نقشه برداری از روستاها در جنوب بنگلادش برای بهبود مداخلات مراقبت های بهداشتی

نقشه برداری از روستاها در جنوب بنگلادش برای بهبود مداخلات مراقبت های بهداشتی

نقشه برداری روستاها در جنوب بنگلادش با ابر GIS

این پروژه بخشی از یک ابتکار بزرگتر است که تلاش می کند با گسترش بیماری ناشی از آلودگی شدید هوا، آب و خاک در بنگلادش مقابله کند. این ابتکار قصد دارد یک سیستم مراقبت از بیماری ایجاد کند و یک تجزیه و تحلیل فضایی برای تعیین مناطق پرخطر انجام دهد. این یک پروژه آزمایشی است و اولین گام از یک ابتکار گسترده تر، نقشه برداری از جوامع و سکونتگاه ها در بنگلادش را پوشش می دهد، زیرا داده های فعلی در صورت وجود کیفیت پایینی دارند (نام شهرک ها، اندازه آنها، جمعیت و غیره).

برای بلند کردن این پروژه از زمین، تیمی از محققان و دانشمندان گروه غیرانتفاعی GroupMappers را تشکیل دادند. سازمان اینجا بود تا داوطلبانی را جمع آوری کند که به جمع آوری و یکپارچه سازی داده های مکانی برای سیستم نظارت بر بیماری کمک کنند.

این پروژه در مسابقه Cloud GIS در سال ۲۰۱۷ مقام دوم را کسب کرد و با مجموعه ای از برنامه های GIS Cloud و پشتیبانی از تیم GIS Cloud ارائه شد.

فهرست مطالب:

 

غیر انتفاعی پشت پروژه

GroupMappers یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از نقشه‌برداران در بنگلادش است که داوطلبانه با جمع‌آوری و ادغام داده‌های مکانی برای سیستم نظارت بر بیماری مشارکت می‌کنند. این توسط بخش اپیدمیولوژی واحد تحقیقات پزشکی گرمسیری ماهیدول-آکسفورد (MORU) سازماندهی شده  و توسط یک بورسیه مشارکت عمومی از  Wellcome Trust تامین مالی می شود . بنیانگذاران این سازمان پروفسور ریچارد جی ماود، رئیس اپیدمیولوژی در MORU، دکتر ایپسیتا سینها، پزشک محقق و سایزید ابن زمان، متخصص GIS در بخش اپیدمیولوژی MORU هستند.

groupmappers team gis cloud

 

درباره پروژه

هدف پروژه آزمایشی توسعه روشی کم‌هزینه برای جمع‌آوری و ادغام داده‌های مکانی بود. همچنین، در دسترس قرار دادن داده‌ها به صورت آنلاین برای به حداکثر رساندن مزایای بالقوه داده‌ها برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای ممکن، مهم بود.

بخش اول پروژه استخراج جوامع/شهرک‌ها از Google Earth، چه به‌عنوان ویژگی‌های نقطه یا چندضلعی بود. بخش دوم برچسب‌گذاری و نام‌گذاری جوامع/ سکونتگاه‌های استخراج‌شده با کمک داوطلبان و مردم محلی بود. داوطلبان برای یافتن افراد محلی که می توانند نام شهرک را تأیید کنند، از شهرک ها بازدید کردند و سپس تمام داده های لازم را با برنامه Mobile Data Collection جمع آوری کردند.

 

چالش ها

در بنگلادش فقدان اطلاعات دقیق و به روز در مورد نام جوامع و اندازه سکونتگاه ها در مناطق روستایی یا غیرقابل دسترس وجود دارد. فقدان داده ها ، برنامه ریزی ارائه مراقبت های بهداشتی یا راه اندازی یک سیستم نظارت بر بیماری را دشوار می کند. جمع آوری داده ها مستلزم کار میدانی زیادی بود، بنابراین GroupMappers می خواست یک روش جمع آوری داده های میدانی موثر را پیاده سازی کند. آنها اشاره کردند که جمع آوری این نوع داده ها با روش های مرسوم بسیار پرهزینه و وقت گیر است (نقشه ها و فرم های مبتنی بر کاغذ، جی پی اس های دستی گران قیمت).

چالش دیگر فقدان یک پلت فرم مشترک جغرافیایی بودکه ذینفعان را قادر می سازد تا داده های مکان را به اشتراک بگذارند. سازمان های مختلف که داده های میدانی را با ابزارهای مختلف جمع آوری می کنند، ادغام در یک مکان را دشوار می کند.

نگرانی ها به اینجا ختم نشد. در ابتدا، GroupMappers در نظر گرفت تا نام‌های محلی را با نقشه‌های کاغذی تأیید کند و سپس از داوطلبان برای بررسی نام مکان‌ها استفاده کند. اما مشکلات زیادی وجود داشت. مثلا:

 • چاپ تصاویر با وضوح بالا به همراه سایر اطلاعات مرتبط بر روی چندین نقشه کاغذی وقت گیر، پرهزینه و تنظیم آن آسان نبود.
 • یافتن مکان هایی با نشانه های قابل شناسایی با نقشه های کاغذی آسان نبود.
 • آموزش افراد محلی که آشنایی چندانی با روش کاغذی نداشتند، چالش برانگیز بود.

تیم GroupMappers با ایجاد یک گردش کار جمع‌آوری داده‌ها با همه این مشکلات مقابله کرد.

 

گردش کار جمع آوری داده ها

GroupMappers با درگیر کردن گروه‌هایی از داوطلبان برای جمع‌آوری داده‌های میدانی و وظایف جمع‌سپاری به طور جمعی کار می‌کنند. تحت پروژه آزمایشی فعلی، روش‌های مورد استفاده قبل از یک برنامه گسترده‌تر توسط تیم اصلی توسعه و بهینه‌سازی می‌شوند.

داوطلبان GroupMappers از تصاویر ماهواره ای Google Earth برای علامت گذاری جوامع و سکونتگاه ها استفاده کردند. بعداً، آنها نقاط مشخص شده را با کمک افراد محلی برای هر جامعه خاص (تجمع سپاری) شناسایی کردند. برای اعتبارسنجی، آنها از برنامه Mobile Data Collection برای جمع آوری مکان های سکونت، نام دهکده ها، اندازه، عکس و غیره استفاده کردند.

 

نقشه برداری روستاها در جنوب بنگلادش کار میدانی

 

مروری سریع بر گردش کار:

  1. ۱٫ جمع آوری مکان های جوامع با علامت گذاری آنها به عنوان چند ضلعی در تصاویر ماهواره ای با استفاده از Google Earth. داوطلبان با استفاده از روش های استاندارد و پیروی از مجموعه ای از قوانین از پیش تعریف شده، مربع های شبکه ای را برای علامت گذاری جوامع اختصاص می دهند.

 

  1. ۲٫ چند ضلعی ها به عنوان یک فایل KML صادر می شوند و به یک تیم اعتبار سنجی ارسال می شوند که کیفیت و دقت داده ها را بر اساس مجموعه ای از معیارهای کیفیت ارزیابی می کند و مجموعه داده را تأیید یا رد می کند. هر مجموعه داده رد شده، حاشیه نویسی شده و مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد.

 

 1. ۳٫ داوطلبان برای جمع آوری اسامی و سایر اطلاعات در مورد جوامع علامت گذاری شده به منطقه مطالعه منصوب می شوند. GroupMappers از برنامه Mobile Data Collection برای جمع آوری داده ها در حین اجرای پروژه آزمایشی استفاده کرد.

 

نقشه برداری روستاها در جنوب بنگلادش ویرایشگر نقشه 2

 

رابط کاربری آسان و قابل فهم اپلیکیشن، استفاده آفلاین و قابلیت استخراج داده‌های چند وجهی، قابلیت‌های اصلی هستند که از بسیاری جهات کمک می‌کنند و به رسیدن به اهداف در بازه زمانی کوتاه‌تر کمک می‌کنند. – تیم GroupMappers

برنامه‌های GIS Cloud از بخش سوم گردش کار پشتیبانی می‌کنند، بنابراین بیایید راه‌حل جمع‌آوری داده‌ها را بررسی کنیم.

 

راه حل GIS Cloud

برنامه Mobile Data Collection برای اعتبارسنجی داده های از پیش استخراج شده در پروژه آزمایشی استفاده شد. مناطق انتخاب شده قبلی به شبکه های خاصی تقسیم شدند که در آن گروه هایی از داوطلبان تعیین شدند. با کمک برنامه MDC، داوطلبان به مکان های از قبل تعیین شده رفتند، از نقاط دیدنی برجسته عکس گرفتند، نام های محلی منطقه، داده های جمعیت و ارزش GPS را جمع آوری کردند.

“رابط برنامه آسان برای استفاده و یک روش بسیار موثر برای برچسب زدن جوامع بود. این پروژه را بسیار کارآمدتر کرد زیرا کار بدون کاغذ بود. این جدیدترین فناوری مبتنی بر است، بنابراین دقت تضمین شده است. همچنین این یک راه سریعتر و ساده تر برای جمع آوری داده های میدانی و انجام کار میدانی و بررسی است. – تیم GroupMappers

جمع آوری داده های میدانی روستاهای نقشه برداری در جنوب بنگلادش

برنامه MDC به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا عکس‌ها، مکان‌های نقطه GPS، هر متن و داده عددی و همه اینها را در مناطقی که اتصال اینترنتی ندارند، بگیرند. این ویژگی ها به GroupMappers کمک کرد تا داده های میدانی را به موثرترین روش جمع آوری کند.

۳ مزیت برتر مجموعه داده های تلفن همراه:

  1. ۱٫ استفاده از اپلیکیشن های موبایل به جای نقشه های کاغذی.
  2. ۲٫ کاهش هزینه جمع آوری داده های میدانی.
  3. ۳٫ تصاویر با کیفیت بالا.
  4. ۴٫ در حالت آفلاین کار می کند.

GIS Cloud یک پلتفرم فوق‌العاده برای جمع‌آوری داده‌ها فراهم کرد که می‌توان از طریق آن با دستگاه‌های تلفن همراه کار کرد. رابط کاربری برنامه بسیار آسان برای استفاده است. حتی نصب برنامه و جمع آوری داده ها با استفاده از برنامه برای مبتدیان نیز بسیار آسان است.   – تیم GroupMappers

برای ویرایش داده‌های میدانی جمع‌آوری‌شده، GroupMappers از برنامه وب ویرایشگر نقشه ، و همچنین برنامه نمایشگر نقشه برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها با سایر سهامداران و گروه‌های داوطلب استفاده کرد. این برنامه‌ها به همه تیم‌های درگیر اجازه دسترسی بلادرنگ به داده‌ها را می‌دادند.

 

نتایج و برنامه های آینده

پروژه آزمایشی موفقیت آمیز بود، اما برای اتمام کل پروژه زمان بیشتری نیاز است. تاکنون، GroupMappers ۷۵ درصد از کار را تکمیل کرده و استخراج داده ها از Google Earth را نهایی کرده است. هنوز کار زیادی برای بهبود روش شناسی نامگذاری جوامع/روستاها لازم است.

 

نقشه برداری روستاها در جنوب بنگلادش ویرایشگر نقشه

 

بخش مراقبت های بهداشتی از داده ها برای تخمین تأثیر چندین بیماری و شدت آنها استفاده خواهد کرد. با ترکیب داده‌های بیماری و داده‌های جمع‌آوری‌شده در این پروژه می‌توان «روستاهای کانون» را به راحتی شناسایی کرد. داده ها به متخصصان مراقبت های بهداشتی امکان می دهد تا مداخلات را به روستاهای مناسب ارسال کنند.

GroupMappers همچنین داده ها را به صورت آنلاین به صورت رایگان در دسترس قرار می دهد زیرا داده ها می توانند کاربردهای گسترده ای در بخش های مختلف سیاست گذاری داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما