عملیات دستکاری داده‌ها را بر روی یک یا چند ویژگی جغرافیایی از جمله دریافت، بازیابی، ایجاد، اصلاح و حذف یک ویژگی انجام دهد. اطلاعاتی که در WFS کدگذاری می‌شوند، هم هندسه ویژگی و هم مقادیر ویژگی را شامل می‌شوند. ابزار WFS To Feature Class در ArcGIS می‌تواند برای وارد کردن یک نوع ویژگی از WFS به یک کلاس ویژگی در یک پایگاه جغرافیایی استفاده شود. با استفاده از این ابزار، کاربر می‌تواند URL را برای سرور WFS مشخص کند، یک نوع ویژگی (مانند جاده‌ها و رودخانه‌ها) منتشر شده از سرور را انتخاب کند و آن را به یک کلاس ویژگی برای استفاده در ArcGIS وارد کند.

تغییر داده‌های مکانی

داده‌های مکانی به‌دست‌آمده از منابع مختلف ممکن است از ساختارهای داده‌ای متفاوت و سیستم‌های ارجاع جغرافیایی متفاوت استفاده کنند، یا ممکن است در مقیاس‌های مختلف یا از برگه‌های نقشه متفاوت باشند. قبل از شروع هر تجزیه و تحلیل GIS، تمام داده‌های مکانی ورودی باید به یک سیستم ژئو ارجاع جغرافیایی تبدیل یا تبدیل شوند، ممکن است لازم باشد از یک ساختار داده به ساختار دیگر تبدیل شوند، داده‌ها در برگه‌های نقشه مختلف باید در مرزها مطابقت داده شوند، و داده‌ها ممکن است نیاز به تعمیم داشته باشند تا حاوی سطح مشخصی از جزئیات مورد نیاز برای کار مورد نظر باشند. این بخش بر روی تبدیل ساختار داده، تبدیل هندسی، ساده سازی خطوط و تطبیق لبه تمرکز دارد.

برگرفته از کتاب کاربرد GISدر محیط زیست

ترجمه:سعید جوی زاده،شهناز تیموری،فاطمه حسین پور فرزانه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما