نقشه برداری حمل و نقل عمومی پس از زلزله در زاگرب (کرواسی)

نقشه برداری حمل و نقل عمومی پس از زلزله در زاگرب (کرواسی)

 

مارتین مالوویچ، دانشجوی جغرافیا/GIS در دانشگاه زاگرب، دانشکده علوم، یک پرتال نقشه تعاملی با کمک برنامه‌های GIS Cloud ایجاد کرد که نشان‌دهنده تغییرات حمل‌ونقل عمومی به دلیل آسیب‌های زلزله است تا رفت و آمد روزانه مردم در شهر را تسهیل کند.

نقشه هایی که به عنوان بخشی از این پروژه ایجاد شده است، شبکه تراموا در مرکز شهر زاگرب را نشان می دهد که به دلیل آسیب زلزله به طور موقت از سرویس خارج شده است. به دلیل این اتفاق ناگوار، ZET (تراموا الکتریکی زاگرب) نیاز به جایگزینی این مسیرهای تراموا با خطوط اتوبوسرانی استاندارد داشت.

هدف اصلی این پروژه ایجاد نقشه هایی بود که برنامه ریزی و سفر با وسایل حمل و نقل عمومی در مرکز زاگرب را برای عموم آسان تر می کند.

بر۲۲ مارس ۲۰۲۰، زمین لرزه ای به بزرگی ۵٫۵ در مقیاس ریشتر زاگرب پایتخت کرواسی را لرزاند. این زمین لرزه خسارات زیادی به مرکز شهر تاریخی وارد کرد. در همان روز تمام وسایل حمل و نقل عمومی در زاگرب به طور موقت به حالت تعلیق درآمد.

پس از بازگشایی تدریجی سیستم حمل و نقل عمومی در اواخر آوریل و اوایل ماه مه ۲۰۲۰، بخش‌هایی از سیستم ZET – تراموا در مرکز به دلیل آسیب‌دیدگی مسیر و سیم بالای سر، عملیاتی نشد.

در اواسط ژوئن ۲۰۲۰، تقریباً ۳ ماه پس از زلزله ، ترافیک تراموا ZET در مرکز هنوز از کار افتاده بود که مارتین را به انجام این پروژه بزرگ ترغیب کرد.

طرح کلی پروژه:

 • راه اندازی پروژه های جمع آوری داده ها و جمع آوری داده ها در این زمینه
 • ایجاد یک برنامه GIS سفارشی برای نمایش نقشه ها برای عموم
 • نتایج برای برنامه ریزی مسیرهای سریعتر

 

راه اندازی پروژه های جمع آوری داده ها و جمع آوری داده ها در میدان

برای جمع آوری داده های لازم چهار لایه مختلف ایجاد شد:

 • مسیرهای تراموا
 • ایستگاه های تراموا که از سرویس خارج شده اند
 • خطوط اتوبوس جایگزین
 • توقف خطوط اتوبوس جایگزین

به طور کلی، در GIS، مسیرهای تراموا و خطوط اتوبوس به عنوان خطوط نشان داده می شوند، در حالی که ایستگاه های تراموا و اتوبوس به عنوان نقطه نشان داده می شوند . برای این منظور ۴ پروژه مختلف در پورتال جمع آوری اطلاعات موبایل ایجاد شد . برای هر پروژه، لازم بود نوع داده (نقطه، خط یا چندضلعی) و ویژگی‌هایی که عناصر جداگانه را توصیف می‌کنند، تعریف کنیم. تعداد و نوع ویژگی‌ها را می‌توان در هر زمانی بعداً تغییر داد. مرحله بعدی جمع آوری داده های میدانی با گوشی هوشمند بود. لازم بود به تمام  ایستگاه های تراموا که بسته شده اند رفته و مسیرهای جایگزین را از طریق ایستگاه اتوبوس جایگزین کنند. در هر ایستگاه، موقعیت جغرافیایی با پر کردن فرم مربوط به یک توقف خاص با استفاده از مجموعه داده های تلفن همراه اضافه شد.

برنامه و ارسال مکان مناسب از طریق GPS گوشی هوشمند.

سایر ویژگی هایی که برای هر توقف جمع آوری شد عبارت بودند از:

 • نام توقف
 • نام خیابان
 • نوع توقف
 • خطوط عبوری متوقف می شوند
 • وجود نیمکت ها، پناهگاه ها و نمایشگرهای آموزنده
 • عکس های توقف

این ویژگی‌ها را می‌توان بعداً در « ویرایشگر نقشه »، یک برنامه وب متصل برای آپلود داده‌ها، ایجاد نقشه‌ها و اشتراک‌گذاری داده، ویرایش کرد. مارتین از هر ایستگاه و مسیر عکس گرفت و آنها را به عنوان یکی از ویژگی های پروژه اضافه کرد. با توجه به مکان توقف ها و نقشه پایه، مارتین مکان های جغرافیایی عناصر خط را بعداً در ویرایشگر نقشه اضافه کرد. او همچنین ویژگی های هر چهار لایه را بعداً در ویرایشگر نقشه ویرایش کرد. از داده های جمع آوری شده، مارتین دو نقشه مختلف ایجاد کرد :

 

 • اول شامل لایه‌هایی از ایستگاه‌های تراموا و مسیرهای تراموا است
 • دوم شامل لایه‌هایی از ایستگاه‌های اتوبوس و خطوط اتوبوس است.

 

ایجاد یک برنامه GIS سفارشی برای نمایش نقشه ها برای عموم

به منظور در دسترس قرار دادن همه داده های جمع آوری شده برای عموم، مارتین از GIS Cloud App Builder برای ایجاد پورتال نقشه خود استفاده کرد . این برنامه GIS که می توانید در یک بعد از ظهر ایجاد کنید، به او اجازه می دهد چندین نقشه را همزمان نمایش دهد و به راحتی بین آنها جابجا شود.

نقشه اول در پورتال نقشه شامل لایه‌هایی از ایستگاه‌های تراموا و مسیرهای تراموا است و نقشه دوم حاوی لایه‌هایی از ایستگاه‌های اتوبوس و خطوط اتوبوس است. همانطور که گفته شد، قبلاً دو نقشه مختلف در Map Editor با افزودن دو لایه که شامل مسیرهای تراموا و ایستگاه های تراموا است به نقشه اول و دو لایه که شامل خطوط اتوبوس و ایستگاه اتوبوس هستند به نقشه دوم ایجاد شده بود.

ویژگی ها با نمادهای مختلف روی نقشه ارائه می شوند. شما می‌توانید ویژگی‌های هر لایه را با استفاده از دیتاگرید بررسی کنید، که می‌توانید با فشار دادن دکمه در پایین نقشه آن را باز کنید.

برای مرور نقشه پورتال برای حمل و نقل عمومی، این پیوند را باز کنید.

نتایج مسیرهای بسته در مرکز شهر نشان داد که هفت خط تراموا از پانزده روز مسیرهای عادی خود را تغییر داده و بر اساس برنامه زمانی متفاوتی کار می کنند (خطوط ۱، ۴، ۶، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۷). یک خط معمولی (خط ۱۳) و تمام خطوط شبانه نیز از سرویس خارج شدند.

بخش های خط بسته تراموا شامل مسیرهایی در ۶ خیابان در مرکز شهر است:

 • خیابان Ilica از میدان Franjo Tuđman تا میدان Ban Jelačić
 • خیابان Jurišićeva از میدان Ban Jelačić تا خیابان Draškovićeva
 • خیابان Vlaška از خیابان Draškovićeva تا میدان Eugen Kvaternik
 • خیابان فرانجو راچی بین خیابان دراشکوویچوا و میدان قربانیان فاشیسم
 • خیابان Savska و خیابان Frankopanska بین خیابان Ilica و خیابان Vodnikova بین میدان Ban Jelačić و ایستگاه اصلی راه آهن

همچنین، یک مسیر کوتاه در میدان یوگن کواترنیک، حلقه برای خط ۱۳ تراموا از کار افتاده بود.

در مجموع ۵٫۲ کیلومتر از مسیرهای تراموا از کار افتاده بود که حدود ۱۰ درصد از کل شبکه تراموا را تشکیل می دهد. شلوغ ترین بخش کل سیستم در خیابان Ilica بین خیابان Frankopanska و میدان Ban Jelačić است که در آن هفت خط روز (۱، ۶، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۷) در شرایط عادی کار می کنند. شلوغ ترین ایستگاه ها همچنان در میدان Ban Jelačić (میدان مرکزی) قرار دارند. خوشبختانه برای کاربران حمل و نقل عمومی، خطوط اتوبوس جایگزین معرفی شد:

 • خط ۶۰۸ میدان یوگن کواترنیک و میدان قربانیان فاشیسم را به هم متصل می‌کرد و جایگزین ترافیک تراموا در خیابان Vlaška و خیابان Franjo Rački می‌شد.
 • خط ۶۱۱ ایستگاه راه آهن اصلی و میدان نیکولا زرینسکی را متصل می کند و تا حدی جایگزین ترافیک تراموا بین ایستگاه اصلی راه آهن و میدان بان یلاچیچ می شود.

مسیرهای تراموا در خیابان Ilica، خیابان Jurišićeva، خیابان Savska و خیابان Frankopanska به طول کلی ۳ کیلومتر، بدون تعویض خط اتوبوس و بنابراین اصلاً بدون حمل و نقل عمومی باقی ماندند.

نتایج برای برنامه ریزی مسیرهای سریعتر

این بزرگترین نقص حمل و نقل عمومی در زاگرب بود زیرا بخش بزرگی از  مرکز شهر بدون حمل و نقل عمومی باقی مانده بود. برخی از محله ها بیش از ۱ کیلومتر با نزدیکترین ایستگاه حمل و نقل عمومی فاصله داشتند.

پایانه های اتوبوس در میدان بریتانیا و کاپتول که مسافران از خطوط اتوبوس معمولی به خطوط تراموا تغییر می کنند، بدون سرویس اتوبوس جایگزین باقی ماندند. این بدان معناست که مسافران باید پیاده روی طولانی خود را در برنامه سفر خود لحاظ کنند.

پیامدهای زلزله و تغییرات حمل‌ونقل عمومی نیز باعث افزایش زمان سفر برای مسافران در منطقه وسیع‌تر مرکز شهر زاگرب شد. این اتفاق به این دلیل رخ داد که همه خطوط تراموا باید با استفاده از یک مسیر جنوبی که از نزدیک ایستگاه راه‌آهن اصلی به جای مسیر مستقیم از طریق خیابان Ilica، Jurišićeva و Vlaška عبور می‌کند، میدان Ban Jelačić را دور بزنند.

به لطف پورتال نقشه که مارتین با استفاده از داده‌هایی که در مورد تغییرات حمل‌ونقل عمومی جمع‌آوری کرده است، شهروندان اکنون می‌توانند دریابند که خطوط تراموا، اتوبوس و ایستگاه‌هایی عملیاتی هستند تا بتوانند مسیرهای خود را از قبل برنامه‌ریزی کنند و در زمان سفر با وسایل نقلیه عمومی صرفه‌جویی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما