زمین آمار چیست؟


زمین آمار و کاربرد آن در GIS چیست؟

زمین آمار چیست

اهمیت زمین آمار چیست؟

زمین آمار مطالعه آمار با تمرکز بر اطلاعات مکانی و زمانی است . هدف مدل سازی و یافتن الگوهای پدیده های جغرافیایی است.

رشته زمین آمار طیف گسترده ای از موضوعات آماری مکانی مانند:

 • نیمه متغیر برای توصیف الگوی فضایی در داده ها
 • کریجینگ برای پیش بینی فضایی
 • خطای استاندارد برای اندازه گیری عدم قطعیت در مورد مقادیر نمونه برداری نشده

زمین آمار یک زمینه مطالعاتی در حال رشد است که ما در معدن، مطالعات آب و هوا، علوم خاک و بیشتر زمینه های زیست محیطی از آن استفاده می کنیم.

 

چرا از زمین آمار استفاده کنیم؟

سه ابزار اصلی که زمین آمار ارائه می دهد عبارتند از:

 • نیمه واریوگرام برای مدل کردن رابطه بین تمام جفت نقاط.
 • مدل سازی کریجینگ برای پیش بینی مقادیر در مکان های نمونه برداری نشده.
 • خطای استاندارد برای اندازه گیری اطمینان در مقادیر نمونه برداری نشده.

به عنوان مثال، اگر نمونه های خاک در مکان های خاص دارید، زمین آمار می تواند به این نوع سوالات پاسخ دهد:

 • میزان رطوبت خاک پیش بینی شده در مکان های نمونه برداری نشده چقدر است؟
 • پیش بینی فضایی برای مقدار رطوبت خاک چقدر مطمئن است؟

این با تکنیک های درون یابی قطعی مانند وزن دهی فاصله معکوس (IDW) متفاوت است ، جایی که فقط مکان های ناشناخته را تخمین می زند.

به طور کلی، IDW از یک تابع توان از پیش تعریف شده استفاده می کند. سپس، نتیجه همان می شود که هست. اما به شما نمی گوید چقدر اعتماد به نفس دارید.

IDW Power 2

ابزارها و موضوعات زمین آمار

نیمه واریوگرام ها

زمین‌آمار ابزارهای توصیفی مانند نیم‌واریوگرام‌ها را برای شناسایی روندهای اساسی در پدیده‌های فضایی فراهم می‌کند. طبق قانون اول جغرافیای توبلر ، چیزهای نزدیک تر نسبت به چیزهای دورتر به هم مرتبط هستند. این همچنین ایده اصلی برای مفهوم خودهمبستگی فضایی است .

Semivariogram تمام جفت داده ها را بر اساس فاصله نمودار می کند. مشاهدات نزدیک به هم همبستگی بالاتری دارند. اما در یک فاصله (محدوده) مشخص، دیگر رابطه ای بین نقاط نزدیک به هم وجود ندارد.

نیمه واریوگرام با ناگت، دامنه و آستانه

Semivariogram رابطه را تا زمانی که به آستانه برخورد می کند، نشان می دهد، جایی که نمونه های بیشتر دیگر همبستگی ندارند. هدف برازش یک تابع ریاضی است که روند را در نیم‌واریوگرام شما مدل می‌کند.

به عنوان مثال، شما می توانید یک نیم متغیری را انتخاب کنید که:

 • کروی
 • گرد
 • نمایی
 • گاوسی
 • خطی
انواع مدل های کریجینگ - کروی، دایره ای، نمایی، گاوسی و خطی

درون یابی کریجینگ

“کریجینگ” یک تکنیک درونیابی است که از ارتباط فضایی بین نمونه‌ها برای پیش‌بینی مقادیر در مکان‌های نمونه‌برداری نشده استفاده می‌کند. تفاوت اصلی آن در این است که می‌توان آن را با استفاده از تابع ریاضی، به دست آمده از “سمی وریوگرام” بسازید.

در اینجا انواع مختلف کریجینگ موجود در زمین آمار آورده شده است:

Co-Kriging: روش Co-Kriging با استفاده از متغیرهای مرتبط، پیش‌بینی را با دقت بالاتری ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، برای پیش‌بینی تغییرات باران در مناطق کوهستانی، ارتفاع را به عنوان یک متغیر کمکی، با مقادیر باران ارتباط داده و با روش Co-Kriging، پیش‌بینی دقیق‌تری انجام می‌دهیم.

بیزی کریجینگ تجربی (EBK): تجربه کریجینگ بیزی (EBK) می‌تواند با درمان واریانس‌های محلی به طور جداگانه به شما کمک کند. این تکنیک به جای داشتن یک واریانس مشابه تا حد زیادی، کریجینگ را به عنوان یک فرآیند زیربنایی جداگانه در مناطق مختلف انجام می‌دهد. هنوز هم کریجینگ انجام می‌شود، اما به صورت محلی و با توجه به ویژگی‌های مربوط به هر منطقه.

کریجینگ جهانی: متد کریجینگ جهانی، آنالیز سطح دریفت را با متد کریجینگ معمولی و حسابداریِ روندها، ترکیب کرده است. این روش کریجینگ، ابزاری قوی برای پیش‌بینی تحولات فرایندی است که با استفاده از آن می‌توان به سادگی نوسانات ناگهانی و تبدیلات در فرایندهای تولیدی و… را تشخیص داد. در این روش، مقداری به نام “دریفت”، به صورت پیوسته و دائمی تغییر می‌کند. درصورتی که سطح دریفت به پایین یا بالا تغییر کند، فعالیت‌های پردازشی که در گذشته به درستی انجام می‌شد، دیگر قابل اعتماد نیستند و باید اصلاح شوند. به کمک متد کریجینگ جهانی، می‌توان در صورت رخ دادن این حوادث، به سرعت و به‌روزرسانی‌های لازم را اعمال کرد و فرایند تولیدی را بدون نقص و تاخیر ادامه داد. در کل، این روش می‌تواند بهبود روند فعالیت‌های تولیدی و کاهش هزینه‌های ناشی از توقف و تعطیلی خطوط تولیدی را داشته باشد.

کریجینگ اندیکاتور: اندیکاتور کریجینگ، فرایندی است که برای تحلیل داده‌های دو حالته (۰ و ۱) مانند دسته‌بندی سلول‌های شهری و غیرشهری، استفاده می‌شود. در این روش، اطلاعاتی از نقشه‌ها و داده‌های جغرافیایی استفاده می‌شود تا به تفکیک شهری و غیرشهری بودن هر نقطه بپردازد. این روش قابلیت بسیار خوبی برای پردازش داده‌های جغرافیایی دارد و به صورت گسترده در تحلیل داده‌های مکانی و جغرافیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

احتمال کریجینگ: یک روش پیش‌بینی است که از داده‌های باینری، مانند کریجینگ نشانگر، استفاده می‌کند و نقاطی را که قبلاً در داده‌ها مشاهده نشده‌اند را برای یک سری از برش‌ها تخمین می‌زند. این نمونه، مدل پیش‌بینی فضایی کریجینگ را نشان می‌دهد.

سطح درونیابی کریجینگ

خطای استاندارد

زمین‌آمار به‌عنوان یک ابزار سودمند، اطمینان ما را درمورد صحت نتایج نمونه‌برداری نشده را با استفاده از یک نقشه‌ی خطای استاندارد، به‌دست می‌دهد. این نقشه، معیاری برای ارزیابی احتمال درست ‌بودن پیش‌بینی درازمدت است.

همچنین خطای استاندارد، ارزیابی قدرت نمونه‌گیری و کیفیت مدل‌تان را به‌دست می‌دهد. با مقایسه‌ی مقادیر واقعی و پیش‌بینی شده و با استفاده از باقی‌مانده‌ها، این نقشه برایمان عدم قطعیت را ارزیابی می‌کند.

در کل، با کاهش تعداد مشاهدات، استاندارد خطا بالاتر می‌رود. اما درصورتی‌که خطای استاندارد به یک حد بحرانی برسد، واریوگرام می‌تواند به ما درتجزیه و تحلیل داده‌ها کمک کند.

روندهای کریجینگ

کاربردها و موارد استفاده

زمین‌آمار در ابتدا برای صنعت معدن به منظور برآورد و مدیریت منابع معدنی و معدنی توسعه داده شده بود.

اما اکنون، زمین‌آمار برای انواع مختلفی از پدیده‌های فضایی با تنوع محلی کاربرد دارد.

برای مثال، از آن برای پیش‌بینی آب و هوا، بررسی آلودگی هوا و سایر پدیده‌های جوی استفاده می‌کنیم.

همچنین، با استفاده از زمین‌آمار، ویژگی‌ها و شیمی خاک را در همه مقیاس‌های مختلف ارزیابی می‌کنیم.

علاوه بر این، زمین‌آمار برای تعیین فراوانی ماهی در شیلات و جمعیت پایدار نیز به کار می‌رود.

این رشته مطالعاتی نوظهور در زمینه مهندسی، ژئوفیزیک و اکثر پدیده‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی زمین آمار

مدل داده های مکانی و عدم قطعیت

پیش‌بینی و مدل‌سازی پدیده‌های فضایی از طریق مشاهدات دنیای واقعی همیشه ممکن یا عملی نیست. به طور خلاصه، ArcGIS Geostatistical Analyst دستوراتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از داده های نمونه، سطوح بهینه را تولید کنید و پیش‌بینی موثری برای تصمیم گیری بهتر داشته باشید.

این امکانات به ویژه برای تجزیه و تحلیل داده های جوی، کشف منابع نفت و معدن، تجزیه و تحلیل زیست محیطی، کشاورزی دقیق و مطالعات ماهی و حیات وحش مفید بوده و کاربران می توانند از آنها بهره ببرند.

از طرف دیگر، در ArcGIS Geostatistical Analyst، از ابزار های مختلفی برای تعیین سطح بهترین درونیابی داده ها استفاده می‌شود که به من اجازه می‌دهد تا از آنها به طور موثر استفاده کنم.

داده های خود را کاوش کنید

پسوند ArcGIS Geostatistical Analyst مجموعه ای از ابزارهای تعاملی را برای بررسی بصری داده های شما قبل از تجزیه و تحلیل ارائه می دهد. این ابزار به شما امکان می دهد:

 • توزیع داده های خود را بررسی کنید و به دنبال موارد پرت باشید (هیستوگرام، QQ Plots)
 • به دنبال روندهای سیستماتیک در داده های خود باشید (تحلیل روند)
 • تنوع و خوشه های محلی را کاوش کنید (نقشه Voronoi)
 • تجسم همبستگی فضایی درون و بین مجموعه داده ها (Semivariogram/Cross-Covariance Clouds)

پیش بینی های دقیق ایجاد کنید

هنگامی که داده ها ناقص هستند یا در معرض خطا هستند، ArcGIS Geostatistical Analyst یک چارچوب احتمالی برای کمی کردن عدم قطعیت ها ارائه می دهد. سطوح را از داده های نمونه با استفاده از این روش های درون یابی ایجاد کنید:

 • وزن معکوس فاصله
 • توابع مبتنی بر شعاعی
 • چند جمله ای های جهانی و محلی
 • Kriging برای داده های دقیق و برای داده های آلوده به خطا
 • کوکریجینگ (نسخه چند متغیره مدل های کریجینگ فوق الذکر)
 • مدل های همسانگرد یا ناهمسانگرد

ارزیابی و ارزیابی کنید

عملکرد مدل های خود را با استفاده از عیب یابی زیر ارزیابی کنید.

 • اعتبار سنجی متقابل برای بررسی کیفیت مدل
 • اعتبارسنجی برای بررسی کیفیت پیش‌بینی
 • نتایج اعتبارسنجی متقابل چندین مدل را مقایسه کنید
 • نمایش مقدار پیش بینی شده در مکان نما (MapTips)

شبیه سازی تحقق ها

برای انجام تجزیه و تحلیل ریسک، چندین نسخه از یک سطح را بسازید. با شبیه‌سازی زمینه‌آماری، سطوح متعددی تولید می‌شود که پدیده واقعی را با ارائه مقادیر مختلف، تقلید می‌کند. این شیوه، برای تجزیه و تحلیل ریسک، تصمیم‌گیری اقتصادی و سایر تخمین‌های مرتبط با عدم قطعیت، به تحلیل‌گران مبنایی آگاهانه برای تصمیم‌گیری می‌دهد. از این رو، بائید این مباحث را در نظر گرفته و در تحلیل‌های خود به کار ببرید.

سطوح خود را اصلاح و زیباتر کنید

با بهبود و اشتراک گذاری سطوح خود، توانایی تصمیم گیری خود را بهبود بخشید. برای رسیدن به سطوح پیشرفته، می توانید از روش هایی مانند کانتور، شبکه های معمولی و سایه بانی تپه ها استفاده کنید. نتیجه پیش بینی خود را به صورت خطوط کانتور، چند ضلعی، شطرنجی یا به عنوان یک لایه که حاوی پارامترهای مدل استفاده شده برای روش های نمایش، ذخیره کنید. به این ترتیب می توانید نتایج تحلیلی خود را به صورت بهتری برای دیگران بازنمایی کنید.

 

تجزیه و تحلیل داده های مکانی اکتشافی

با استفاده از نمونه‌های اندازه‌گیری شده از یک منطقه، تحلیلگر زمین‌آماری برای ایجاد پیش‌بینی دقیق برای سایر مکان‌های ارزیابی نشده در همان منطقه به‌کار گرفته شده است. از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی اکتشافی به‌همراه تحلیلگر زمین‌آماری برای بررسی ویژگی‌های آماری داده‌ها مثل تنوع داده‌های مکانی، وابستگی به داده‌های مکانی و روندهای جهانی استفاده ‌شده است.

در مورد این مثال، برای بررسی خواص اندازه‌گیری ازن در ایستگاه‌های پایش در کوه‌های کارپات از تعدادی از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی اکتشافی استفاده ‌شده است. در اینجا درک صحیحی از آمار داده‌های اندازه‌گیری شده و روابط آن‌ها به‌وسیله ابزارهای زمین‌آماری که به‌صورت اختصاصی برای داده‌های مکانی ساخته شده‌اند، بسیار مهم و ضروری است.

کاربرد تحلیلگر زمین آماری برای کوه های کارپات
کاربرد تحلیلگر زمین آماری برای کوه های کارپات

مدل سازی نیم متغیری

تجزیه و تحلیل زمین آماری داده ها در مراحل زیر انجام می شود:

 • مدل سازی نیم متغیری یا کوواریانس برای تجزیه و تحلیل خواص سطح
 • کریجینگ

در تحلیلگر زمین آماری، تعدادی روش کریجینگ برای ایجاد سطح وجود دارد که شامل کریجینگ معمولی، ساده، جهانی، شاخص، احتمال و کریجینگ منفصل می‌باشند. در اینجا، دو مرحله اصلی برای تجزیه و تحلیل داده‌های زمین آماری بیان شده است. در ابتدا، الگوی کوواریانس/نیمه‌متغیره جادوگر برای تلفیق یک مدل با داده‌های دمای زمستان در ایالات متحده به کار گرفته شد. در نهایت، از این مدل برای ایجاد نقشه توزیع دما استفاده شده است.

برنامه تحلیلگر زمین آماری برای دمای زمستان
برنامه تحلیلگر زمین آماری برای دمای زمستان

پیش بینی سطح و مدل سازی خطا

تحلیلگر زمین آماری قادر است با استفاده از انواع مختلفی از لایه های نقشه، از جمله نقشه های پیش بینی، نقشه های کمیت، نقشه های احتمال و نقشه های خطای استاندارد پیش بینی، تولید شود. یکی از کاربردهای تحلیلگر زمین آماری، تهیه نقشه پیش بینی سطوح آلودگی خاک رادیوسزیوم در کشور بلاروس پس از حادثه نیروگاه هسته ای چرنوبیل استفاده شده است. این نشان می دهد که مزایای استفاده از تحلیلگر زمین آماری در تولید نقشه های متنوع و دقیق در زمینه های مختلف، مشخص است. در این راستا، نقشه های پیش بینی، کمیت، احتمال و خطای استاندارد پیش بینی، می تواند از ابزارهای مؤثری برای تصویرسازی اطلاعات جمع آوری شده بر روی نقشه باشند.

برنامه تحلیلگر زمین آماری برای آلودگی رادیوسزیوم
برنامه تحلیلگر زمین آماری برای آلودگی رادیوسزیوم

نقشه برداری آستانه

نقشه‌های احتمال، برای پیش‌بینی محلی که مقداری از یک آستانه بحرانی فراتر می‌رود، تهیه می‌شوند. در مثال زیر، مکان‌هایی که به رنگ نارنجی تیره و قرمز نشان داده شده‌اند، محل‌هایی هستند که احتمال بالایی برای فراتر رفتن از محدوده حداکثر مجاز (آستانه بحرانی) آلودگی رادیوسیوم در توت‌های جنگلی وجود دارد. لذا این نقشه به عنوان ابزاری مؤثر برای پیش‌بینی محل‌های دارای میزان آلودگی بیشتر و استفاده از آن‌ها برای حفظ سلامت محیط زیست، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد تحلیلگر زمین آماری برای آستانه آلودگی رادیوسزیوم
کاربرد تحلیلگر زمین آماری برای آستانه آلودگی رادیوسزیوم

اعتبارسنجی و تشخیص مدل

داده های ورودی می توانند به دو دسته تقسیم شوند. یکی از این دسته ها می تواند برای توسعه مدلی برای پیش بینی استفاده شود. در نتیجه، مقدار پیش بینی شده با مقادیر شناخته شده در دیگر قسمت های داده ها با استفاده از ابزار اعتبار سنجی مقایسه می شوند.

در پایین، ابزار جادوگر اعتبار سنجی را مشاهده می کنید که برای ارزیابی مدل پیش بینی مواد آلی برای یک مزرعه در ایلینوی توسعه یافته، مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید، لازم است دقت لازم را در تحلیل نتایج داشته باشید.

برنامه تحلیلگر زمین آماری برای مواد آلی در ایلینوی
برنامه تحلیلگر زمین آماری برای مواد آلی در ایلینوی

پیش بینی سطح با استفاده از کوکریجینگ

کوکریجینگ، یک روش پیشرفته مدل سازی سطح است که در تحلیلگر زمین آماری مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند برای بهبود پیش‌بینی سطح یک متغیر اولیه با در نظر گرفتن متغیرهای ثانویه استفاده شود، شرط آن است که متغیرهای اولیه و ثانویه همبستگی فضایی داشته باشند.

در مثال زیر، از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده فضایی اکتشافی برای کشف همبستگی فضایی بین ازن (متغیر اولیه) و دی‌اکسید نیتروژن (متغیر ثانویه) در کالیفرنیا استفاده شده است. به دلیل همبستگی فضایی متغیرهای مورد بررسی، کوکریجینگ می‌تواند از داده‌های دی‌اکسید نیتروژن در زمان نقشه‌برداری ازن استفاده کند تا بهبودی در پیش‌بینی‌ها دست یابد.

برنامه تحلیلگر زمین آماری برای ازن در کالیفرنیا
برنامه تحلیلگر زمین آماری برای ازن در کالیفرنیا

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما