نقشه برداری از کل لیبریا برای رساندن آب پاک به همه – GIS برای سازمان های غیردولتی (مطالعه موردی)

نقشه برداری از کل لیبریا برای رساندن آب پاک به همه – GIS برای سازمان های غیردولتی (مطالعه موردی)

 

آب یکی از ارزشمندترین منابع زمین است. برخی از ما آب آشامیدنی را بدیهی می دانیم، در حالی که میلیون ها نفر در سراسر جهان حتی نمی توانند تصور کنند که دسترسی روزانه به آب تمیز داشته باشند. این یک داستان موفقیت آمیز در مورد پروژه‌ای در لیبریا است که در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، جایی که سازمان‌های غیرانتفاعی برای نقشه‌برداری از کل کشور و رسیدن به یک هدف مشترک متحد شدند : تا دسامبر سال ۲۰۲۰ آب آشامیدنی سالم را برای هر خانواده لیبریایی بیاورند . نتایج تا کنون شگفت‌انگیز است. حداقل می توان گفت، کاهش ۹۵ درصدی علائم بیماری های مرتبط با آب. در مورد روش های مورد استفاده برای دستیابی به اهداف پروژه و نتایج شگفت انگیزی که زندگی مردم در لیبریا را به شدت تغییر داد، بیاموزید.


طرح کلی مطالعه موردی:

 

 

 

ریشه های پروژه

همه چیز با دارل لارسون ، مدیر بین المللی محصولات ساویر و بنیانگذار ابتکار غیرانتفاعی Give Clean Water و ماموریت او برای آوردن آب پاک به نقاط دورافتاده جهان آغاز شد. در سال ۲۰۰۸، دارل می خواست تغییری در جهان ایجاد کند و به نیازمندان کمک کند و از آنجایی که می دانست مصرف آب آلوده یکی از بزرگترین مشکلات جهان است، تصمیم گرفت آب آشامیدنی سالم را برای افرادی که در مناطق دوردست زندگی می کنند بیاورد. مناطق و مبارزه با بیماری . فیجی را انتخاب کرد

زیرا او روابط عالی و شبکه ای از مردم در آنجا داشت. هدف این بود که با نصب سیستم های تصفیه آب، آب آشامیدنی تمیز را برای همه به ارمغان بیاوریم.

آلودگی آب اولین عامل کمبود آب و یکی از بزرگترین مشکلات دنیای مدرن است. تقریباً ۵۰ درصد از جمعیت فیجی قبل از این طرح سال‌ها پیش به آب تمیز دسترسی نداشتند . موفقیت پروژه در فیجی به عنوان اثبات مفهومی عمل کرد که دارل می تواند آن را به کشورهای دیگر مانند لیبریا، کشوری که تقریباً هیچ دسترسی به آب آشامیدنی تمیز ندارد، گسترش دهد. دارل با The Last Well ، یک سازمان غیردولتی که در پروژه های آب پاک تجربه داشت، همکاری کرد. ایده این بود که یک سیستم تصفیه آب بیاوریم

برای همه خانواده ها در لیبریا ، زیرا آب آشامیدنی آلوده مردم را با علائمی مانند اسهال، سردرد و سرفه بیمار می کرد.

با یک راه حل GIS در ابر ، نقشه برداری از خانوارها و منابع آب موجود، مدیریت تحویل فیلترهای آب، و استفاده از داده های جمع آوری شده برای ریشه کن کردن بیماری های ناشی از آب و کاهش میزان مرگ و میر ، دیگر یک تلاش غیرممکن نبود. GIS به ایجاد راه حلی پایدار کمک کرد که آب آشامیدنی تمیز را برای مردم مناطق دورافتاده به ارمغان آورد .

چیزی که همه چیز را ممکن کرد، برنامه GIS Cloud Mobile Data Collection بود. این سازمان‌های غیردولتی را قادر می‌سازد تا نظرسنجی‌های متعددی را انجام دهند، مدیریت افراد در این زمینه و همچنین پیگیری روند، و تصمیم گیری در طول پروژه. به خواندن ادامه دهید و بیاموزید که چگونه چند سازمان غیردولتی توانستند چنین تأثیر عظیمی داشته باشند.

آلودگی آب و وضعیت اجتماعی و اقتصادی در لیبریا

حقایق در مورد لیبریا، دست کم، تلخ است. این کشور دومین کشور فقیر و دومین کشور بدبخت جهان است. نگاهی به آمار ارائه شده توسط IMF و CIA Factbook بیندازید .

در سه دهه گذشته، دو جنگ داخلی که تقریباً دوازده سال طول کشید، لیبریا را نابود کرد. صلح در سال ۲۰۰۳ برقرار شد و پایان سیاسی درگیری و آغاز گذار کشور به دموکراسی بود. تعداد تلفات از ۱۵۰ ۰۰۰ تا ۳۰۰ ۰۰۰ متغیر است. چندین سال پیش شیوع ابولا در لیبریا و کشورهای همسایه تنها در دوازده ماه جان ۱۰۲۱۶ نفر را گرفت.

چیزی که باور نکردنی است این است که بیماری ناشی از آب در لیبریا در راس جنگ داخلی و همچنین شیوع ابولا قرار دارد. از پایان جنگ داخلی ، ۳۰۰۰۰۰ مورد مرگ بر اثر بیماری های مرتبط با آب وجود داشته است. این تنها در لیبریا روزانه به ۱۰۰ مرگ می رسد. آب در لیبریا در سراسر کشور آلوده بود و مردم از آن آب می نوشیدندرودخانه ها و دریاچه های آلوده به باکتری

آب پاک همچنان بزرگترین نیاز فیزیکی در لیبریا است. به همین دلیل است که این پروژه تأثیر شدیدی بر جوامع محلی دارد.

طرحی برای آوردن آب آشامیدنی پاک برای هر خانواده لیبریایی

بعد از یک پروژه موفق در فیجی، دارل می خواست به چالش برانگیزترین مکان برود تا بیشترین تأثیر را بگذارد، بنابراین به آخرین چاه پیوست ، که در آن زمان قبلاً روی آوردن آب آشامیدنی تمیز به کل کشور لیبریا کار می کرد و چاه نصب می کرد. در سراسر کشور.

از آنجایی که نصب چاه‌ها همیشه امکان‌پذیر نبود، یا آن چاه‌ها در دسترس همه ساکنان نبود، دارل فیلترهای آب ساویر را در سال ۲۰۱۵ به تصویر کشید. لیبریا نیاز مبرمی به آب آشامیدنی تمیز داشت، هم چاه‌ها و هم فیلترهای آب برای این کار ضروری بودند . بهبود سلامت شهروندان

فیلترهای آب اهدایی از یک شرکت آمریکایی به نام محصولات Sawyer بودکه در سال ۲۰۱۵ ۱۰۰۰۰۰ واحد را با کمک یک اهدا کننده ناشناس ارائه کرد و دارل مدیر بین المللی محصولات Sawyer شد و همه اینها را ممکن کرد.

 

فیلترهای آب ۹۹٫۹۹۹۹ درصد از باکتری ها را از آب آلوده رودخانه پاک می کند.

می تواند حدود ۱ لیتر آب را در دقیقه فیلتر کند و ۱۰ سال دوام بیاورد.

 

این بدان معناست که افرادی که در مناطق دورافتاده لیبریا زندگی می کنند می توانند آب آشامیدنی تمیزی را از منابع آب محلی تولید کنند.

 

 

آوردن هزاران فیلتر به روستاهای دورافتاده واقع در جنگل و ارزیابی تأثیر آنها به همان اندازه که به نظر می رسد دشوار است. برای انجام همه چیز، آنها به ده ها داوطلب برای نصب فیلترها و جمع آوری داده ها نیاز داشتند. دارل جمع‌آوری داده‌های GIS را با یک برنامه تلفن همراه که شامل بررسی‌های شهرستانی و خانوار در سراسر کشور، ردیابی هزاران چاه حفر شده، و مهم‌تر از همه ردیابی توزیع سیستم‌های فیلتر آشامیدنی تمیز است ، سازماندهی و رهبری کرد . انجام بررسی‌ها پس از نصب فیلترها ضروری بود تا ببینیم آیا بهبودی در سلامت مردم محلی وجود دارد یا خیر. آنها بررسی های بعدی را ۲ هفته پس از نصب و همچنین ۸ هفته پس از نصب انجام می دهند.از آنجایی که این یک پروژه جامع شامل کل لیبریا بود، تیم The Last Well مجبور شد تعداد زیادی از داوطلبان را در سراسر کشور سازماندهی کند و سازمان‌های غیردولتی دیگری را که روی پروژه‌های آب کار می‌کنند جمع آوری کند.

گرد هم آوردن سازمان های غیردولتی و آموزش کارگران میدانی بدون تجربه GIS

هنگامی که آخرین چاه به لیبریا آمد، متوجه شدند که بسیاری از افراد و سازمان ها از قبل روی پروژه های آب پاک کار می کردند. مشکل این بود که تلاش های آنها در سراسر لیبریا پراکنده بود و آنها هدف منحصر به فردی را تعریف نکردند. در نهایت، آنها موفق شدند همه NGOها را به عنوان شریک جمع کنند. آنها کشور را به ۱۵ شهرستان تقسیم کردند و مکان های دقیقی را که هر سازمان روی آن تمرکز می کرد را تعیین کردند.

 

جمع آوری داده های کیفی در مورد مکان خانوارها و سکونتگاه ها، اطلاعات مربوط به سلامت و علائم بیماری مردم، داده های مربوط به دسترسی به آب و کیفیت آب ضروری بود. متأسفانه اطلاعات سرشماری که آنها از دولت دریافت کردند دقیق نبود. بنابراین نیاز به نقشه برداری از روستاها و انجام فرآیند جمع آوری داده ها بود.

آموزش داوطلبان و مردم محلی برای استفاده از یک راه حل نقشه برداری دیجیتال می توانست چالش دیگری باشد، اما ثابت شد که سریع و بی دردسر است. آنها نیاز داشتند که افراد غیر روحانی را آموزش دهند که برخی برای اولین بار از تبلت استفاده می کنند تا فیلترهای آب نصب کنند و داده های میدانی را جمع آوری کنند. نکته خوب این بود که برنامه GIS Cloud Mobile Data Collection بسیار کاربرپسند بودبه قول دارل لارسون:

 

برنامه آنقدر کاربرپسند بود که مجبور نبودیم مهندس استخدام کنیم. چالش من این بود که چگونه می توانم بدون مهندس بودن از قدرت این فناوری استفاده کنم. سپس GIS Cloud را پیدا کردم.

مجموعه داده های تلفن همراه کل روند کاری من را تغییر داده است. چیزی که من دوست دارم رابط کاربری ساده است. GIS Cloud تمام کارهای سنگین برنامه نویسی را انجام داده و یک راه حل بسیار کاربرپسند برای من ساخته است.

تیم Last Well و Darrel نه تنها ۱۵۰ لیبریایی را بدون تجربه قبلی GIS در مدت چند ماه در مورد نحوه استفاده از برنامه، و ۳۰ نفر از آنها در همان روز اول آموزش دادند، بلکه حدود ۲۰ لیبریایی را نیز به این برنامه مجهز کردند. دانش برای آموزش دیگران به این ترتیب، لیبریایی‌ها کسانی هستند که پروژه را اجرا می‌کنند و می‌توانند در صورت خروج سازمان‌های غیردولتی به کار خوب خود ادامه دهند.

 

در مجموع، حدود ۱۵۰ داوطلب، حتی در مناطق دوردست ، کار میدانی گسترده ای انجام دادند. با استفاده از قایق و کشتی برای عبور از رودخانه‌ها ، تا جایی که می‌توانید در بوته‌ها پیاده‌روی کنید، ۴ تا ۶ ساعت در وسط جنگل قدم بزنید تا آب آشامیدنی را به روستاهای دورافتاده کوچکی برسانید که هیچ‌کس به آن توجهی نمی‌کند.

 

جمع آوری داده های میدانی – بررسی های متعدد در یک نقشه و فضای کاری داده ها تجزیه و تحلیل می شود

برای توزیع ۱۰۰۰۰۰ فیلتر آب و ردیابی تأثیر آنها، آنها به یک جریان کاری میدان صوتی نیاز داشتند. تیم The Last Well می‌خواست روستاها و مکان‌های فیلتر آب را نقشه‌برداری کند، نظرسنجی‌ها را ردیابی کند و از داده‌ها بینش دریافت کند.

در فیجی، Give Clean Water از فرم‌های کاغذی و واحدهای GPS برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده می‌کرد و شروع به جستجوی راه‌حلی ساده‌تر کرد. بازگرداندن فرم‌های کاغذی به دفتر، وارد کردن داده‌ها در صفحه‌گسترده اکسل با همپوشانی زیاد زمان‌بر بود. گردش کار کاغذ زمان زیادی می برد و تیم های میدانی کاغذ و دفترچه را نگه می دارند. ۱۰۰۰۰۰ برگ کاغذ را تصور کنید. آنها نرم افزار GIS Cloud را در سال ۲۰۱۲ هنگام کار در فیجی پیدا کردند که به آنها امکان داد گردش کار خود را دیجیتالی کنند و حجم کار کاغذ را کاهش دهند.

 

این برنامه‌ها باعث صرفه‌جویی زیادی در وقت و کاغذبازی ما شدند. قدرت این فناوری کارایی را که سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند از طریق آن مداخلات تغییردهنده زندگی را در سرتاسر جهان انجام دهند، به‌طور اساسی تغییر می‌دهد.

دارل لارسون، آب پاکیزه بده

 

آن‌ها از برخی راه‌حل‌ها آگاه بودند، اما GIS Cloud را راحت‌ترین راه‌حل دانستند زیرا کاربر پسند بود. این به آن‌ها اجازه داد تا داده‌های مربوط به منابع آب موجود و وضعیت سلامت مردم را برای ارزیابی محل نصب فیلترها جمع‌آوری کنند.

 

 

داوطلبان مجهز به تبلت یا گوشی های هوشمند به مناطقی که اتصال اینترنت ندارند می روند و با برنامه Mobile Data Collection داده ها را جمع آوری می کنند. سپس تیم ها به یک منطقه وای فای باز می گردند، دکمه ای را روی رایانه لوحی خود می زنند و همه داده ها در یک سرور آپلود می شوند. داده‌های جمع‌آوری‌شده را می‌توان در انواع مختلف دستگاه‌ها، وب و موبایل، به اشتراک گذاشت و فوراً به آن دسترسی داشت، بنابراین افراد در لیبریا، کارکنان در ایالات متحده، هر کسی که به اجرای پروژه کمک می‌کند می‌تواند بلافاصله داده‌های جمع‌آوری‌شده را روی نقشه و وضعیت پروژه ببیند.

 

اگر ابزاری مانند این نداشتیم – فکر نمی‌کنم بتوانیم آن را انجام دهیم. فناوری به سرعت بر دنیای غیرانتفاعی تأثیر می گذارد. آنچه که برای به اشتراک گذاشتن داده ها از طریق فرم های دست نویس و سپس انتقال آنها به کاربرگ های Excel به ساعت ها، روزها، هفته ها یا ماه ها زمان نیاز داشت، اکنون همه می توانند در زمان واقعی با استفاده از فناوری GIS به اشتراک گذاشته شوند.

دارل لارسون

 

۱٫ ارزیابی روستا (سرشماری) و نقشه برداری منابع آب

ابتدا، سازمان‌های غیردولتی نیاز داشتند تا روستاها را نقشه‌برداری کنند و ارزیابی تقریبی از وضعیت منابع آب آن‌ها داشته باشند (نقاط قرمز روی نقشه زیر). آنها مکان روستاها، اندازه آنها، تعداد خانوارها، حضور چاه و داده های مشابه را ترسیم کردند.

۲٫ نصب فیلتر و بررسی اولیه

گام بعدی نصب فیلترهای آب و انجام اولین نظرسنجی در مورد سلامت مردم (که با نقاط سبز مشخص شده است) بود. هنگامی که یک تیم وارد میدان می شود، یک فیلتر آب با بارکد منحصر به فرد نصب می کند و با پر کردن یکی از فرم های موبایل ، اطلاعات مربوط به نصب را ثبت می کند . به این ترتیب آنها می توانند دقیقا بدانند چه زمانی، کجا و کدام فیلتر نصب شده است.

 

در اینجاست که آنها داده های پایه مانند:

  • محل خانه،
  • چند نفر در خانواده زندگی می کنند،
  • چند بزرگسال،
  • چگونه بسیاری از کودکان،
  • چند مورد اسهال
  • خرج آب خریداری شده،
  • هزینه پزشکی برای بیماری های ناشی از آب،
  • مدرسه و روزهای کاری از دست رفته و غیره

 

۳٫ پیگیری بررسی ها در مورد سلامت مردم

تیم‌ها ۲ هفته پس از نصب فیلترها، بررسی‌های بعدی را انجام دادند تا ببینند آیا تأثیری از نصب فیلتر آب (نقاط زرد) وجود دارد یا خیر. آن‌ها همان داده‌های دفعه اول را جمع‌آوری کردند تا تصویر قبل و بعد را دریافت کنند تا ببینند آیا بهبودی در سلامت افراد وجود دارد یا خیر . آنها همچنین همان بررسی را ۸ هفته پس از نصب فیلتر انجام می دهند تا مزایای طولانی مدت (نقاط نارنجی) را ببینند. این داده ها پایه ای برای تجزیه و تحلیل بیشتر در مورد چگونگی تأثیر فیلترهای آب بر جوامع لیبریایی است.

نمای کلی داده های میدانی در ویرایشگر نقشه .

نتایج: بهبودهای بهداشتی و بودجه قابل توجه

The Last Well گفت که داده های جمع آوری شده تغییر دهنده بازی است. توانایی جمع‌آوری داده‌ها، کمی کردن نتایج واقعی، و تجزیه و تحلیل داده‌ها با کمک دانشمندان کالج کالوین تفاوت را ایجاد کرد. نه تنها فناوری GIS امکان ردیابی تاسیسات فیلتر و بررسی های بعدی را فراهم می کند، بلکه داده های بهداشتی و اجتماعی و اقتصادی قوی نیز جمع آوری شده است. داده ها مزایای تغییر دهنده زندگی نصب فیلترهای آب مانند کاهش اسهال، صرفه جویی در پزشکی، صرفه جویی در آب، از دست دادن مدرسه و کاهش روزهای کاری را پس از نصب فیلتر آب نشان می دهد.

نتایج کمتر از شگفت انگیز نیست. در ۲۵۰۰۰ خانوار اول مورد تجزیه و تحلیل، ۲۱۹۷ خانوار گزارش داده بودندموارد اسهال پس از دو هفته پیگیری، این تعداد به ۱۰۷ کاهش یافت. پیگیری دوم پس از هشت هفته کاهش جزئی دیگری را در کاهش اسهال گزارش کرد. در اینجا مقایسه بازدید اولیه و پیگیری است.

اندکی پس از دریافت اولین نتایج، شهرستان Grand Kro آب تمیز از مرز به مرز دریافت کرد و نامه تکمیل تایید شده را دریافت کرد. این هرگز قبلاً اتفاق نیفتاده بود، بنابراین دولت وارد شد و داده های جمع آوری شده را برای تأیید آن بررسی کرد و آنها نامه را تأیید کردند. این یک بازی برای کشور بود.

 

اگر بتوانیم یک شهرستان را تمام کنیم، می توانیم کل کشور را تمام کنیم.

تاد فیلیپس، بنیانگذار Last Well

 

این نتایج حاصل حفر چاه در سراسر کشور و نصب ۴۰۰۰۰ فیلتر تا سال ۲۰۱۸ است که با ۷۵۰۰۰ خانوار مجهز به فیلتر آب به پایان آن سال می رسد . با برنامه‌ریزی برای پوشش ۲۰% آخر لیبریا تا سال ۲۰۲۱٫ برای آشنایی اولیه با این پروژه از دارل، این وبینار گسترده را تماشا کنید که در آن دارل مهمان ما بود.

.

سازمان‌های غیردولتی با کمک حدود ۱۰۰ داوطلب، به طور روشمند به ایجاد آب تمیز در دسترس در لیبریا ادامه می‌دهند. داوطلبان لیبریایی هستند و می توانند پروژه را به تنهایی ادامه دهند، حتی زمانی که سازمان های غیردولتی از آن خارج شوند.

 

نه تنها آب آشامیدنی سالم در دسترس ساکنان سراسر کشور قرار گرفت، حتی در برخی از روستاهای کوچکی که در طی فرآیند نقشه برداری کشف شدند، بلکه سلامت مردم نیز در یک دوره زمانی کوتاه به شدت بهبود یافت.

نقشه برداری از وضعیت خانوارها و مردم در نهایت منجر به سرشماری در سراسر کشور شد که به عنوان داده های رسمی توسط دولت پذیرفته شد. این همچنین تأمین مالی بیشتر پروژه را تضمین کرد زیرا داده ها به وضوح ارائه شده بودند و اطلاعات مکانی و عکس ها به عنوان مدرک ارائه می شدند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما