فرم ها را در نقشه های میدانی ArcGIS بسازید

 

فرم ها را در نقشه های میدانی ArcGIS بسازید

 

ArcGIS Field Maps به کارگران سیار اجازه می دهد تا داده ها را جمع آوری کرده و با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود بازرسی انجام دهند. برای جمع‌آوری داده‌ها، کارگران سیار فرم‌هایی مانند فرم موجودی درختی نشان داده شده در زیر را پر می‌کنند.

در برنامه تلفن همراه Field Maps فرم دهید
در برنامه تلفن همراه Field Maps فرم دهید

می توانید با استفاده از برنامه وب Field Maps فرم ها را بسازید و سفارشی کنید. در اینجا پیکربندی نهایی برای همان فرم موجودی درختی به نظر می رسد.

فرم ساز در برنامه وب Field Maps
فرم ساز در برنامه وب Field Maps

قابلیت‌های ساخت فرم در برنامه وب Field Maps به شما امکان می‌دهد فرم‌های موجود را ویرایش کنید، و همچنین آنها را از ابتدا بسازید – به این معنی که می‌توانید بدون هیچ فیلد موجود، یک فرم برای یک لایه خالی شروع کنید. این پست وبلاگ اصول ساخت فرم در نقشه های فیلد را پوشش می دهد و به شما نشان می دهد که چگونه فرم هایی بسازید که هنگام جمع آوری داده ها در این زمینه واضح، سازماندهی شده و کار با آنها آسان باشد.

با یک لایه و یک نقشه شروع کنید

قبل از شروع ساخت فرم در Field Maps، حداقل به یک لایه قابل ویرایش و یک نقشه نیاز دارید. لایه‌ها ویژگی‌هایی را که کارگران سیار ایجاد و ویرایش می‌کنند در این زمینه ذخیره می‌کنند و پایه و اساس ایجاد یک فرم هستند. هنگامی که یک لایه قابل ویرایش به نقشه اضافه می کنید، می توانید فرم را در Field Maps پیکربندی کنید. هنگامی که کارگران سیار از فرم برای ارسال داده استفاده می کنند، آن اطلاعات در لایه به روز می شود.

در این پست وبلاگ، من در حال ایجاد فرمی برای یک پروژه موجودی درخت در ایالت مین هستم. من از ArcGIS Online برای ایجاد یک لایه Community Trees خالی استفاده کردم، آن را برای ویرایش فعال کردم و آن را به یک نقشه جدید Community Tree Inventory اضافه کردم.

لایه خالی به نقشه در Map Viewer اضافه شد
لایه خالی به نقشه در Map Viewer اضافه شد

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه آماده سازی لایه و نقشه برای جمع آوری داده ها، به مستندات زیر مراجعه کنید:

فرم ساز را باز کنید

پس از ایجاد نقشه ای که حاوی یک لایه قابل ویرایش است، نقشه را در Field Maps باز می کنید. می‌توانید از طریق راه‌انداز برنامه به Field Maps بروید و روی نقشه کلیک کنید، یا می‌توانید صفحه جزئیات مورد نقشه را مرور کنید و روی Open in Field Maps کلیک کنید .

نقشه را از Field Maps یا از صفحه مورد نقشه باز کنید
نقشه را از Field Maps یا از صفحه مورد نقشه باز کنید

صفحه نمای کلی نقشه باز می شود. از اینجا، روی صفحه Content کلیک کنید ، سپس لایه قابل ویرایش را برای پیکربندی فرم آن انتخاب کنید. فرم ساز باز می شود و شما آماده شروع ساخت فرم هستید.

فرم ساز با بوم فرم خالی
فرم ساز با بوم فرم خالی

عناصر فرم را اضافه کنید

عناصر فرم بلوک های سازنده فرم هستند و نوع اطلاعاتی را که کارگران سیار در این زمینه ارائه می دهند را مشخص می کنند. این عناصر در  لیست عناصر فرم  یافت می شوند .

لیست عناصر فرم
لیست عناصر فرم

سه دسته از عناصر فرم وجود دارد:

  • پایه – کارگران سیار اطلاعات متن، شماره، تاریخ یا بارکد را ارائه می دهند.
  • انتخاب – کارکنان سیار از لیستی از گزینه هایی که شما تعریف می کنید انتخاب می کنند.
  • چیدمان – عناصر را روی فرم سازماندهی کنید.

هر عنصر فرم اصلی و انتخابی به عنوان ورودی در فرمی ظاهر می شود که کارگران سیار در برنامه تلفن همراه Field Maps پر می کنند. برای افزودن یک عنصر فرم، می‌توانید روی آن دوبار کلیک کنید یا مانند شکل زیر آن را روی بوم فرم بکشید.

عناصر فرم را روی بوم فرم بکشید
عناصر فرم را روی بوم فرم بکشید

پیکربندی ویژگی های عنصر فرم

بعد از اینکه یک عنصر فرم را به بوم اضافه کردید، پنجره Properties ظاهر می شود. در اینجا، می‌توانید نحوه عملکرد و نمایش عنصر فرم در فرم را سفارشی کنید. ابتدا، نام عنصر را همانطور که در فرم ظاهر می شود با ارائه یک مقدار Display name تعیین می کنید.

نام نمایشی
نام نمایشی

هنگامی که عناصر فرم ذخیره می شوند، به عنوان فیلدها به لایه اضافه می شوند. به همین دلیل، باید نام، نوع و طول فیلد (اگر نوع رشته ای باشد) ارائه دهید. نام فیلد از نام نمایشی مشتق شده است (اما قابل تغییر است) و نوع فیلد از عنصر فرمی که انتخاب کرده اید مشتق شده است.

شما همچنین می توانید یک مقدار حداقل و حداکثر برای رشته ها ارائه دهید، تصمیم بگیرید که آیا عنصر مورد نیاز است یا خیر، و یک مقدار پیش فرض ارائه دهید.

ویژگی های عنصر فرم اضافی
ویژگی های عنصر فرم اضافی

اگر عنصر تاریخ را پیکربندی می‌کنید، می‌توانید محدوده تاریخ معتبری نیز تنظیم کنید. 

محدوده زمانی
محدوده زمانی

گزینه های قالب بندی باقی مانده به نوع عنصر فرمی که اضافه کرده اید بستگی دارد.

قالب بندی عناصر اساسی

عناصر اصلی فرم به کارگران سیار اجازه می دهد تا متن، اعداد، تاریخ و بارکدها را هنگام پر کردن فرم وارد کنند. برای این فرم موجودی درخت، عناصر زیر را برای جمع‌آوری اطلاعات کلی درباره هر درختی که جمع‌آوری می‌شود، اضافه می‌کنم:

  • نام کامل (متن – تک خطی)
  • تاریخ جمع آوری (تاریخ / زمان)
  • آدرس خیابان (متن – تک خطی)
  • ساختمان های اطراف (تعداد – عدد صحیح)
فرم با عناصر اساسی
فرم با عناصر اساسی

برای کمک به کارگران سیار برای تکمیل فرم در فیلد، متن کمکی را برای چند عنصر با استفاده از ویژگی های Description و Placeholder ارائه می کنم . برای عنصر نام کامل ، “نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید” را برای ویژگی Placeholder تایپ می کنم .

متن جای جای
متن جای جای

برای عنصر ساختمان‌های اطراف ، متن توضیحات را برای توضیح بیشتر اطلاعاتی که باید ارائه شود اضافه می‌کنم. «تعداد ساختمان‌ها را در فاصله ۲۰ فوتی درخت ارائه کنید» را تایپ می‌کنم. برای ویژگی Description

متن توضیحات
متن توضیحات

عناصر انتخاب قالب

عناصر فرم انتخاب به شما امکان می دهد فهرستی از مقادیری را که کارگران سیار هنگام ارائه داده در میدان انتخاب می کنند، تعریف کنید. ارائه مقادیر از پیش تعریف شده باعث صرفه جویی در زمان در این زمینه برای کارگران سیار می شود و ثبات داده ها را تضمین می کند. سه عنصر انتخابی وجود دارد که می توانید اضافه کنید:

  • جعبه ترکیبی – مقادیر نمایش داده شده در منوی کشویی را ارائه دهید.
  • دکمه های رادیویی — مقادیر نمایش داده شده به صورت دکمه را ارائه دهید.
  • سوئیچ – دو مقدار را که به عنوان یک سوئیچ نمایش داده می شود، ارائه دهید.

من با افزودن یک جعبه ترکیبی شروع می کنم که کارگران سیار می توانند از آن برای انتخاب شهری که در آن کار می کنند استفاده کنند. پس از وارد کردن نام نمایشی مورد نیاز و اطلاعات فیلد، روی ایجاد لیست کلیک می کنم .

لیست ایجاد کنید
لیست ایجاد کنید

پنجره فهرست مقادیر ظاهر می شود. در اینجا، مقادیری را که کارگران سیار می توانند انتخاب کنند، ارائه می دهید.

پنجره فهرست مقادیر
پنجره فهرست مقادیر

هر مقدار باید شامل یک برچسب باشد که در فرم نمایش داده می شود و یک کد که برای ذخیره مقدار در لایه استفاده می شود. اگر با ایجاد لیستی از مقادیر در ArcGIS Online یا ArcGIS Enterprise یا ایجاد یک دامنه ارزش کدگذاری شده در ArcGIS Pro آشنا هستید، این عملکرد یکسان است.

می توانید مقادیر را یکی یکی اضافه کنید، یا با آپلود یک فایل CSV که حاوی مقادیری است که می خواهید اضافه کنید، آنها را به طور خودکار پر کنید. از آنجایی که ۴۳۰ شهر در مین وجود دارد، یک فایل CSV حاوی این شهرها را آپلود می کنم. برای انجام این کار، فایل CSV را روی پنجره کشیده و رها می کنم.

برای پر کردن لیست مقادیر، یک CSV آپلود کنید
برای پر کردن لیست مقادیر، یک CSV آپلود کنید

هنگامی که فایل CSV آپلود می شود، تمام ۴۳۰ مقدار (با برچسب ها و کدها) اضافه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزودن لیستی از مقادیر، از جمله فایل CSV و کد مورد نیاز، به ایجاد فهرستی از مقادیر مراجعه کنید.

وقتی از لیست راضی شدم، روی انجام شد کلیک می کنم . من همچنین یک مقدار پیش‌فرض برای South Portland اضافه می‌کنم، زیرا می‌دانم که اینجا جایی است که بیشتر مجموعه‌های درختی انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود تا کارگران سیار مجبور نباشند هر بار که درخت جدیدی جمع‌آوری می‌کنند به این مقدار پیمایش کنند.

مقدار پیش فرض
مقدار پیش فرض

در مرحله بعد، من یک عنصر دکمه های رادیویی را اضافه می کنم تا نوع درخت جمع آوری شده را ثبت کنم. من همان مراحل عنصر جعبه ترکیبی را دنبال می کنم، با این تفاوت که این بار مقادیر نوع درختی را یکی یکی اضافه می کنم (زیرا فقط چهار عدد وجود دارد).

مقادیر را یکی یکی اضافه کنید
مقادیر را یکی یکی اضافه کنید

در نهایت، من یک عنصر سوئیچ اضافه می‌کنم تا بفهمم درخت روی زمین صاف است یا شیب. وقتی عنصر سوئیچ را اضافه می‌کنم، می‌توانم برچسب‌های آن را مستقیماً از پنجره Properties ویرایش کنم. من از Flat و Slope به عنوان گزینه استفاده خواهم کرد. کدها به‌طور خودکار برای هر مقدار سوئیچ ایجاد می‌شوند، اما اگر بخواهم با کلیک روی مدیریت کدها ، می‌توانم آن‌ها را مدیریت کنم . مقادیر پیش‌فرض برای عناصر سوئیچ مورد نیاز است، بنابراین مقدار پیش‌فرض Flat را نیز اضافه می‌کنم.

قالب بندی عنصر سوئیچ
قالب بندی عنصر سوئیچ

عناصر را با هم گروه کنید

گروه بندی عناصر فرم با هم به شما امکان می دهد بخش های جمع شونده را در فرم ایجاد کنید. این برای به حداقل رساندن میزان پیمایش کارگران سیار هنگام کار با تعداد زیادی از عناصر فرم مفید است.

برای این فرم، دو گروه ایجاد می کنم: یکی برای اطلاعات عمومی و دیگری برای اطلاعات مربوط به درخت. ابتدا عناصر گروه را به فرم اضافه می کنم و برای هر کدام یک نام نمایشی ارائه می کنم.

عناصر گروه را به فرم اضافه کنید
عناصر گروه را به فرم اضافه کنید

سپس، هر عنصر فرم را به گروه مناسب خود می کشم. من می توانم عناصر را یکی یکی بکشم یا از Ctrl + Click برای کشیدن چندین عنصر به طور همزمان استفاده کنم. عدد کنار نام گروه نشان دهنده تعداد عناصر موجود در آن است.

گروه حاوی عناصر فرم
گروه حاوی عناصر فرم

من همچنین می‌توانم تصمیم بگیرم که آیا هر گروه به‌طور پیش‌فرض در برنامه تلفن همراه Field Maps با غیرفعال کردن ویژگی حالت اولیه Expand جمع شود یا خیر . برای این مثال، من گروه اطلاعات درخت را به طور پیش فرض جمع می کنم.

حالت اولیه را گسترش دهید

در نهایت یک عنوان به فرم اضافه می کنم.

عنوانی را ارائه دهید

عنوان فرم باید نشان دهنده داده های جمع آوری شده باشد. می توانید از مقادیر فیلد در عنوان فرم استفاده کنید تا آن را با داده های جمع آوری شده مرتبط تر کنید. برای این مثال، عنوان فرم خود را Tree Inventory: و فیلد نوع درخت را اضافه می کنم. پس از جمع آوری، عنوان فرم با نوع درختی در نام آن ظاهر می شود.

مقدار فیلد را به عنوان فرم اضافه کنید
مقدار فیلد را به عنوان فرم اضافه کنید

بعد از اینکه عنوان را اضافه کردم، دکمه ذخیره را می زنم و فرم تکمیل می شود! در اینجا پیکربندی فرم نهایی به نظر می رسد:

پیکربندی فرم نهایی
پیکربندی فرم نهایی

فرم را در برنامه تلفن همراه Field Maps پر کنید

پس از ذخیره فرم خود، نقشه را به اشتراک بگذارید تا کارگران سیار بتوانند در برنامه تلفن همراه Field Maps به آن دسترسی داشته باشند. وقتی نقشه موجودی درخت جامعه را در نقشه های فیلد باز می کنم و شروع به جمع آوری داده می کنم، فرمی که پیکربندی کرده ام ظاهر می شود:

در برنامه تلفن همراه Field Maps فرم دهید
در برنامه تلفن همراه Field Maps فرم دهید

بیشتر بدانید

این پست وبلاگ شما را با اصول ساخت فرم در برنامه وب Field Maps آشنا کرد. فرم ساز شامل بسیاری از گزینه های اضافی برای سفارشی کردن فرم های هوشمند است، مانند افزودن عبارات محاسبه شده و اعمال نمای شرطی. برای آشنایی با روش‌های مختلف پیکربندی فرم‌ها در نقشه‌های فیلد، به مبحث راهنمای پیکربندی فرم مراجعه کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقشه های میدانی، به صفحه منابع نقشه های میدانی ArcGIS مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما