دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(پردازش لایه های نقشه رستری)

دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(پردازش لایه های نقشه رستری)

پردازش لایه های نقشه رستری

فایل نقشه ای که باز خواهید کرد دارای لایه های نقشه ای است که شامل نقشه های رستری از سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) برای ارتفاع رقومی با استفاده از مجموعه داده های ارتفاعی ملی (نقش برجسته NED، ۱/۳ ثانیه قوس) و کاربری زمین از پوشش ملی زمین مجموعه داده در سال ۲۰۰۶ است. همه نقشه های رستری در سیستم مختصات خود مستطیل شکل هستند، اما شما از مرز پیتسبورگ به عنوان یک ماسک استفاده خواهید کرد تا سلول های خارج از مرز آن رنگ نداشته باشند و بنابراین نامرئی باشند و سلول های داخل رنگ های اختصاص داده شده خود را داشته باشند. علاوه بر این، از لایه NED برای ایجاد یک لایه سایه تپه استفاده خواهید کرد که ظاهری سه بعدی از توپوگرافی را فراهم می کند که توسط یک خورشید مصنوعی روشن می شود. قرار دادن تپه در زیر لایه کاربری زمین و شفافیت بخشی به لایه کاربری، نمایشی جذاب و آموزنده را ایجاد می کند.

اطلاعات لایه نقشه رستری را بررسی کنید

 1. Tutorial11-1.mxd را از پوشه Maps باز کنید.

لایه نقشه برداری به نام OHCA (ایست قلبی خارج از بیمارستان) تعداد حملات قلبی در یک دوره پنج ساله به ازای هر بلوک سرشماری است که در خارج از بیمارستان ها رخ داده است که در آن کمک افراد ناظر به دلیل موقعیت مکانی امکان پذیر بوده است.

 1. فایل نقشه را در پوشه Chapter11 MyExercises ذخیره کنید.

در مرحله بعد، اطلاعات لایه های رستری را بررسی خواهید کرد.

 1. در فهرست مطالب، روی ned_pgh راست کلیک کرده و روی Properties > زبانه منبع کلیک کنید.

می توانید در خصوصیات Columns and Rows ببینید که این نقشه رستری دارای ۲۱۰۶ ستون و ۱۹۸۴ ردیف است (و بنابراین بیش از چهار میلیون سلول نمایش داده می شود). همچنین می توانید در اطلاعات Cell Size ببینید که سلول ها مربع هستند، ۹۰٫۷ فوت در یک طرف. این لایه هنوز چندان جذاب یا آموزنده نیست، اما پس از تبدیل آن به یک لایه سایه تپه در آموزش بعدی این پست خواهد بود.

 1. به پایین اسکرول کنید تا خصوصیات Statistics را ببینید.

هر سلول یا پیکسل دارای یک مقدار واحد است – ارتفاع بالاتر از میانگین سطح دریا، در این مورد فوت – که به عنوان یک عدد ممیز شناور ذخیره می شود. آمار ارتفاع بیش از حد شامل میانگین ۳۲۳٫۷ فوت، حداقل ۲۰۶٫۹ فوت و حداکثر ۴۴۳٫۲ فوت است.

 1. پنجره Properties را لغو کنید.

 

عوارض لایه LandUse_Pgh را بررسی کنید. در ویژگی‌های مرجع فضایی توجه کنید که این یک لایه پیش‌بینی‌شده است که از یک برجستگی برای قاره ایالات متحده استفاده می‌کند (به همین دلیل است که وقتی ArcGIS آن را به طرح‌ریزی صفحه حالت محلی می‌فرستد، لایه کج می‌شود). همچنین در اطلاعات Raster Information توجه کنید که اندازه سلول تقریباً مشابه NED است، ۳۰ متر یا ۹۸٫۴ فوت در یک طرف، و این مقادیر اعداد صحیح مربوط به دسته‌های کاربری زمین هستند.

محیط رستری را تنظیم کنید

در مرحله بعد، باید محیطی را برای استفاده از ابزارهای ArcGIS Spatial Analyst تنظیم کنید. هر بار که از یکی از ابزارها استفاده می کنید، ArcMap به طور خودکار تنظیمات محیطی را اعمال می کند و در نتیجه در زمان و تلاش شما صرفه جویی می کند. ابتدا باید افزونه Spatial Analyst را روشن کنید، این همان کاری است که در مرحله ۱ انجام خواهید داد.

 1. روی Customize > Extensions > Spatial Analyst در > Close کلیک کنید.
 2. در نوار منو، روی Geoprocessing > Environments > Raster Analysis کلیک کنید (شاید مجبور باشید در پنجره تنظیمات محیط به پایین اسکرول کنید)، و همانطور که در تصویر نشان داده شده است، همانطور که در زیر برای اندازه سلول و Pittsburgh برای Mask نشان داده شده است، تایپ کنید یا انتخاب کنید.

۳٫روی OK کلیک کنید.

اکنون Spatial Analyst به طور خودکار از پیتسبورگ به عنوان ماسک استفاده می کند و لایه های رستری با سلول هایی در ۵۰ فوت در یک طرف می سازد. واحد در این مورد فوت است زیرا طرح قاب داده به صورت صفحه حالت در فوت است.

استفاده از زمین را با استفاده از ماسک استخراج کنید

ArcGIS Desktop می تواند بسیاری از فرمت های فایل رستری یا تصویری را نمایش دهد. لایه کاربری زمین در فایل نقشه شما یک تصویر TIFF است که از وب سایت USGS دانلود شده است. برای پردازش لایه، باید آن را به فرمت Esri تبدیل کنید، که این کار را با استخراج بخش مستطیلی که وسعت پیتسبورگ است و ذخیره آن در یک پایگاه جغرافیایی فایل انجام خواهید داد. در همان زمان، از مرز پیتسبورگ به عنوان یک ماسک برای نمایش سلول‌ها فقط در محدوده پیتسبورگ استفاده خواهید کرد.

 1. در نوار منو، روی Windows > Search کلیک کنید. تایپ کنیدخروجی گرفتن در جعبه متن جستجو، Enter را فشار دهید و بر روی Extract by Mask (Spatial Analyst) کلیک کنید تا آن ابزار باز شود.
 2. همانطور که در تصویر نشان داده شده است، با LandUse_Pgh.tif برای رستری ورودی، پیتسبورگ برای رستری ورودی یا داده های ماسک ویژگی،LandUsePittsburghبرای رستری خروجی تایپ یا انتخاب کنید.

این یکی از معدود ابزارهایی است که شما را وادار به انتخاب ماسک می کند، حتی اگر ماسک را در تنظیمات محیطی تنظیم کنید.

 1. روی OK کلیک کنید. پنجره جستجو را ببندید.
 2. در فهرست محتویات، تمام لایه ها به جز OHCA و LandUsePittsburgh را خاموش کنید.
 3. روی LandUsePittsburgh راست کلیک کرده و روی Zoom To Layer کلیک کنید.

ArcMap به LandUsePittsburgh یک رمپ رنگ دلخواه داد، اما در مرحله بعد یک فایل لایه اضافه می کنید تا به درستی نماد نقشه رستری جدید باشد.

 1. روی LandUsePittsburgh راست کلیک کنید، روی Properties > Tab Symbology > دکمه Import کلیک کنید. ، به پوشه Data > SpatialAnalyst بروید، روی LandUse.lyr > Add کلیک کنید و روی OK > OK کلیک کنید.

نقشه به دست آمده آموزنده و جذاب است. به عنوان مثال، شما می توانید توسعه با تراکم بالا را در امتداد رودخانه های پیتسبورگ مشاهده کنید، و می توانید ببینید که خوشه های مکان های حمله قلبی در مناطق توسعه یافته هستند. در آموزش بعدی، نقشه را با دادن ظاهری سه بعدی، با استفاده از سایه تپه بر اساس لایه NED، حتی بهتر خواهید کرد.

 1. فایل نقشه خود را ذخیره کنید.

 

LandUseShaler را از LandUse_Pgh با استفاده از لایه Shaler به عنوان ماسک استخراج کنید و آن را به عنوان LandUseShaler در \EsriPress\GIST1\MyExercises\Chapter11\Chapter11.gdb\ ذخیره کنید. با استفاده از LandUse.lyr لایه جدید را نمادین کنید. پس از اتمام، تمام لایه های Shaler را خاموش کنید و دوباره به لایه پیتسبورگ zoomکنید. نکته: برای انجام این کار باید روی Geoprocessing > Environments > Raster Analysis کلیک کنید و ماسک را به Shaler تغییر دهید. ابزار Extract کار نمی کند مگر اینکه این تغییر را انجام دهید، حتی اگر Shaler را به عنوان ماسک در ابزار انتخاب کنید. پس از اتمام خروجی، حتما ماسک تجزیه و تحلیل رستر را به پیتسبورگ برگردانید. سند نقشه خود را ذخیره کنید و تمام لایه های نقشه Shaler را در فهرست مطالب خاموش کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما