نقشه در یک دقیقه: دود و کیفیت هوا را با استفاده از ArcGIS Online و ArcGIS Living Atlas ترسیم کنید

 

نقشه در یک دقیقه: دود و کیفیت هوا را با استفاده از ArcGIS Online و ArcGIS Living Atlas ترسیم کنید

 

من از یک پیاده روی عالی در زیر آسمان آبی و ابرهای پنبه ای در کشور مرتفع پارک ملی یوسمیتی لذت می بردم، یکی از مکان های مورد علاقه من برای لذت بردن از مناظر شگفت انگیز، دریاچه های آلپ شفاف و کمی خلوت.

پارک ملی یوسمیتی
مشاهده تصویر بزرگتر

پس از یک استراحت ناهار در کنار دریاچه، متوجه شدم که ابرهای دود از سمت جنوب شرقی وارد می شوند. در اوایل بعدازظهر دود آنقدر غلیظ بود که خورشید را پنهان کرد.

دود در پارک ملی یوسمیتی
مشاهده تصویر بزرگتر

من در آن زمان نمی دانستم، اما آتش نهر (که عصر قبل شروع شده بود) اوایل روز هنگامی که من شروع به پیاده روی کردم “منفجر شد”. در حدود ۴۵ مایلی دورتر قرار داشت و به سرعت رشد کرد و دود ده‌ها هزار پا را به هوا فرستاد و مجبور به تخلیه شد و چندین جامعه را تهدید کرد. این یک آتش سوزی ویرانگر دیگر در فصل آتش سوزی بی سابقه ای در کالیفرنیا بود.

تأثیر هر آتش‌سوزی به آتش‌سوزی‌هایی که در مجاورت محیط فعال هستند محدود نمی‌شود، بلکه می‌تواند صدها مایل تا جوامع دور که دود بر کیفیت هوا تأثیر می‌گذارد، گسترش یابد. به عنوان مثال، بیشاپ، کالیفرنیا، تقریباً ۵۵ مایل دورتر از کریک فایر در حالی که کلاغ پرواز می کند، در طرف مقابل محدوده سیرا نوادا قرار دارد. با توجه به شاخص کیفیت هوای NowCast، بعد از ظهر آن روز در Bishop، کیفیت هوا به دلیل دود خطرناک ارزیابی شد.

کیفیت هوای خطرناک

 

یک نقشه کیفیت دود و هوا تهیه کنید

ArcGIS Living Atlas of the World شامل فیدهای زنده معتبر و سایر محتوایی است که به شما کمک می کند درباره شرایط فعلی و پیش بینی شده دود و کیفیت فعلی هوا اطلاعات بیشتری کسب کنید. این مراحل را دنبال کنید تا نقشه کیفیت دود، آتش و هوای خود را در یک دقیقه، شاید کمتر بسازید.

مرحله ۱  – وارد حساب ArcGIS خود شوید و Map Viewer را باز کنید. دو راه برای اضافه کردن لایه ها از نوار ابزار محتوا (تاریک) وجود دارد:

(۱) روی  افزودن و سپس  مرور لایه ها کلیک کنید .

افزودن>مرور لایه ها

یا (۲) روی  Layers و سپس  Add layer کلیک کنید .

لایه اضافه کنید

مرحله ۲  –   از منوی کشویی لایه Add Living Atlas را انتخاب کنید.

جستجوی اطلس زنده

مرحله ۳  – برای یافتن لایه‌های منطبق از Living Atlas، “smoke” را در جستجو وارد کنید. لایه پیش بینی دود سرویس ملی آب و هوا را پیدا کرده   و روی (+) کلیک کنید تا آن را به نقشه اضافه کنید.

لایه اضافه کنید

نکته:  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر لایه، روی عنوان لایه کلیک کنید تا  جزئیات مورد را مشاهده کنید .

مشاهده جزئیات آیتم

از   جزئیات مورد  پیش‌بینی دود سرویس ملی آب‌وهوا، متوجه می‌شویم که منبع داده‌ها از پایگاه داده راهنمای دیجیتال ملی (NDGD) است. لایه فعال شده زمان، دود قابل مشاهده را در سراسر ایالات متحده برای ۴۸ ساعت آینده با افزایش ۱ ساعت نمایش می دهد. هر ۲۴ ساعت توسط سازمان هواشناسی ملی به روز می شود.

مرحله ۴  – “کیفیت هوا” را در جستجو وارد کنید  و لایه AirNow Air Quality Monitoring Site Data (Current) را پیدا  کنید و روی (+) کلیک کنید تا آن را به نقشه اضافه کنید.

لایه اضافه کنید

از  جزئیات مورد داده‌های سایت کیفیت هوای AirNow (در حال حاضر)  متوجه می‌شویم که منبع آژانس حفاظت از محیط‌زیست ایالات متحده (US EPA) است و هر ساعت به‌روزرسانی می‌شود.

 

نقشه کیفیت دود و هوا

تنها با چند کلیک، نقشه ای که کیفیت دود و هوا را نشان می دهد، ایجاد شده است.

نقشه کیفیت دود و هوا
مشاهده تصویر بزرگتر

از آنجایی که لایه پیش بینی دود سرویس ملی آب و هوا فعال است، می توانید یک نوار لغزنده زمان را در پایین نقشه نمایش دهید. در نوار ابزار تنظیمات (نور) در سمت راست، روی زمان کلیک کنید .

زمان

یک نوار لغزنده زمان در پایین نقشه ظاهر می شود. با استفاده از لغزنده زمان می‌توانید (الف) انیمیشن را پخش یا مکث کنید، (ب) فاصله زمانی لغزنده را تنظیم کنید، (ج) در فواصل زمانی به جلو یا عقب بروید، یا (د) گزینه‌های نوار لغزنده را باز کنید تا تنظیمات زمان را تنظیم کنید. سرعت پخش، بازه زمانی و نمایش زمان.

نوار لغزنده زمان

برای مشاهده پاپ آپ و کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیش بینی دود، روی چند ضلعی های دود کلیک کنید.

پاپ آپ پیش بینی دود

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط فعلی، روی ایستگاه‌های کیفیت هوا کلیک کنید تا پنجره بازشو باز شود.

پاپ آپ کیفیت هوا

 

نقشه خود را بهبود بخشید

با بیس مپ های مختلف آزمایش کنید تا ببینید کدام را بیشتر دوست دارید. شما می توانید شفافیت لایه و نمادها را تغییر دهید تا بر محتوای مورد نظر خود تأکید کنید. از افکت‌ها برای تأکید بر لایه‌ها یا تغییر نمایش آن‌ها استفاده کنید.

نقشه نشان داده شده در زیر از موارد زیر استفاده می کند:

  • نقشه پایه زمین با برچسب ها.
    • افکت های Sepia  و  Brightness & Contrast  روی لایه پایه World Hillshade اعمال می شوند.
  • Drop Shadow بر روی لایه مکان‌های AirNow اعمال شده است تا آن‌ها را پاپ کند.
  • Blur به لایه Smoke Forecast اعمال شده است زیرا چند ضلعی ها فقط تقریبی از مناطق دود واقعی هستند.

برای اطلاعات بیشتر، به  استفاده از جلوه ها مراجعه کنید .

دود و کیفیت هوا
مشاهده تصویر بزرگتر

به صورت اختیاری، لایه‌های اضافی مانند آتش‌سوزی‌های کنونی ایالات متحده، نقاط داغ و فعالیت آتش‌سوزی ماهواره‌ای  (VIIRS)،  یا  داده‌های ایستگاه باد و آب‌وهوای کنونی را اضافه کنید تا زمینه‌های بیشتری را فراهم کنید. از یکی از برنامه‌های فوری ArcGIS برای ایجاد برنامه‌ای استفاده کنید که تنها با چند کلیک بیشتر توسط هر کسی قابل استفاده باشد.

 

از آگاهی از کیفیت هوا استفاده کنید

Air Quality Aware یک برنامه Living Atlas است که برای ارائه اطلاعاتی در مورد شرایط فعلی کیفیت هوا در ایالات متحده به همراه تأثیرات بالقوه بر سلامت انسان طراحی شده است. از برنامه برای ایجاد یک نقشه کیفیت هوا برای هر مکانی در ایالات متحده استفاده کنید.

برای مشاهده شاخص کیفیت هوا (AQI)، از جمله ازن و ذرات معلق، در حال حاضر، امروز و فردا، روی مکانی در ایالات متحده کلیک کنید. پیش بینی ۷۲ ساعته وزش باد توسط سرویس ملی هواشناسی به همراه داده های جمعیتی و جمعیتی کلیدی نیز نمایش داده می شود.

آگاهی از کیفیت هوا
آگاه از کیفیت هوای آزاد

این برنامه شامل محتوای معتبر Living Atlas از برنامه EPA’s Air Now برای اطلاعات کیفیت هوای فعلی و آینده، پیش‌بینی‌های باد سرویس ملی آب‌وهوای NOAA و داده‌های جمعیتی از اداره سرشماری ایالات متحده در نظرسنجی جامعه آمریکایی است.

برای اطلاعات بیشتر، به دسترسی به آخرین اطلاعات کیفیت هوا و تأثیرات انسانی با Air Quality Aware مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما