دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(مسیریابی وسایل نقلیه از انبارها به نقاط تقاضا)

دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(مسیریابی وسایل نقلیه از انبارها به نقاط تقاضا)

مسیریابی وسایل نقلیه از انبارها به نقاط تقاضا

مصرف‌کنندگان می‌خواهند محصولات محلی (میوه‌ها، غلات و سبزیجات) را در خواربارفروشی‌های خود خریداری کنند، اما خواربارفروشی‌ها نمی‌توانند مستقیماً محصولات خود را از کشاورزان محلی دریافت کنند، زیرا ممکن است حجم کمی از محصولی که یک کشاورز به‌طور نامنظم در مقابل حجم بالای محصول به طور قابل اعتماد داشته باشد. مواد مورد نیاز فروشگاه ها بسیار پرهزینه است و ابهامات زیادی برای خواربارفروشی های بزرگ وجود دارد که نتوانند از بسیاری از کشاورزان منفرد تحویل بگیرند. راه حل این است که انبارهای تجمیعی را فراهم کنیم که از کشاورزان، بزرگ و کوچک، تحویل می گیرند و سپس کامیون ها را به فروشگاه های مواد غذایی تحویل می دهند. این فقط نوعی مشکل برای الگوریتم مسیریابی وسیله نقلیه تحلیلگر شبکه است. هزینه های انبارهای تحویل محصول به فروشگاه های مواد غذایی را به حداقل می رساند. همانطور که خواهید دید:

شروع کنید

فرض کنید که Food Hub Collaborative به دنبال یک انبار تجمع محصولات در سانفرانسیسکو است و قصد دارد از حداکثر چهار کامیون حمل بار با ظرفیت بارگیری ۲۰۰۰۰ پوند برای تامین بیش از ۴۰ فروشگاه عمده مواد غذایی سانفرانسیسکو با رشد محلی استفاده کند. تولید کردن. برای اهداف برنامه ریزی، شما فرض می کنید که در نهایت همه خواربارفروشی ها مشتریانی با تقاضاهای معمولی بر اساس حجم فروش خواهند بود. به این ترتیب می توانید تعیین کنید که کدام یک از دو انبار جایگزین بهترین است و آیا تعداد چهار کامیون مناسب است یا خیر.

 1. Tutorial 12-5.mxd را از پوشه Maps باز کنید و از نشانک Service Area استفاده کنید.

۲٫فایل نقشه را در پوشه Chapter12 MyExercises ذخیره کنید.

۳٫در صورت لزوم، روی Customize > Extensions کلیک کنید، روی Network Analyst و روی Close کلیک کنید. همچنین روی Customize > Toolbars > Network Analyst کلیک کنید.

انبارها و سفارشات را اضافه کنید

شما مدل مسیریابی خودرو را انتخاب می‌کنید و سپس نقاط تسهیلات و تقاضا را بارگیری می‌کنید. شما Sushi Umi را انتخاب کرده و از آن به عنوان انبار استفاده خواهید کرد. بعداً، شرکت بازرگانی ایالات متحده را به عنوان یک سایت جایگزین امتحان خواهید کرد.

 1. انبار Sushi Umi را با ابزار Selection در نوار ابزار Tools انتخاب کنید.
 2. در نوار ابزار Network Analyst، روی Network Analyst کلیک کرده و New Vehicle Routing Problem را انتخاب کنید. پنجره Network Analyst را باز کنید.
 3. در پنجره Network Analyst، روی Depots کلیک راست کنید، روی Load Locations کلیک کنید و همانطور که در تصویر نشان داده شده است، تایپ یا انتخاب کنید.انبارهای SFGroceryبرای بارگیری از۹:۰۰:۰۰برای TimeWindowStart1 و۵:۰۰:۰۰برای TimeWindowEnd1.

TimeWindowStart1 و TimeWindowEnd1 ساعات کار برای انبار هستند. برای Sushi Umi، ساعت ۹:۰۰ صبح تا ۵:۰۰ بعد از ظهر است

 1. روی OK کلیک کنید.
 2. بر روی Orders کلیک راست کرده و روی Load Locations کلیک کنید. SFGroceryStores را برای قسمت Load From انتخاب کنید و فرم را با انتخاب هایی که در تصویر نشان داده شده است، با آدرس برای نام، ServiceTime برای ServiceTIME، TimeStart1 برای TimeWindowStart1، TimeEnd1 برای TimeWindowEnd1 و ۰ برای MaxViolationTime1 تکمیل کنید. اگرچه فیلد در تصویر نشان داده نشده است، به پایین بروید و Demand for DeliveryQuantities را انتخاب کنید.

حل‌کننده به نام‌های منحصربه‌فردی برای هر نقطه سفارش نیاز دارد، بنابراین شما از Address استفاده می‌کنید، که منحصربه‌فرد است در حالی که نام تکرار می‌شود زیرا فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم نام دارند. فیلد ServiceTime اطلاعاتی را در مورد مدت زمان توقف (در چند دقیقه) در یک فروشگاه مواد غذایی برای رسیدن به اسکله تخلیه، تخلیه و بازگشت به مسیر تحویل ارائه می دهد. TimeWindowStart1 و TimeWindowEnd1 پنجره زمانی را ارائه می دهند که طی آن یک فروشگاه مواد غذایی تحویل را می پذیرد. هر فروشگاه دارای یک پنجره از ۹:۰۰ صبح تا ۵:۰۰ بعد از ظهر است. مقدار پیش فرض ۰ برای MaxViolationTime1 نشان می دهد که پنجره های زمانی قابل نقض نیستند. در نهایت، DeliveryQuantities تعداد پوند یک سفارش برای هر فروشگاه است.

 1. روی OK کلیک کنید.

این ۴۳ سفارش را به خواربارفروشی ها اضافه می کند تا در مسیر تحویل قرار گیرند.

اضافه کردن مسیرها

برخی از جزئیات برای ویژگی های مسیرها و کامیون ها مورد نیاز است. یعنی ظرفیت و هزینه های کامیون های عملیاتی. خوشبختانه می توانید یک مسیر (و کامیون) ایجاد کنید و سپس آن را برای سه کامیون دیگر کپی و جایگذاری کنید زیرا Food Hub Collaborative چهار کامیون جدید و یکسان خواهد داشت. سپس الگوریتم مسیریابی خودرو چهار بهترین مسیر را برای پاسخگویی به تقاضا ایجاد می کند.

 1. در پنجره Network Analyst، روی Routes کلیک راست کرده و روی Add Item کلیک کنید.
 2. ویژگی‌ها را از جدول نشان داده شده انتخاب یا تایپ کنید (پرونده‌ها را با مقدار پیش‌فرض یا Null از جدول حذف کنید).
ویژگی مقدار شرح
نام کامیون_۱ نام کامیون
StartDepotName سوشی اومی کامیون در این انبار حرکت می کند
EndDepotName سوشی اومی کامیون در این انبار به پایان می رسد
Earliest StartTime ۰۸:۰۰ کامیون می تواند از ساعت ۸ صبح بارگیری را شروع کند
LatestStartTime ۰۸:۰۰ کامیون باید از ساعت ۸:۰۰ صبح حرکت کند
ظرفیت ها ۲۰۰۰۰ ظرفیت کامیون بر حسب پوند
CostPerUnitTime ۰٫۴۰ راننده کامیون ۲۴ دلار در ساعت دستمزد می گیرد، بنابراین هزینه ۲۴/۶۰ دلار در دقیقه = ۰٫۴۰ دلار در دقیقه است.
CostPerUnitDistance ۱٫۲۵ هزینه سوخت، استهلاک کامیون، نگهداری، لاستیک و غیره در هر مایل
MaxTotalTime ۳۹۰ شیفت کاری برای یک راننده ۸ ساعت است، اما کل زمان کار ۶٫۵ ساعت یا ۳۹۰ دقیقه است.
 1. روی OK کلیک کنید.
 2. در پنجره Network Analyst روی Truck_1 کلیک راست کرده و روی Copy کلیک کنید. روی Routes (1) کلیک راست کرده و سه بار روی Paste کلیک کنید.
 3. برای تغییر نام، سه نسخه Truck _1 را به نام های کامیون_۲،کامیون _۳، وکامیون_۴ویرایش کنید.

خصوصیات را برای مشکل مسیریابی تنظیم کنید

طبق معمول Network Analyst، در مرحله بعد تنظیمات تجزیه و تحلیل را انتخاب خواهید کرد.

 1. روی دکمه Properties در پنجره Network Analyst > زبانه Analysis Settings کلیک کنید.
 2. همانطور که در تصویر نشان داده شده است، با TravelTime (دقیقه) برای مشخصه زمان، متر (متر) برای مشخصه فاصله، دوشنبه برای روز هفته، غیرمجاز برای دور برگردان در اتصالات، خط مستقیم برای نوع شکل خروجی، و انتخاب کنید. استفاده از سلسله مراتب بدون علامت.

۳٫روی OK کلیک کنید.

مشکل مسیریابی را حل کنید

اکنون خواهید دید که آیا چهار کامیون می توانند تقاضا را برآورده کنند یا خیر.

 1. روی دکمه حل در نوار ابزار Network Analyst کلیک کنید.
 2. روی Routes کلیک راست کرده و با دسته‌بندی‌ها > مقادیر منحصربه‌فرد با استفاده از Name برای فیلد Value و عرض = ۲ برای نمادهای خط نمادگذاری کنید.

بدیهی است که چهار کامیون برای پاسخگویی به این سطح از تقاضا کافی است، زیرا تمام ۴۳ فروشگاه مواد غذایی اختصاص داده شده است. در مرحله بعد، بیایید نگاهی به سطح استفاده از هر کامیون و هزینه ها بیندازیم.

 1. در پنجره Network Analyst در قسمت Routes، روی Truck_1 دوبار کلیک کنید تا پنجره Properties باز شود.

برای مشاهده نتایج مسیریابی به پایین اسکرول کنید. این کامیون تنها به ۱۹۹٫۸ دقیقه از ۳۹۰ موجود در روز نیاز داشت، تنها حدود ۶ مایل را در مجموع ۱۲٫۸ دقیقه رانندگی کرد و در ساعت ۱۱:۲۰ صبح به پایان رسید. ، ۳۵۰ و ۳۷۱ دقیقه از روز کاری هر کدام. شاید سه کامیون برای انجام کار کافی باشد.

اضافه کردن مجدد مسیر

 1. در پنجره Network Analyst کلیک راست کرده و Truck_4 را حذف کنید.
 2. روی Route Renewals (0) در پنجره Network Analyst کلیک راست کرده و روی Add item کلیک کنید.
 3. انتخاب کنید یا به صورت زیر تایپ کنید.

این به Truck_1 اجازه می‌دهد تا در مدت زمان تخمینی ۳۰ دقیقه به انبار بازگردد و دوباره بارگیری کند و سپس دوباره به بیرون برود تا یک مسیر را تمام کند.

 1. روی OK کلیک کنید. به همین ترتیب، دو مورد دیگر از جمله دو کامیون دیگر را به Route Renewals اضافه کنید.
 2. روی OK کلیک کنید و دوباره حل کنید.

این باعث می شود سه کامیون تقریباً امکان پذیر باشد و تنها دو فروشگاه تحویل نگیرند. راننده کامیون ۱ ۳۸۸ دقیقه کار می کند، راننده کامیون ۲ ۳۵۵ دقیقه کار می کند، و راننده کامیون ۳ ۳۸۲ دقیقه کار می کند – نزدیک به ۳۹۰ دقیقه موجود در یک روز کاری معمولی. هر فروشگاهی هر روز سفارشی ندارد، بنابراین ممکن است سه کامیون کافی باشد. محدودیت محدود MaxTotalTime (390 دقیقه) است، بنابراین سعی کنید این پارامتر را به ۷ ساعت در روز × ۶۰ دقیقه در ساعت = ۴۲۰ دقیقه افزایش دهید.

 1. در قسمت Routes در پنجره Network Analyst، روی Truck_1 دوبار کلیک کنید و MaxTotalTime را روی ۴۲۰ تنظیم کنید. به همین ترتیب، همین کار را برای دو کامیون دیگر انجام دهید و دوباره حل کنید.

اکنون همه خواربارفروشی ها می توانند تحویل داشته باشند.

 1. فایل نقشه خود را ذخیره کنیدمقایسه با برآوردهای زمان سفر چقدر خوب یا بد هستند؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما