مقدمه ای بر Esri ArcGIS Online (AGOL)

مقدمه ای بر Esri ArcGIS Online (AGOL)

ویژگی ArcGIS Online AGOL

ArcGIS Online (AGOL) پلتفرم ابری Esri است

آیا تا به حال خواسته اید نقشه های تعاملی برای سازمان خود ایجاد کنید؟ برای دیدن همه دنیا چطور؟

با کمی تلاش، می توانید آنها را با استفاده از ArcGIS Online (AGOL) بسازید . رابط آن شما را با نقشه های پایه و لایه های داده ایجاد شده توسط جامعه جهانی مجهز می کند.

همچنین می توانید داده های خود را ذخیره کرده و از طریق AGOL برنامه بسازید. این به خودی خود پیامی قدرتمند با در نظر گرفتن موقعیت مکانی ارسال می کند.

اما چه کار دیگری می توانید انجام دهید؟ بیایید به آنچه که Esri ArcGIS Online می‌تواند به آن دست پیدا کند، نگاهی عمیق بیاندازیم.

فصل ۱٫ داده ها در ابر

ArcGIS Online کاربر را در ذهن نگه می دارد. برداشتن و ایجاد صحنه های وب دو بعدی و سه بعدی بسیار آسان است. زرادخانه کامل داده‌های جغرافیایی» چیزی کم‌گفته است.

هیچ کس واقعاً اندازه مخزن داده آنلاین ArcGIS GIS Esri را اندازه گیری نکرده است، اما مطمئناً این مخزن بزرگترین است که امروزه وجود دارد. با در نظر گرفتن همه موارد، حجم عظیمی از محتوا برای شما و سازمانتان به عنوان بخشی از Esri ArcGIS Online وجود دارد.

به عنوان مثال، یک جستجوی کوچک برای محیط، ۶۳۱۵ لایه داده را برای شما به ارمغان می آورد .

داده های آنلاین arcgis

این چیزهای بسیار قدرتمندی است زیرا انبار مبتنی بر ابر همچنان در حال گسترش است. مجموعه داده‌های مورد علاقه‌تان را ذخیره کنید زیرا در مورد جستجو و کشف است .

Esri به جمع‌آوری نهایی داده‌های GIS تبدیل شده است . به روز رسانی داده ها از منابع معتبر هرگز به کاربر نهایی آسیب نمی رساند.

… ناگفته نماند، نقشه های پایه به سادگی زیبا هستند. آنها راه زیادی را پیموده اند:

نقشه های پایه آنلاین arcgis

حالا با این همه داده چه کاری می توانید انجام دهید؟

فصل ۲٫ برنامه های کاربردی در زمینه

خوب، شما نمی توانید برای تلفن تاشوی دهه ۱۹۹۰ مادربزرگتان برنامه بسازید.

اما می‌توانید نقشه‌ها و برنامه‌های وب بسیار منظمی را برای گوشی هوشمند و مخاطبان هدف خود بسازید. و برای ایجاد آن نیازی نیست که یک نقشه کش یا برنامه نویس باشید، حتی اگر این مهارت ها بسیار مفید باشند.

صحنه های سه بعدی زیبا و واقعی در بیننده وب شما اکنون به واقعیت تبدیل شده است، مانند نقشه GPS که سرعت و ضربان قلب دوچرخه سوار را نشان می دهد. هنگام بالا رفتن از سربالایی، سرعت دوچرخه سواران به رنگ بنفش کم می شود و ضربان قلب مانند موشک فیروزه ای بالا می رود.

نقشه سه بعدی ضربان قلب

هیچ چیز بهتر از این نیست که مجله شخصی خود را روی نقشه داستان بگویید. مانند رمانی که نمی‌توانید آن را کنار بگذارید، نقشه‌های داستان با نشانک‌های موقعیت مکانی به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که گویی صفحه به صفحه کتاب داستان را مرور می‌کنید. به عنوان مثال، نقشه داستانی Introduction to Sea Ice با جزئیات کامل جرم آب یخ زده در اطراف هر یک از قطب های سیاره را توصیف می کند.

بیشتر بخوانید: ۱۵ نمونه نقشه وب و Webscene با فناوری پیشرفته با استفاده از API جاوا اسکریپت Esri

برای هر داده آگاه از زمان، برنامه لغزنده زمان می تواند داده ها را برای دوره های زمانی خاص فیلتر کند. این می تواند نشان دهد که چگونه زمین لرزه ها در یک منطقه در طول زمان افزایش یافته اند یا پوشش زمین چگونه تغییر کرده است. مانند یک کپسول زمان، ابزارهای جاسوسی و سوایپ قالب‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند در تاریخ سفر کنید. با نقشه وب نیویورک Spyglass ، می توانید از شهر نیویورک ۱۸۳۶ و امروز جاسوسی کنید.

نقشه تاریخ نیویورک

چه بخواهید داده های خود را با نمایه های ارتفاعی، نماها یا مسیرهای مسیر کاوش کنید، Esri ArcGIS Online یک برنامه برای شما دارد. برای کسانی که به آمار در مناطق خاص نیاز دارند، الگوی راه حل داشبورد Summary Viewer راه حل شماست.

فصل ۳٫ طراحی نقشه های وب

آموزش گام به گام نقشه های وب AGOL

در این فصل، آموزش مقدماتی نحوه ایجاد نقشه ها و صحنه های وب در AGOL را به شما ارائه می دهیم.

مرحله ۱٫ وارد حساب ArcGIS Online خود شوید

اگر می خواهید یک نقشه وب تعاملی با ArcGIS Online ایجاد کنید، باید یک حساب کاربری ایجاد کنید . پس از تأیید حساب شما، می توانید با ابزارهای ساخت نقشه های وب، صحنه ها و برنامه ها در ArcGIS Online تعامل برقرار کنید.

پس از کمی انتظار، باید به ArcGIS Online خود وارد شوید.

ورود آنلاین arcgis

مرحله ۲٫ یک نقشه وب ایجاد کنید

گام بعدی شروع به ایجاد نقشه وب، صحنه وب یا برنامه است. اما چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

نقشه وب: نقشه وب یک نمایشگر دو بعدی ساده برای داده های جغرافیایی است. این داده های دو بعدی می توانند بردارهایی مانند نقاط، خطوط یا چندضلعی باشند. و حتی می تواند شامل جداول یا رستر باشد.

صحنه های وب: صحنه وب نوعی نمایشگر سه بعدی است. به طور کلی، دو نوع صحنه محلی و جهانی هستند. برای صحنه های محلی، منطقه مطالعه مانند یک محله کوچک است. اما برای صحنه های جهانی، منطقه مطالعه بسیار بزرگتر است مانند یک قاره یا اقیانوس.

برنامه وب: در نهایت، یک برنامه وب راهی برای سفارشی کردن نقشه های وب یا صحنه های وب شما است. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید با استفاده از API جاوا اسکریپت Esri، یک نقشه داستان بسازید، داده ها را جمع آوری/ویرایش کنید یا عملکردهای اساسی مانند این ۱۵ نقشه وب پیشرفته و نمونه صحنه وب را اضافه کنید.

بیایید با ایجاد یک نقشه وب ساده شروع کنیم. اما می توانید همان مراحل زیر را برای صحنه های وب اعمال کنید.

نقشه وب آنلاین ArcGIS را انتخاب کنید

مرحله ۳٫ عنوان و برچسب را اضافه کنید

ساده ترین گزینه ایجاد یک نقشه وب اولیه است. اگر این گزینه را انتخاب کنید، باید یک عنوان و برچسب ارائه دهید.

هنگامی که این مورد را ارائه کردید، ناگهان یک نقشه وب خالی در مرورگر شما ظاهر می شود. این رابط برای نحوه ایجاد نقشه وب شما است. در تصویر زیر، برخی از ابزارهای مهم برای شروع را فهرست می کنیم.

رابط نقشه وب آنلاین ArcGIS

مرحله ۴٫ نقشه پایه را تغییر دهید

نقشه پایه پیش فرض “نقشه پایه توپوگرافی” است. اما می توانید نقشه پایه را با انتخاب منوی کشویی تغییر دهید. برای مثال، نقشه‌های پایه برای «تصاویر جهان»، «زمین»، «خیابان‌ها» و «اقیانوس‌ها» وجود دارد.

نقشه های پایه آنلاین arcgis

در این مثال، نقشه پایه «بوم خاکستری تیره» را انتخاب می کنیم.

مرحله ۵٫ داده ها را به نقشه وب خود اضافه کنید

به جای یک نقشه وب ساده که فقط یک نقشه پایه دارد، باید داده ها را به آن اضافه کنیم. و یکی از دلایلی که ArcGIS Online بسیار خوب است این است که کاربران می توانند به نقشه های وب خود دسترسی داشته باشند و به مقدار باورنکردنی داده اضافه کنند.

هنگامی که روی “افزودن دکمه” کلیک می کنید، چندین گزینه برای افزودن داده وجود دارد.

جستجو برای لایه ها: وقتی لایه ها را جستجو می کنید، این پایگاه داده عظیم ابری به عنوان بخشی از ArcGIS Online است. شما می توانید هر چیزی را که شامل معتبر و غیرمعتبر باشد را در اینجا پیدا کنید (پس مراقب باشید). در حال حاضر، بیش از ۵۰۰۰۰۰ لایه وجود دارد.

ADD LAYER FROM WEB: این گزینه نحوه ارجاع آنلاین خدمات وب است. این معمولاً به شکل خدمات REST است که باید به آن اشاره کنید.

افزودن لایه از فایل: اگر داده های خود را در رایانه شخصی خود دارید، می توانید داده ها را به صورت فایل شیپ فشرده، CSV، TXT، GPX یا GeoJSON اضافه کنید.

استفاده از یادداشت های نقشه: به این ترتیب می توان نقشه وب را با اشکال اصلی علامت گذاری کرد. به عنوان مثال، AGOL دارای الگوهای یادداشت نقشه برای زیرساخت ها، رویدادهای مدنی و درخواست های شهروندان است.

در نقشه خود، رویدادهای زلزله را با استفاده از “جستجوی لایه ها” اضافه کرده ایم. رویدادهای زلزله به صورت نقاط نارنجی برجسته می شوند.

نقشه وب آنلاین ArcGIS زلزله

فصل ۴٫ اشتراک گذاری و همکاری

در نهایت می توانید نقشه وب خود را به اشتراک بگذارید. پس از کلیک بر روی دکمه اشتراک‌گذاری، می‌توانید افرادی را که می‌توانند نقشه را مشاهده کنند، تغییر دهید. اگر می‌خواهید تمام دنیا ببینند، می‌توانید کادر را برای همه انتخاب کنید.

از طرف دیگر، می توانید نقشه را با یک پیوند ساده به اشتراک بگذارید. اما اگر می خواهید نقشه وب خود را در یک وب سایت جاسازی کنید، کدی را برای نحوه انجام این کار ارائه می دهد. به خاطر داشته باشید که افراد تنها زمانی می توانند به نقشه شما دسترسی داشته باشند که آن را عمومی کنید.

اگر می خواهید یک برنامه وب بسازید، باید با یک الگو شروع کنید.

ایجاد برنامه وب جدید

به عنوان مثال، قالب spyglass دستورالعمل های گام به گام را ارائه می دهد.

مراحل برنامه وب spyglass

داده های خود را از رایانه شخصی خود آپلود کنید . از طرف دیگر، می توانید یک وب سرویس یا داده را از ArcGIS Online انتخاب کنید.

داده ها را اضافه کنید

نقشه های پایه خود را انتخاب کنید، نمادها را تغییر دهید، پاپ آپ ها را سفارشی کنید و به اشتراک بگذارید. همانطور که می بینید، ArcGIS Online به مهارت های برنامه نویسی صفر نیاز دارد زیرا قالب هایی در دسترس شما هستند که می توانید فوراً شروع کنید.

واقعاً به همین سادگی است.

سفارشی سازی برنامه وب سطح بعدی

در ArcGIS Online، می‌توانید با استفاده از یک الگو یا با استفاده از Experience Builder برنامه‌هایی ایجاد کنید .

اما Experience Builder چیست؟

اگر می‌خواهید نقشه‌های وب خود را سفارشی کنید، Experience Builder یک نوع رابط با کشیدن و رها کردن برای سفارشی کردن برنامه‌های وب خود بدون کد است. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام ویجت‌ها در برنامه شما قرار گیرند، مانند این برنامه وب EPA که ویجت‌هایش را در سمت چپ و بالا سمت راست دارد.

برنامه ساز وب epa

به دلیل منوهای ویجت مشابه، معمولاً می توانید یکی را با دیدن یکی تشخیص دهید. اما همانطور که سازنده برنامه وب به تکامل خود ادامه می دهد، می توانید انتشار ویجت های پردازش جغرافیایی را برای خودکارسازی کارهای یکنواخت مانند برش دادن شروع کنید. تصور کنید که!

سخت به نظر می رسد؟ نگران نباش چون اینطور نیست

 

برنامه esri crowdsource

 

در نهایت، اگر گروه‌های صحرایی دارید که داده‌ها را جمع‌آوری/ویرایش می‌کنند، ArcGIS Online یک ورودی «ژئوفرم» در بالای Esri Collector ارائه می‌کند. اگر می‌خواهید این برنامه میدانی را آزمایش کنید، آن را به صورت رایگان در فروشگاه Play Android یا Apple App Store دانلود کنید.

اگر برای دریافت بازخورد نیاز به جمع‌سپاری یا ایجاد نظرسنجی دارید، ArcGIS Online یک برنامه آماده برای استفاده برای آن دارد. باز هم، این نیاز به برنامه‌نویسی ندارد و فقط به پیکربندی اولیه با برنامه گزارشگر جمع‌سپاری نیاز دارد.

حالا، اگر بخواهید همه چیز را در یک صفحه وب شخصی سازی کنید، چطور؟

می‌توانید با ArcGIS API برای جاوا اسکریپت ۳ و ۴ قدمی جلوتر بردارید با استفاده از کمی جاوا اسکریپت، می توانید از داده های ذخیره شده در پورتال آنلاین ArcGIS یا سرور ArcGIS خود استفاده کنید. ArcGIS JavaScript API 4 به شما این امکان را می دهد که صحنه های وب سه بعدی با امکانات کامل بسازید و هزاران تن دیگر را برای ایجاد یک تجربه کاربری عالی بسازید. اما در این مورد، مهارت های برنامه نویسی مورد نیاز است .

این نقشه وب آسیاب بادی WebGL فقط نوک کوه یخ است. در یک محیط سه بعدی واقعی، این صحنه وب مزرعه بادی تمام قسمت های متحرک یک آسیاب بادی را با جهت گیری و سرعت چرخش تیغه نشان می دهد. این از یک سرویس زنده است، پس چقدر جالب است؟

رندر esri webgl

فصل ۵٫ امنیت داده ها

وقتی مجموعه‌ای از داده‌های ArcGIS Online (یا داده‌های خصوصی خودتان) را احتکار کردید ، می‌توانید آن را فقط با سازمان خود به اشتراک بگذارید یا آن را برای دیدن جهانیان منتشر کنید.

اگر شما مدیر سازمان خود هستید، می توانید کنترل را برای افراد و محتوا تعیین کنید.

داده های عمومی یا خصوصی خود را در موارد دلخواه خود ذخیره کنید… با ابزارهای اشتراک گذاری و همکاری ایمن آن، می توانید داده های خود را با سازمان خود یا کل جهان به اشتراک بگذارید.

سازمان شما می‌تواند گروه‌هایی ایجاد کند و به آن‌ها بپیوندد که دسترسی کنترلی به مواردی که به‌صورت عمومی یا درون گروه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند، داشته باشد.

این همه چیز هیجان انگیز است.

قابلیت های ArcGIS Online تقریباً نامحدود به نظر می رسد زیرا پیشرفت های جدیدی مانند Esri Insights به طور منظم در حال ظهور هستند.

فقط لمس سطح با ArcGIS Online

وقت آن رسیده است که برخی از نقشه های وب را خودتان بسازید. همانطور که در این آموزش مشاهده می کنید، می توانید به راحتی کار کنید و با استفاده از AGOL به راحتی نقشه های وب ایجاد کنید.

در این آموزش، نقشه پایه را تغییر دادیم، داده های ذخیره شده در فضای ابری را اضافه کردیم و آن را به عنوان یک نقشه عمومی به اشتراک گذاشتیم. اکنون می‌توانید صحنه‌های وب سه بعدی تعاملی یا برنامه‌های سفارشی‌شده را برای خودتان آزمایش کنید.

قدرت GIS اکنون با ArcGIS Online برای کاربران با تمام سطوح مهارت آنلاین است.

Esri ۶۰ روز سخاوتمندانه برای امتحان رایگان با ۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی فرصت می‌دهد. با این حال، محدودیتی در تعداد ویژگی هایی که می توانید آپلود کنید دارد.

به طور کلی، Esri زمان و تلاش زیادی را برای ساختن این محصول برای هر کاربر نهایی سرمایه‌گذاری کرده است. زمان آن فرا رسیده است که در جایی که اعتبار وجود دارد، اعتبار قائل شویم، و این یک برنده بزرگ در کتاب های ما است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما