دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(ساخت یک فایل پایگاه داده جغرافیایی )

دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(ساخت یک فایل پایگاه داده جغرافیایی )

ساخت یک فایل پایگاه داده جغرافیایی

یک پایگاه داده جغرافیایی فایل ساده و انعطاف پذیر است، زیرا صرفا مجموعه ای از فایل ها در یک فولدر است. با این وجود، یک فایل پایگاه داده جغرافیایی، ساختار و سازماندهی قدرتمندی را برای داده های مکانی فراهم می کند. برای ساخت و نگهداری یک پایگاه جغرافیایی فایل، ArcCatalog، به یک برنامه کاربردی خاص نیاز دارید که در مرحله بعد از آن استفاده می کنید. برخی از عملکردهای ArcCatalog در پنجره ArcMap Catalog نیز موجود است. پنجره Catalog به شما این امکان را می دهد که بیشتر کارهای ابزار داده را در حالی که در ArcMap هستید بدون باز کردن برنامه کاربردی جداگانه ArcCatalog انجام دهید.

ArcCatalog را باز کنید

 1. در نوار ابزار windows، روی Start > ArcGIS > ArcCatalog 10.8.x کلیک کنید.
 2. روی دکمه Connect To Folder کلیک کنید در نوار ابزار استاندارد، پوشه و درخت واره فایل را در زیر Computer for EsriPress گسترش دهید، روی نماد پوشه GIST1 کلیک کنید تا آن را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید.

مهم است که دکمه Connect To Folder را به خاطر بسپارید. برای پوشه و درخت فایلی که در ArcCatalog استفاده می‌کنید ریشه می‌دهد و دسترسی به فایل‌ها را فراهم می‌کند.

در پایگاه داده جغرافیایی یک فایل جدید ایجاد کنید

در حالی که فایل های پایگاه داده جغرافیایی فقط یک پوشه هستند، باید آنها را با استفاده از ArcCatalog یا Catalog ایجاد کنید. Windows Explorer یا Computer، در حالی که قادر به ایجاد یک پوشه هستند، نمی توانند یک پایگاه جغرافیایی فایل بسازند.

 1. در پانل درخت کاتالوگ، Folder Connections، EsriPress > GIST1 و پوشه MyExercises را گسترش دهید.
 2. روی پوشه Chapter4 کلیک کنید تا محتویات آن (اکنون خالی) در پنل سمت راست ArcCatalog نمایش داده شود.

۳٫روی Chapter4 در panel سمت چپ کلیک راست کرده و New > File Geodatabase را کلیک کنید.

۴٫نام را از  gdbبه New File Geodatabase.gdb تغییر دهید.

ArcCatalog یک فایل پایگاه داده جغرافیایی ایجاد می کند که می توانید آن را با کلاس های عوارض، جداول مستقل و سایر اشیاء پر کنید. کلاس های ویژگی لایه های نقشه ای هستند که در یک پایگاه داده جغرافیایی ذخیره می شوند.

سپس، لایه‌های نقشه را در قالب فایل شیپ به عنوان کلاس‌های ویژگی به پایگاه داده‌های جغرافیایی فایل جدید خود وارد می‌کنید.

وارد کردن شکل فایل ها

Shapefile یک فرمت فایل Esri قدیمی است که بسیاری از تامین کنندگان داده های مکانی هنوز برای توزیع لایه های نقشه از آن استفاده می کنند. ArcCatalog به شما این امکان را می دهد که شکل فایل ها و سایر قالب های لایه نقشه را به یک پایگاه داده جغرافیایی فایل وارد کنید.

 1. در پانل سمت راست ArcCatalog، روی Chapter4.gdb راست کلیک کنید، روی Import > Feature Class (چندین) کلیک کنید.

گزینه import multiple راحتی وارد کردن چندین ویژگی را به طور همزمان و همچنین نام‌گذاری خودکار کلاس‌های عوارض خروجی با نام فایل‌های شکل را فراهم می‌کند.

 1. در کادر محاوره‌ای Feature Class to Geodatabase (چندین)، روی دکمه مرور در سمت راست قسمت Input Features کلیک کنید، به Data > MaricopaCounty بروید، برای باز کردن آن پوشه دوبار کلیک کنید، کلید SHIFT را پایین نگه دارید و tl_2010_04013_cousub10.shp را انتخاب کنید. و tl_2010_04013_tract10.shp.
 2. روی افزودن کلیک کنید.

این عمل tl_2010_04013_cousub10.shp و tl_2010_04013_tract10.shp را به پانل ورودی اضافه می کند.

 1. روی OK کلیک کنید.

ArcCatalog فایل های شکل را به پایگاه داده های جغرافیایی فایل وارد می کند.

 1. در درخت catalog، پوشه Chapter4 و Chapter4.gdb را گسترش دهید تا کلاس‌های ویژگی وارد شده را ببینید.

یک جدول داده را وارد کنید

اگر در وارد کردن برگه CensusData$ از CensusData.xlsx مشکل دارید (که در مورد برخی از رایانه ها صدق می کند)، باید CensusData.xlsx را در مایکروسافت اکسل باز کنید، برگه CensusData$ را به عنوان متن خروجی واردکنید و فایل متنی را به عنوان ردیف های ورودی به جای صفحه گسترده اضافه کنید.

 1. روی پایگاه داده جغرافیایی فایل Chapter4 کلیک راست کنید، سپس روی Import > Table (Single) کلیک کنید.
 2. در کادر گفتگوی جدول به جدول، روی دکمه مرور در سمت راست ردیف های ورودی کلیک کنید، به پوشه Data > MaricopaCounty بروید، روی CensusData.xlsx > افزودن > CensusData$ > افزودن کلیک کنید.

اگر در وارد کردن جدول اکسل مشکل دارید، به جای آن یک فایل با مقدار جدا شده با کاما، CensusData.csv، را از همان پوشه کپی، ذخیره و وارد کنید.

 1. داده های سرشماری در قسمت جدول خروجی تایپ کنید

پانل نقشه میدانی که فیلدهای داده وارد شده را فهرست می کند ممکن است متفاوت باشد.

 1. روی OK کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما