کاربرد GIS برای مخابرات


کاربرد GIS برای مخابرات

با استفاده از هوش موقعیت مکانی برای حل چالش های مخابراتی امروز خود، مسیر موفقیت خود را ترسیم کنید

تکیه بر نقشه های قدیمی مانند قمار با ریسک بالاست. ارائه دهندگان خدمات مخابراتی بخش مهمی از زیرساخت های کلی ما هستند، بنابراین مهم است که منبع اطلاعاتی قابل اعتمادی داشته باشند. یک سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) که در تقاطع خدمات مخابراتی، خرده‌فروشی و مکان‌محور قرار دارد، به عنوان یک راه‌حل چند لایه برای برنامه‌ریزی و استقرار شبکه، نگهداری و عملیات، و تحلیل بازار عمل می‌کند.برای کشف اینکه چگونه GIS برای مخابرات، به عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای اطلاعات مکان در جهان، چگونه راه‌حل‌های عملی برای تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده ارائه می‌دهد، بخوانید.

GIS در مخابرات چیست؟

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS شامل سخت افزار کامپیوتر، نرم افزار و داده های جغرافیایی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل، نمایش و مدیریت اطلاعات ارجاع شده جغرافیایی (همچنین به عنوان داده های مکانی شناخته می شود).

یک برنامه GIS انواع مختلف داده ها را به یک مکان روی نقشه پیوند می دهد و روابط و الگوهای فضایی را نشان می دهد. به بیان ساده، نرم افزار GIS داده های مربوط به مکان را مدیریت، تجزیه و تحلیل، نمایش و غنی می کند. با استفاده از GIS، می‌توانید مجموعه‌های مختلف داده مبتنی بر مکان را به عنوان لایه‌های نقشه جداگانه مرور کنید تا داده‌های خود را در متن مشاهده کنید. GIS به آشکار کردن روابط بین انواع مختلف داده های مربوط به یک مکان خاص کمک می کند.

GIS برای مخابرات

نقش GIS در ارتباطات راه دور به سختی قابل برآورد است، زیرا چشم انداز تجاری مدرن را برای ارائه دهندگان مخابراتی شکل می دهد. ارائه دهندگان مخابراتی به سه دلیل از GIS استفاده می کنند:

  • ساده کردن گردش کار: GIS مخابرات را قادر می سازد تا گردش کار را با راه حل های سفارشی برای حوزه و دفتر مدرن سازی کند.
  • تصمیم گیری آگاهانه: GIS از قدرت داده های مکان برای ارائه پایه ای از آگاهی جغرافیایی و تصمیم گیری هوشمند استفاده می کند.

همکاری: GIS به ذینفعان فنی و تجاری اجازه می دهد تا با نقشه ها و برنامه های کاربردی آسان تعامل، همکاری و اشتراک گذاری داشته باشند.

بر اساس اطلاعات Prescient & Strategic Intelligence، GIS در بازار مخابراتی مسئول ۱۵۶۴٫۶ میلیون دلار درآمد در سال ۲۰۲۱ برای ارائه دهندگان خدمات ارتباطی (CSP) در سطح جهان بود. Prescient & Strategic Intelligence انتظار دارد شرکت های مخابراتی تا سال ۲۰۳۰ ۴,۴۸۲٫۸ میلیون دلار درآمد داشته باشند که با CAGR 12.4 درصد بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۳۰ افزایش می یابد. انتظار می رود تقاضا برای نصب شبکه و استفاده روزافزون از GIS برای خدمات پهنای باند و تلفن همراه از جمله موارد کلیدی باشد. محرک های این رشد

 

ارائه دهندگان ارتباطات از راه دور به GIS روی می آورند تا داده های مربوط به سیستم های پشتیبانی عملیات (OSS) وسیستم های پشتیبانی کسب و کار (BSS)با داده هایی در مورد جمعیت شناسی مشتری، توپوگرافی، تراکم جمعیت، و روند جمعیت پیش بینی شده. داده‌های مربوط به OSS شامل معیارهای ظرفیت، داده‌های مکان، طراحی شبکه، وضعیت شبکه زنده و جزئیات سایت است. داده های مربوط به BSS به تجربه مشتری، صورتحساب، انجام خدمات و جزئیات مشتری مربوط می شود.

GIS برای مخابرات

GIS همچنین به طور گسترده در تقاطع ارتباطات راه دور، خرده‌فروشی و خدمات مبتنی بر مکان (LBS) استفاده می‌شود و امکان دستیابی به راه‌حل‌های دید مشتری ۳۶۰ درجه را فراهم می‌کند.

GIS همچنین به به دست آوردن سهم بازار و حفظ مشتریان کلیدی با کمک داده‌های مکانی برای شناسایی تقاضای بازار برای حفظ، فروش و فروش متقابل کمک می‌کند. مخابرات همچنین می تواند از اطلاعات مکانی برای تعریف بخش های عمده مشتری در فعالیت های هوش تجاری استفاده کند. GIS همچنین به بهبود کمپین های بازاریابی B2C با داده های اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی کمک می کند.

همچنین، مدل‌سازی GIS ممکن است برای استقرار سلول‌های کوچک برای توسعه راه‌حل‌های برنامه‌ریزی شبکه بی‌سیم نوآورانه برای گسترش پوشش ۵G استفاده شود.
با این حال اینها همه راه هایی نیستند که مخابرات می تواند از GIS بهره مند شود.

شرکت های مخابراتی چگونه از GIS استفاده می کنند و چه مزایایی به همراه دارد؟

امروزه، GIS در صنعت مخابرات می‌تواند چالش‌های مختلف تجاری، از برنامه‌ریزی شبکه و بهینه‌سازی منابع گرفته تا تجربه مشتری و خدمات تحلیلی را برطرف کند. در اینجا کاربردهای اصلی GIS در صنعت مخابرات و مزایایی که آنها به ارمغان می آورند آورده شده است.

GIS در برنامه ریزی و استقرار شبکه

GIS دربرنامه ریزی و استقرار شبکهد ر مورد شناسایی فرصت های بازار، ارزیابی ظرفیت موجود، و به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه (ROI) برای سازمان های مخابراتی است. برنامه ریزی ظرفیت شامل مدیریت منابع شبکه، طراحی فعالیت هایی برای افزودن ظرفیت در صورت نیاز و پیش بینی رفتار شبکه یا استفاده از خدمات ارزش افزوده است.

GIS برای مخابرات

به طور کلی برنامه ریزی شبکه در مخابرات بر سه جزء عمده متمرکز است:

  • طراحی توپولوژیکی – تعیین محل قرار دادن اجزای شبکه و نحوه اتصال آنها
  • سنتز شبکه – تصمیم گیری در مورد اندازه اجزای شبکه
  • تحقق شبکه – برآورده کردن نیازهای ظرفیت و حفظ قابلیت اطمینان شبکه

پس از برنامه ریزی شبکه، استقرار شبکه می آید که شامل گسترش شبکه ها در مناطق بزرگ است. با GIS، همه اعضای یک تیم می توانند پیشرفت استقرار را ردیابی کنند و به طور موثر ارتباط برقرار کنند.

استفاده از یک سیستم جغرافیایی در طول فرآیند تصمیم گیری برای برنامه ریزی و استقرار شبکه خطرات ازدحام شبکه، قطع و تنگناها را از بین می برد. همچنین، ارائه‌دهندگان ارتباطات از راه دور می‌توانند از زیرساخت‌های مکانی برای بهبود استفاده از شبکه و در عین حال کاهش تعداد منابع غیرفعال استفاده کنند.

ببینید چگونه راه‌حل‌های هوشمند CapEx برای برنامه‌ریزی شبکه می‌توانند گسترش شبکه را تسریع کنند، عملیات شبکه را بهینه کنند، ROI را به حداکثر برسانند و سرمایه‌گذاری‌ها را اولویت‌بندی کنند.

با این حال، شرکت های مخابراتی نه تنها از GIS برای آماده شدن برای گسترش از طریق استقرار شبکه مخابراتی استفاده می کنند. GIS یک ابزار ضروری برای راه اندازی و راه اندازی زیرساخت های موجود است.

GIS در نگهداری و بهره برداری از زیرساخت های موجود

علاوه بر برنامه ریزی و استقرار شبکه، تصمیم گیری هوشمند با قدرت نرم افزار تجزیه و تحلیل GIS بهینه سازی منابع و شبکه و آگاهی از موقعیت ۲۴/۷ را فعال می کند. با استفاده از داده های GIS جمع آوری شده از راه دور از طریق برنامه های GIS، مهندسان شبکه می توانند وظایف خود را با حداقل بازدید حضوری انجام دهند.

GIS برای مخابرات

به طور خلاصه، GIS برای نگهداری و عملیات در مخابرات به چهار زیر دامنه حیاتی خدمت می کند:

یکپارچه سازی OSS/BSS (سیستم های پشتیبانی عملیات/کسب و کار).

یکپارچه سازی GIS و OSS/BSS برای سیستم های صورتحساب و مدیریت شبکه و سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) استفاده می شود. یکپارچه سازی همچنین کارایی در فروش و پشتیبانی را از طریق آگاهی موقعیتی در زمان واقعی از وضعیت، در دسترس بودن شبکه و مقیاس پذیری افزایش می دهد.

عملیات و نگهداری شبکه

یکپارچه سازی OSS و BSSبا هوشمندی موقعیت مکانی به مخابرات کمک می کند تا پایداری شبکه را برای برنامه ریزی خدمات خط ثابت یا بی سیم جدید ارائه دهد. راه حل های GIS آگاهی در زمان واقعی را فراهم می کند و به حل سریع حوادث کمک می کند.

آگاهی از موقعیت ۲۴ ساعته

علاوه بر این، GIS آگاهی عملیاتی بلادرنگ را با استفاده از داشبوردهای وب ارائه می‌کند که نشان‌دهنده اتصال و ظرفیت شبکه، وضعیت زنده و محیط اطراف زیرساخت است. به این ترتیب ارائه‌دهندگان مخابرات می‌توانند زمان مورد نیاز برای بازسازی را به دقت تخمین بزنند، انحراف را کاهش دهند و رضایت مشتری را افزایش دهند. علاوه بر این، آگاهی موقعیتی در زمان واقعی ایمنی را افزایش می دهد.

بهینه سازی منابع و شبکه

GIS دید را برای کمک به تصمیم گیری فراهم می کند، هزینه ها را کاهش می دهد و منجر به استفاده کارآمدتر از دارایی های شبکه می شود. به لطف اطلاعات مکان، ارائه دهندگان مخابراتی می توانند گردش کار را بهینه کنند (به عنوان مثال، مناسب بودن برنامه ریزی خط ثابت را تجزیه و تحلیل کنند). اطلاعات موقعیت مکانی همچنین به ارائه دهندگان مخابراتی کمک می کند تا با نمایش اطلاعات جمع آوری شده در مورد شبکه، جزئیات شغل، مشتریان و غیره، عملیات میدانی را بهینه کنند.

GIS برای مخابرات

GIS برای فروش و بازاریابی

GIS علاوه بر نقشی که در تحلیل بازار مخابراتی، پوشش، تقاضای بازار، مشارکت اجتماعی و مشتری دارد، ابزاری مؤثر برای مکان‌یابی مناطق با رشد بالقوه و فرصت‌های فروش است. این امر با ترکیب داده های بازاریابی و فروش موجود با تجزیه و تحلیل فضایی امکان پذیر می شود.

GIS برای مخابرات

GIS برای فروش و بازاریابی به ویژه برای تجزیه و تحلیل بازار، تعیین پوشش و تقاضای بازار، و امکان مشارکت جامعه و مشتری مفید است:

تحلیل بازار

GIS به شرکت‌های صنعت مخابرات کمک می‌کند تا با استفاده از داده‌های جغرافیایی مشتریان، به سرعت مشتریان را واجد شرایط کنند. هوش موقعیت مکانی برای تجزیه و تحلیل بازار، از صلاحیت تجزیه و تحلیل خدمات تا تجزیه و تحلیل خرده فروشی، مفید است.

پوشش و تقاضای بازار

با استفاده از مجموعه داده های جمعیتی دقیق و تجزیه و تحلیل موقعیت مکانی، اطلاعات مکانی می تواند کمپین های بازاریابی جغرافیایی هدفمند را بهبود بخشد.

تعامل جامعه و مشتری

شرکت‌های مخابراتی از GIS برای نظارت مستقیم جغرافیایی امتیاز خالص پروموتر (NPS) و نرخ رضایت مشتری استفاده می‌کنند تا مشخصات جمعیتی بهتری از مشتریان خود داشته باشند. تیم های بازاریابی و فروش شما می توانند با ارائه اطلاعات مکان از سیستم های GIS تصمیمات کارآمدی بگیرند.

استقرار شبکه فیبر نوری با GIS ابری

افزایش استقرار معماری پهن باند (فیبر به خانه (FTTH)، فیبر به محل (FTTP)، فیبر به حاشیه (FTTC) و فیبر به ساختمان (FTTB)) تقاضا برای توسعه شبکه فیبر نوری را افزایش داده است.

افزایش نفوذ اینترنت و ترافیک داده، افزایش تعداد مراکز داده در سطح جهان، و تقاضای پهنای باند بالا، محرک های کلیدی رشد بازار فیبر نوری هستند. انتظار می‌رود بازار فیبر نوری از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ با CAGR 10.9 درصد رشد کند، از ۴٫۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۸٫۲ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۷ResearchAndMarkets.

GIS برای مخابرات

جای تعجب نیست که GIS همچنین به شناسایی ناکافی کمک می کندزیرساخت و شبکه فیبر نوری شکاف ها، فرصت ها را برای ارائه دهندگان خدمات ارتباطی آشکار می کند و منابعی را که از قبل در یک منطقه موجود است تعریف می کند. علاوه بر این، هوش مکانی می تواند به طور موثر ارزیابی کند که چگونه رقابت و عوامل محیطی بر توسعه شبکه تأثیر می گذارد. برای نشان دادن این موضوع، بیایید به مثال های واقعی نگاه کنیم.

یکی از مشتریان ما یک فروشنده آلمانی است که خدمات مشاوره و راه حل های نرم افزاری را برای پیاده سازی شبکه های مخابراتی برای جوامع، شهرداری ها و مشاغل ارائه می دهد. مشتری می خواست مجموعه نرم افزاری خود را برای بهبود برنامه ریزی، طراحی و مدیریت فیبر به پروژه های X (FTTX) ارتقا دهد. FTTX شامل پروژه های استقرار فیبر نوری، مانند فیبر به خانه (FTTH)، فیبر به آنتن (FTTA)، فیبر به ساختمان (FTTB) و فیبر به حاشیه (FTTC) می شود.

ما این چالش را پذیرفتیم و راه حلی را توسعه دادیم که از فناوری ArcGIS مبتنی بر ابر از Esri پشتیبانی می کند. راه‌حل ما امکان ایجاد معماری‌های شبکه مبتنی بر نقشه، انتخاب سخت‌افزار شبکه بهینه، ایجاد طرح‌واره‌ها برای طرح‌های موجود، و ارزیابی هزینه‌های پروژه را فراهم می‌کند.

GIS مبتنی بر ابر هر مرحله از استقرار شبکه فیبر را بهینه می کند. تمام داده‌های درگیر در فرآیند را متمرکز می‌کند و این امکان را برای همه ذینفعان ایجاد می‌کند تا تغییرات را در زمان واقعی انجام دهند. این امر خطرات و خطاها را کاهش می دهد و ارتباطات تیم را بهبود می بخشد.

راه‌حل‌های Cloud GIS اغلب با برنامه‌های تلفن همراه بومی ارائه می‌شوند و از طریق مرورگر یا برنامه قابل دسترسی هستند. Cloud GIS مدیریت عالی داده های GIS، فرآیند جمع آوری سریع داده ها و فضای کمی برای خطاها را به ارمغان می آورد.

بیاموزید که چگونه با بهینه سازی طراحی و برنامه ریزی به مشتری خود کمک کردیم تا تجارت شبکه فیبر خود را تقویت کند

روش Intellias: GIS برای مخابرات در دنده کامل

شناسایی فرصت‌ها برای اپراتورها و خطرات احتمالی هزینه زیادی در بخش مخابرات دارد. به همین دلیل است که در Intellias، ما به طور مداوم در حال تقویت تخصص خود در GIS برای مخابرات هستیم. با استفاده از GIS، ذینفعان مخابراتی می توانند تصمیمات بهتری بگیرند، ارتباطات تیمی را تقویت کنند و گردش کار را ساده کنند.

GIS برای مخابرات

برنامه ریزی و استقرار شبکه برای مقیاس پذیری کارآمد

ساخت و طراحی شبکه ها چالش برانگیز است. با این حال، با استفاده از مهندسی از راه دور، ارائه دهندگان خدمات ارتباطی (CSP) می توانند زمان خود را برای ورود به بازار کاهش دهند. در Intellias، ما ابزارها و تکنیک‌هایی را برای کمک به شرکت‌های مخابراتی در تعریف سریع فرصت‌های بازار و ارزیابی ظرفیت موجود برای به حداکثر رساندن بازده سرمایه‌شان توسعه داده‌ایم.

چه کار با پروژه های سبز، به روز رسانی شبکه های موجود، یا صرفا ارزیابی پتانسیل درآمد در برابر شبکه ها و قابلیت های قدیمی، CSP ها به شرکای فناوری مورد اعتماد نیاز دارند.

بیایید به چند مثال واقعی از تمرین خود برویم. یکی از GIS اخیر ما برای پروژه‌های مخابراتی مربوط به توسعه نرم‌افزار برنامه‌ریزی شبکه‌های بی‌سیم برای فعال کردن الحاقات پوشش کارآمد ۵G با استفاده از مدل‌سازی GIS برای استقرار سلول‌های کوچک است.

یک استارت‌آپ موفق مستقر در ایالات متحده که راه‌حل‌های برنامه‌ریزی و توسعه شبکه ۵G نوآورانه را برای اپراتورهای مخابراتی سطح ۱ ارائه می‌کند، از ما درخواست کرد که GIS خود را برای تخصص مخابراتی مشارکت دهیم. ما یک مفهوم را به یک محصول کامل با توسعه چرخه کامل، از طراحی تا اجرا، آزمایش و استقرار تبدیل کرده‌ایم.

در حین کار با پروژه‌های برنامه‌ریزی ۵G، می‌توانیم انواع داده‌های مختلف (مدل‌های داده‌های جغرافیایی، داده‌های شبکه، داده‌های سیگنال دستگاه، داده‌های جمعیتی، و غیره) را برای توسعه راه‌حل‌های مورد نیاز به کار ببریم. جزئیات بیشتر را در اینفوگرافیک زیر مشاهده کنید:

GIS برای مخابرات

خدمات GIS

شما را در مسیر موفقیت در مخابرات راهنمایی می کند

عملیات و نگهداری برای افزایش سود

راه حل های GIS همچنین به CSP ها در به دست آوردن آگاهی موقعیتی بلادرنگ و حل سریع حوادث کمک می کند. با یکپارچه‌سازی GIS با پشتیبانی عملیات و سیستم‌های پشتیبانی کسب‌وکار، شرکت‌های مخابراتی و CSP می‌توانند به داشبوردهای مبتنی بر وب دسترسی داشته باشند و تجزیه و تحلیل مناسب بودن شبکه را برای برنامه‌ریزی خدمات جدید انجام دهند.

ما با استفاده از داده‌های مکانی، مدل‌های داده، مانند مدل دیجیتال زمین (DTM)، داده‌های برداری و خوشه‌ای، داده‌های جمعیتی، چالش‌های مشتریان خود را با موفقیت حل می‌کنیم. ما همچنین از نقشه های ترافیک و ساختمان استفاده می کنیم. ما می‌توانیم تجزیه و تحلیل جغرافیایی را با سرعت و مقیاس ارائه دهیم، راه‌حل‌های تجسم روشنگری ارائه دهیم و با ترکیب داده‌های کسب‌وکار و مکان، لحظات آها را ایجاد کنیم.

یکی از پروژه‌هایی که روی آن کار کرده‌ایم شامل توسعه ارزیابی برنامه‌های کاربردی وب بودمخارج سرمایه شبکه (CapEx)و افزایش سود با استفاده از تجزیه و تحلیل شبکه های تاریخی و داده های مکان. مشتری ما در حال تغییر مدل کسب و کار خود بود و به یک راه حل مدیریت هزینه موثر نیاز داشت.

راه حل ما گسترش ظرفیت شبکه، تأثیر بالقوه بر رشد درآمد افزایشی و زمان و هزینه مورد نیاز را نشان می دهد. راه حل توسعه یافته به طور انعطاف پذیر از داده ها از منابع مختلف استفاده می کند، تجزیه و تحلیل خودکار را انجام می دهد، پیش بینی های مبتنی بر هوش مصنوعی را انجام می دهد و زمان بندی های عرضه را خودکار می کند.

ببینید چگونه یک برنامه کاربردی وب CapEx مخابراتی را برای تصمیم‌گیری هوشمندانه برای سرمایه‌گذاری، به حداکثر رساندن ROI، و افزایش KPIهای تجاری ایجاد کردیم.

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) برای بخش مخابرات: نقشه راه موفقیت

GIS شرکت های مخابراتی را از بسیاری از جنبه های راه حل های مدرن مخابراتی آگاه می کند. راه‌حل‌های هوشمند موقعیت مکانی در برنامه‌ریزی و استقرار شبکه، نگهداری و پشتیبانی، و فروش و بازاریابی کارآمدی نشان داده‌اند.

برای کارآمد ماندن و نوآوری در صنعت مخابرات امروزی، به یک راه حل GIS نیاز دارید که به شما امکان می دهد با سرعت تمام به جلو حرکت کنید. با کار با افراد حرفه ای، می توانید هنگام امتحان چیزهای جدید از اشتباه کردن جلوگیری کنید. اگر به تخصص در GIS برای مخابرات نیاز دارید، کارشناسان Intellias مناسب هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما