درک مقیاس نقشه در محیط Arcmap


 

تعریف مقیاس چیست؟ مقیاس رابطه ای است که ویژگی نشان داده شده روی نقشه با اندازه واقعی خود در کلمه واقعی دارد

همه نقشه‌ها نمایش‌های مدل‌سازی شده‌ای از دنیای واقعی هستند و بنابراین هنگام نقشه‌برداری، اندازه ویژگی‌ها کاهش می‌یابد.

به عبارت دیگر، مقیاس اندازه گیری میزان کاهش یک ویژگی نقشه برداری شده نسبت به همتای واقعی خود در زمین است.

نمایش مقیاس روی نقشه

همه نقشه ها دارای نشانگر مقیاس نقشه خواهند بود. هدف از مقیاس نشان دادن رابطه فاصله نقشه با فاصله زمین است. به عبارت دیگر، فاصله اندازه گیری شده روی نقشه چقدر در دنیای واقعی نشان می دهد؟

مقیاس ها نسبت واحدهای نقشه به واحدهای دنیای واقعی هستند.

واحدهای مقیاس نقشه اغلب در یکی از دو سیستم اندازه گیری قرار می گیرند. مقیاس نقشه ممکن است واحدهای متریک مانند متر یا کیلومتر را نشان دهد. سیستم اندازه گیری رایج دیگر، به ویژه در ایالات متحده، نشان دادن مقیاس نقشه در واحد امپراتوری بریتانیا و واحد مرسوم فاصله ایالات متحده مانند فوت یا مایل است.

نقشه ای که با یک مقیاس خاص مطابقت ندارد با کلمات “عدم مقیاس” (یا NTS) نشان داده می شود. این نمادها معمولاً در نقشه‌های سبک گرافیکی مانند نقشه‌های سبک «ما اینجا هستیم» یا «چگونه به اینجا برسیم» که در دعوت‌نامه‌ها استفاده می‌شوند، یافت می‌شوند.

از آنجایی که GIS به حداقل آستانه دقت و دقت متکی است ، تقریباً تمام نقشه‌های مبتنی بر GIS دارای مقیاس خواهند بود.

سه راه برای نشان دادن مقیاس روی نقشه چیست؟

سه راه برای نشان دادن مقیاس نقشه وجود دارد: گرافیکی (یا نواری)، شفاهی و کسر معرف.

انواع مقیاس های نقشه

مقیاس نقشه گرافیکی

مقیاس های گرافیکی که به عنوان مقیاس های نواری نیز شناخته می شوند، همانطور که با نام مشخص است، مقیاس را به صورت گرافیکی نشان می دهند. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع مقیاس نقشه یک فرمت گرافیکی است.

برخی از نقشه‌ها دارای نوارهایی برای نشان دادن واحدهای نقشه هستند، سایر مقیاس‌های نقشه گرافیکی دارای علامت‌هایی برای نشان دادن واحدها هستند.

یک گرافیک سیاه و سفید که مقیاس نقشه را بر حسب کیلومتر با علامت‌های تیک و مقیاس نقشه را بر حسب مایل با مقیاس‌های نواری نشان می‌دهد.
مقیاس‌های نقشه گرافیکی می‌توانند علامت‌های تیک (بالا) یا نوارهای مقیاس (پایین) را نشان دهند. گرافیک: USGS، مالکیت عمومی .

برخی از مقیاس‌های نقشه گرافیکی هم واحدهای متریک و هم واحدهای امپریالیستی/عادی را برای مرجع نشان می‌دهند، مانند مقیاس نوار نقشه زیر.

نمونه ای از مقیاس نواری که در نقشه استفاده می شود.
مقیاس نواری به صورت گرافیکی نسبت واحدهای نقشه به واحدهای زمینی را نشان می دهد. مقیاس بالا اندازه گیری زمین قابل مقایسه را بر حسب کیلومتر (کیلومتر) و مقیاس نوار پایینی طول قابل مقایسه را بر حسب مایل نشان می دهد.

مقیاس کلامی روی نقشه

مقیاس شفاهی مبتنی بر متن است، با مقیاس به عنوان تعداد و نوع واحد اندازه گیری برابر با یک واحد اندازه گیری مشخص شده روی زمین نشان داده شده است. سمت چپ کلمه واحد اندازه گیری روی نقشه و سمت راست نسبت واحد اندازه گیری روی زمین است.

به عنوان مثال مقیاس کلامی، ۱ اینچ = ۱۰۰ به این معنی است که یک اینچ اندازه گیری نقشه نشان دهنده ۱۰۰ فوت روی زمین است. گاهی اوقات این نوع مقیاس با مقیاس های کسر نماینده اشتباه گرفته می شود.

کسر نماینده به عنوان مقیاس روی نقشه

مانند مقیاس کلامی، مقیاس کسر نماینده (RF) نیز مقیاسی مبتنی بر متن است اما هیچ واحدی نشان داده نمی‌شود.

برای کسر نماینده یا مقیاس نسبت، مقیاس یک نسبت ساده از اندازه گیری نقشه به زمین است. کسر نماینده با اعداد در دو طرف دو نقطه نوشته می شود. عدد سمت چپ کولون کاغذ یا نقشه واحد است و عدد سمت راست کولون همان واحدها در دنیای واقعی است.

به عنوان مثال، مقیاس RF ۱: ۱۲۰۰ به این معنی است که هر واحد روی نقشه برابر با ۱۲۰۰ واحد روی زمین است. هیچ علامتی از نوع واحد واقعی مورد استفاده در مقیاس RF وجود ندارد.

بنابراین مقیاس RF 1:1200 همان مقیاس کلامی ۱ اینچ = ۱۰۰ است.

نقشه های توپوگرافی USGS معمولاً دارای هر دو مقیاس نواری و کسرهای نماینده (RF) هستند. نوارهای مقیاس در این نقشه از سرشماری ایالات متحده، چندین نوع مقیاس نقشه را نشان می دهد.

نمایی برش خورده از نقشه اوکلاهاما که مقیاس نقشه کلامی روی آن دارد.
نمونه ای از مقیاس کلامی روی نقشه. نقشه پایه ایالت اوکلاهاما تهیه شده توسط ایالات متحده آمریکا. اداره سرشماری ایالات متحده بخش جغرافیا کتابخانه کنگره، مالکیت عمومی.

مقیاس نقشه خاص GIS

یکی از انواع مقیاس نقشه که مختص نقشه های تعاملی GIS است به مقیاس پویا معروف است و ممکن است دارای رندر وابسته به مقیاس باشد. در پلتفرم‌های دیجیتال GIS، مقیاس می‌تواند به صورت پویا با بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی تغییر کند و سطح جزئیات ارائه‌شده را تطبیق دهد.

دو تصویر از یک برنامه وب که تصاویر ماهواره‌ای را نشان می‌دهد که نشان می‌دهد چگونه مقیاس بسته به سطح بزرگ‌نمایی تغییر می‌کند.
با مقیاس پویا، مقیاس نقشه در برنامه نقشه برداری وب مبتنی بر GIS تعاملی بسته به مقیاس تغییر می کند. تصاویری از ناسا Worldview.

برای مثال، نمای یک منطقه در مقیاس کوچک (یا کوچک‌نمایی شده) ممکن است فقط ویژگی‌های کلی مانند شهرهای اصلی و جاده‌های اصلی را نمایش دهد. مقیاس نقشه همچنین یک منطقه بزرگتر را نسبت به یک فاصله خاص روی نقشه نشان می دهد. به عنوان مثال، ۱ اینچ روی صفحه ممکن است نشان دهنده ۱۰۰۰ مایل باشد. با بزرگ‌نمایی، ویژگی‌های ظریف‌تری مانند جاده‌های کوچک، شهرها و پارک‌ها نمایش داده می‌شوند. به نوبه خود، مقیاس نقشه تغییر خواهد کرد و ۱ اینچ بر روی صفحه نمایش تغییر می کند تا ناحیه کوچکتری را نشان دهد – برای مثال ۱ اینچ برابر با ۱ مایل است.

نقشه های بزرگ در مقابل کوچک

نقشه ها در مقیاس بزرگ یا مقیاس کوچک توصیف می شوند.

نقشه های در مقیاس بزرگ

نقشه‌های مقیاس بزرگ مقدار کمتری از منطقه را با جزئیات بیشتر نشان می‌دهند. وسعت جغرافیایی نشان داده شده در یک نقشه در مقیاس بزرگ کوچک است.

یک نقشه با مقیاس بزرگ که به عنوان یک مقیاس معرف بیان می شود، عدد کوچکتری در سمت راست نسبت خواهد داشت. به عنوان مثال، یک نقشه در مقیاس بزرگ می تواند مقیاس RF 1:1000 داشته باشد. نقشه‌های مقیاس بزرگ معمولاً برای نشان دادن محله‌ها، یک منطقه محلی، شهرهای کوچک و غیره استفاده می‌شوند.

نقشه برنامه ریزی شهر نیویورک با شخصی که از شارپی سیاه برای نوشتن روی آن استفاده می کند.
این نقشه برنامه ریزی ایجاد شده توسط بخش GIS برای برنامه اشتراک دوچرخه شهر نیویورک یک نقشه در مقیاس بزرگ است.

نقشه های در مقیاس کوچک

نقشه‌های کوچک مقیاس جغرافیایی بزرگ‌تری را با جزئیات کمی نشان می‌دهند. نقشه های مقیاس کوچک، مناطق بزرگی مانند کشورها یا مناطق جغرافیایی بزرگ مانند قاره ها را نشان می دهد.

مقیاس RF یک نقشه در مقیاس کوچک دارای عدد بسیار بزرگتری در سمت راست روده بزرگ است مانند ۱: ۱,۰۰۰,۰۰۰٫ نقشه های کوچک مقیاس برای نشان دادن وسعت کل یک کشور، منطقه یا قاره استفاده می شود.

یک نقشه نارنجی سایه دار که مناطقی از ایالات متحده را با دی اکسید کربن بالاتر از حد معمول در جو نشان می دهد.
این نقشه از ناهنجاری های دی اکسید کربن اتمسفر در ایالات متحده می تواند یک نقشه در مقیاس کوچک در نظر گرفته شود زیرا یک منطقه جغرافیایی بزرگ را نشان می دهد. نقشه ناسا، مالکیت عمومی.

چرا مقیاس نقشه در GIS مهم است؟

فناوری GIS امکان تجزیه و تحلیل های چند مقیاسی را فراهم می کند، جایی که لایه های مختلف می توانند در مقیاس های مختلف عمل کنند. این منجر به مطالعات دقیق تری شده است که می توانند به طور همزمان استفاده از زمین محلی، الگوهای آب و هوای منطقه ای و عوامل اقتصادی جهانی را در نظر بگیرند.

استفاده از داده هایی که در مقیاس مناسب نیستند می تواند منجر به نتیجه گیری نادرست در هنگام انجام تجزیه و تحلیل GIS شود

در حالی که قادر به انجام تحلیل فضایی بر روی داده های GIS بدون توجه به مقیاس هستیم، انجام این کار می تواند چالش هایی را در یکپارچگی و سازگاری داده ها ایجاد کند. فقط به این دلیل که می توانید مجموعه داده های تولید شده در مقیاس ها و وضوح های مختلف را تجزیه و تحلیل کنید، به این معنی نیست که باید آن را انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر به در دسترس بودن فضای باز برای یک شهر محلی نگاه می کنید، استفاده از یک لایه گیاهی تولید شده در مقیاس کوچک برای کل کشور یا ایالت می تواند منجر به نتیجه گیری اشتباه شود زیرا داده ها به اندازه کافی دقیق نیستند. مفید برای اینکه مطالعه شما دقیق تر باشد، به جای مجموعه داده ای که برای نشان دادن یک منطقه بزرگتر ایجاد شده است، به یک مجموعه داده GIS نیاز دارید که با در نظر گرفتن منطقه جغرافیایی کوچکتر ایجاد شده باشد.

مقیاس بر وضوح ویژگی تأثیر می گذارد

هرچه مقیاس نقشه بزرگتر باشد، ویژگی های بهتری را می توان با جزئیات ارائه کرد.

نقشه ای که شبکه آب یک منطقه کوچک را نشان می دهد ممکن است رودخانه را به صورت یک لایه چندضلعی نشان دهد و شاخه های آن رودخانه را نشان دهد. یک نقشه در مقیاس کوچک که منطقه را پوشش می دهد همان رودخانه را به عنوان یک ویژگی خط نشان می دهد و شاخه های فرعی حذف می شوند (فرایندی که به عنوان تعمیم شناخته می شود).

هرچه مقیاس نقشه کوچکتر باشد، جزئیات واقعی یک ویژگی کمتر حفظ می شود. نقشه‌های مقیاس کوچک‌تر دارای ویژگی‌های رودخانه‌ای هستند که خطوط را صاف می‌کنند، در حالی که یک نقشه در مقیاس بزرگ‌تر جزئیات بیشتری را در مورد پیچ ​​و خم‌های همان رودخانه نشان می‌دهد.

چرا تعمیم به مقیاس نقشه مرتبط است؟

پس چرا بدون در نظر گرفتن مقیاس نقشه، همان سطح از جزئیات را نشان ندهید؟ دو دلیل اصلی وجود دارد.

اولین دلیل سطح سر و صدا است. نمایش جزئیات زیادی برای ویژگی ها در یک نقشه در مقیاس کوچک باعث سردرگمی زیادی در نقشه می شود. با کاهش میزان جزئیات برای نشان دادن تنها مهم ترین جنبه های یک ویژگی، نقشه تصویر واضح تری از منطقه را نشان می دهد.

دلیل دوم حجم فایل است. ویژگی هایی که جزئیات زیادی دارند از نظر اندازه فایل بزرگتر هستند. برای یک نقشه در مقیاس کوچک، بارگذاری چندین لایه بزرگ باعث کاهش سرعت تولید نقشه می شود.

نمونه ای از نمایش مقیاس کوچک در مقابل نمایش مقیاس بزرگ

مارینا دل ری منطقه ای از شهرستان لس آنجلس است که دارای یکی از بزرگترین بندرگاه های قایق های کوچک دست ساز در ایالات متحده است .

هوایی مارینا دل ری

نمایش این بندر در نقشه های منطقه به مقیاس لایه استفاده شده بستگی دارد.

لایه ای که شهرستان ها را برای کل ایالات متحده نشان می دهد که در تصویر زیر نشان داده شده است، یک خط ساحلی بسیار تعمیم یافته برای این منطقه دارد. تقریباً هیچ جزئیاتی در خط ساحلی وجود ندارد و بندر اصلاً نشان داده نمی شود. (مرتبط: داده های GIS و پارادوکس خط ساحلی )

منطقه مارینا دل ری در یک نقشه در مقیاس کوچک.
منطقه مارینا دل ری در یک نقشه در مقیاس کوچک. بندر اصلاً روی نقشه نشان داده نشده است.

نقشه زیر همان خط ساحلی را با لایه ای از تمام شهرستان ها برای ایالت کالیفرنیا نشان می دهد. در حالی که هنوز یک لایه در مقیاس کوچک است، خط ساحلی جزئیات بیشتری را نشان می دهد. بندر مارینا دل ری با یک ورودی کوچک روی نقشه نشان داده شده است.

منطقه مارینا دل ری در نقشه شهرستان ایالت کالیفرنیا.
منطقه مارینا دل ری در نقشه شهرستان ایالت کالیفرنیا.

در یک لایه در مقیاس بزرگ که فقط برای نشان دادن مرز شهرستان لس آنجلس ایجاد شده است ، خط ساحلی این منطقه دارای بالاترین سطح جزئیات است و یک بندر قابل تشخیص نشان داده شده است.

مارینا دل ری در سطح شهرستان.
مارینا دل ری در سطح شهرستان.

مثال‌هایی از چگونگی تغییر جزئیات یک خط ساحلی بسته به مقیاس لایه به نشان دادن اهمیت در نظر گرفتن دقیق مقیاس هر داده مورد استفاده برای نقشه‌برداری و تحلیل فضایی کمک می‌کند.

داده‌های مقیاس کوچک ذاتاً از دقت و جزئیات کمتری نسبت به داده‌های مقیاس بزرگ برخوردار هستند.

استفاده از داده های مقیاس کوچک برای تجزیه و تحلیل در مقیاس بزرگ می تواند منجر به خطاهای فاحش شود. داده های ایجاد شده برای مقاصد مقیاس کوچک نباید در نقشه های مقیاس بزرگ استفاده شوند.

داده‌های مقیاس بزرگ، مگر اینکه تعمیم داده شوند، نباید در نقشه‌های مقیاس کوچک استفاده شوند.

عناصر یک نقشه

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدربارهتماسارتباط با ما