دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(ایجاد نقشه های نقطه ای و چندضلعی با استفاده از ویژگی های کمی)

 

دوره آموزش کاربردی نرم افزار Arc GIS10.8(ایجاد نقشه های نقطه ای و چندضلعی با استفاده از ویژگی های کمی)

ایجاد نقشه های نقطه ای و چندضلعی با استفاده از ویژگی های کمی

شما نمی توانید تغییرات مداوم در نقاط یا چند ضلعی ها را نشان دهید. چشم انسان به سادگی نمی تواند تغییرات نسبتاً زیادی در عناصر گرافیکی ایجاد شود را تشخیص دهد. به طور کلی، شما باید یک ویژگی عددی را به طبقات منظم تقسیم کنید، مشابه کاری که برای ایجاد نمودار میله‌ای برای یک ویژگی عددی انجام می‌دهید. هر نوار دارای یک مقدار حداقل و حداکثر ویژگی برای طرفین خود است. به طور سنتی، حداقل مقدار در نوار گنجانده می شود، اما حداکثر در نوار بعدی به سمت راست می رود. تنها چیزی که برای نمادسازی ویژگی های نقشه نیاز است مجموعه ای از حداکثر مقادیر برای کلاس ها است که به آنها مقادیر شکست می گویند.

یک فایل نقشه باز کنید

 1. Tutorial2-2.mxd را از پوشه Maps باز کنید.

ArcMap نقشه‌ای را باز می‌کند که لایه‌های شهرهای ایالات متحده، ایالات متحده و شهرستان‌های ایالات متحده اضافه شده است. شما از این لایه ها برای ایجاد نقشه های choropleth و نقطه مدرج استفاده می کنید.

 1. فایل نقشه را به عنوان Tutorial2-2.mxd در پوشه Chapter2 ذخیره کنید.

ساخت نقشه choropleth از واحدهای مسکونی خالی به تفکیک شهرستان ها

نقشه choropleth از پر کردن رنگ در چند ضلعی ها برای نمایش مقادیر صفت عددی استفاده می کند. به طور کلی، افزایش مقدار رنگ، یا تیرگی پر کردن رنگ، در یک سطح شیب دار رنگی نشان دهنده مقادیر افزایش یا کاهش است. در این تمرین، از داده‌های سرشماری ایالات متحده برای ایجاد نقشه‌های choropleth برای واحدهای مسکونی خالی به تفکیک شهرستان با استفاده از روش طبقه‌بندی کوانتیل استفاده خواهید کرد. Natural breaks (Jenks) روش طبقه بندی پیش فرضی است که ArcMap از آن استفاده می کند، اما شما به ندرت از این روش استفاده می کنید. Natural breaks از یک الگوریتم برای خوشه‌بندی مقادیر صفت عددی در گروه‌ها، با مرزهای کلاس‌های تعریف‌کننده گروه‌ها استفاده می‌کند. شما معمولاً روش های دیگری را برای طبقه بندی داده های خود انتخاب می کنید.

 1. در پنجره Table Of Contents، روی US Counties کلیک راست کرده و روی Properties > Tab Symbology کلیک کنید.
 2. در پانل نمایش، روی مقادیر > رنگ‌های درجه‌بندی شده کلیک کنید.
 3. برای مقدار در زیر فیلدها، روی خالی کلیک کنید.

این تعداد کل واحدهای مسکونی خالی بر اساس شهرستان از سرشماری سال ۲۰۱۰ است. برچسب ها مقادیر موجود در ستون VACANT را منعکس می کنند.

 1. روی سطح شیب دار رنگ سفید به سیاه کلیک کنید.

این ششمین Ramp رنگی از پایین است.

 1. روی دکمه Classify کلیک کنید، Quantile را برای طبقه بندی انتخاب کنید، ۵ را به عنوان تعداد کلاس ها انتخاب کنید و OK را کلیک کنید.
 2. روی Label کلیک کنید و روی Format Labels کلیک کنید.

۷٫بر روی Numeric در زیر Category کلیک کنید، ۰ را برای تعداد ارقام اعشاری در بخش Rounding تایپ کنید و کادر نمایش هزاران جداکننده را انتخاب کنید.

۸٫روی OK > OK کلیک کنید.

یک نقشه نقطه درجه بندی شده از شهرهای ایالات متحده بر اساس جمعیت ایجاد کنید

نقشه‌های نقطه‌ای مکان‌های داده یا رویدادها را با استفاده از نشانگرهای نقطه نشان می‌دهند. به عنوان یک شیء ریاضی، یک نقطه مساحت ندارد، اما برای دیدن یک نقطه روی نقشه باید از یک نشانگر نقطه با مساحت استفاده کنید، جایی که نقطه در مرکز نشانگر قرار دارد. در تمرین بعدی، یک نقشه نقطه ای ایجاد می کنید که شهرهای بزرگ ایالات متحده (جمعیت ۲۰۰۷ بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر) را به عنوان نقاطی با نشانگرهای درجه بندی شده نشان می دهد. هر چه نشانگر بزرگتر باشد، جمعیت بیشتر است.

 1. در پنجره Table Of Contents، روی US Cities کلیک راست کرده و روی Properties > Tab Symbology کلیک کنید.
 2. در پانل نمایش، روی مقادیر > نمادهای خواص کلیک کنید.
 3. POP2007 را برای مقدار زیر فیلدها کلیک کنید.
 4. روی دکمه Symbol Selector در زیر Template کلیک کنید، نماد Circle 2 را انتخاب کنید، Mars Red را به عنوان رنگ انتخاب کنید و OK را کلیک کنید.
 5. روی دکمه Classify کلیک کنید، Quantile را برای طبقه بندی انتخاب کنید، ۵ را به عنوان تعداد کلاس ها انتخاب کنید و OK را کلیک کنید.
 6. روی عنوان Label کلیک کنید، روی Format labels و روی Numeric در زیر Category کلیک کنید.
 7. عدد ۰ را برای گرد کردن تعداد ارقام اعشاری تایپ کنید و کادر نمایش هزاران جداکننده را انتخاب کنید. روی OK کلیک کنید.
 8. روی OK کلیک کنید.

این نقشه شهرهای ایالات متحده را با جمعیت کم تا زیاد در مقایسه با شهرستان های ایالات متحده با بیشترین تعداد واحدهای مسکونی خالی نشان می دهد. آیا به نظر می رسد شهرهایی با جمعیت بالا بیشترین واحدهای مسکونی خالی را دارند؟ یک نقشه سفارشی به پاسخ به این سوال کمک می کند.

 1. فایل نقشه خود را ذخیره کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما